جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4292

 درمان هاي خانگي سرماخوردگي  

سرماخوردگي يکي از بيماري‌هاي شايع فصل پاييز است که با شروع ماه مهر و آغاز سال تحصيلي در ميان کودکان و نوجوانان بسيار ديده مي‌شود. در اين فصل بسياري از والدين نگران فرزندانشان هستند. شايد تنها راه منطقي در اين زمينه آموزش‌دادن فرزندان و ارائه توصيه‌هاي لازم در زمينه رعايت بهداشت فردي، خودداري از نزديک شدن به افراد سرماخورده و افزايش مقاومت و ايمني بدن آنها باشد.

براي دستيابي به اين امر تنظيم ساعت خواب، رژيم غذايي مناسب، ورزش و رعايت بهداشت فردي از جمله مهم‌ترين گام‌ها محسوب مي‌شود که پرداختن به آنها چندان دشوار نيست.

به گزارش برترين ها ؛ با اين وجود با شروع فصل پاييز و بازگشايي مدارس کمتر خانوا‌ده‌اي را مي‌بينيم که در اين فصل طعم سرماخوردگي، تب، سرفه و آبريزش بيني را نچشيده باشد.

سرماخوردگي‌ها اگر چه انواع مختلفي دارند اما عموما به واسطه ويروس‌ها به افراد منتقل مي‌شوند و عوارض و علائم آن آبريزش بيني، عطسه، گرفتگي سر، سردردهاي خفيف، تب، ضعف، کوفتگي و گلودرد است. براي درمان سرماخوردگي شيوه‌هاي درماني طبيعي متنوعي وجود دارد که گياه‌درماني يکي از ساده‌ترين و کاربردي‌ترين درمان‌ها و به نوعي يکي از بهترين درمان‌هاي خانگي براي خلاصي از سرماخوردگي‌هاي ساده است.

زنجبيل شما را قوي مي‌کند

زنجبيل تازه از جمله گياهان دارويي است که تاثير فوق‌العاده‌اي در پيشگيري از ابتلا به انواع سرماخوردگي‌ها به ويژه در فصل پاييز دارد.

اين گياه خاصيت ضدباکتري و ضد ويروسي داشته و يکي از بهترين محرک‌ها براي تقويت و افزايش توان سيستم ايمني و دفاعي بدن محسوب مي‌شود.

اين گياه را مي‌توان به عنوان مواد اوليه براي تهيه غذا در وعده‌هاي روزانه استفاده کرد يا آن را به صورت دمنوش يا چاي مصرف کرد.

شيرين‌بيان بخوريد

حکماي طب سنتي مصرف ريشه گياه شيرين‌بيان را يکي از بهترين داروها براي درمان سرفه‌هاي ناشي از سرماخوردگي مي‌دانند. از اين رو اين درمانگران به بيمارانشان توصيه مي‌کنند مقدار اندکي از ريشه شيرين‌بيان را با اندکي آب بجوشانند سپس آن را با عسل طبيعي مخلوط کرده و بنوشند.

البته تعيين ميزان مصرف شيرين‌بيان حتما بايد با نظر متخصص طب سنتي انجام شود، زيرا زياده‌روي در مصرف گياه شيرين‌بيان عوارضي جدي‌ را به دنبال دارد.

بخور شفا بخش

گياه اکاليپتوس از جمله گياهاني است که براي کاهش عوارض سرماخوردگي به بيماران توصيه مي‌شود. بخور اين گياه در منزل تاثير زيادي در درمان گرفتگي بيني و تنفس راحت در مبتلايان به سرماخوردگي دارد. حکماي طب سنتي ايران بخور اکاليپتوس به تنهايي يا بخور ترکيبي از 3 گياه اکاليپتوس، بابونه و نعناع را براي درمان گرفتگي بيني بسيار موثر مي‌دانستند.

درمان گياهي براي سينوزيت

بخور گل بابونه يکي از مفيدترين درمان‌ها براي عود کردن سينوزيت در فصل پاييز و زمستان است. با استفاده از بخور گل بابونه 3 تا 4بار در طول روز مي‌توانيد درد ناشي از سينوس‌ها را در ناحيه سر برطرف کنيد. اين بخور علاوه بر اين تاثير قابل ملاحظه‌اي در برطرف کردن گرفتگي بيني دارد.

معجون گياهي که مثل آنتي‌بيوتيک است

حکيمان طب سنتي نوشيدن جوشانده گياهان اسطوخودوس، پونه، نعناع و آويشن را 3 وعده در روز از جمله مفيدترين داروهاي گياهي براي درمان سرماخوردگي‌هاي فصلي مي‌دانند.

براي تهيه جوشانده اين گياهان بهتر است ميزان مساوي از هر گياه را در ظرفي ريخته و 2 ليوان آب به آن اضافه کنيد. پس از جوشيدن و تهيه شدن اين دارو آن را قبل از هر وعده غذايي ميل کنيد.

اين توصيه‌ها را جدي بگيريد

پيشگيري هميشه بهتر از درمان است. از اين‌رو رعايت نکاتي ساده به منظور پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي از مصرف داروهاي گياهي و گياهان دارويي و تحمل عوارض ناشي از سرماخوردگي بسيار ساده‌تر است. توصيه‌هاي متنوعي در اين زمينه وجود دارد که يکي از مهم‌ترين آنها رعايت رژيم غذايي سلامت است. مصرف انواع پروتئين‌هاي گياهي مثل انواع حبوبات، قندهاي طبيعي مانند انگور و خرما، روغن‌هاي طبيعي مثل روغن زيتون و پرهيز از مصرف غذاهاي سرخ کردني، گوشت قرمز، انواع ساندويچ و نوشابه از احتمال ابتلا به اين بيماري مي‌کاهد.

تيپ بدني خود را بشناسيد

همانطور که مي‌دانيد درک دوشاي غالب بر بدن و شناسايي مزاج هر فرد فاکتور مهمي در حفظ سلامت و تندرستي او محسوب مي‌شود...

درمان با د‌انه‌هاي سياه

سياه د‌انه يكي از مفيد‌ترين گياهان د‌ارويي است كه مصرف د‌رماني آن از زمان‌هاي بسيار د‌ور د‌ر ميان ايراني‌ها متد‌اول بود‌ه است... طبيعي‌ترين ماسك‌هاي جهان براي انواع پوست د‌اشتن پوستي خوب، سالم و بانشاط تنها وابسته به استفاد‌ه از كرم‌ها و لوسيون‌هاي گران‌قيمت، خارجي و رنگارنگ نيست. ..


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته