جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4292

 معاون آموزشي وزير علوم:
  آزمون نيمه متمرکز دکتري حذف نمي‌شود 

معاون آموزشي وزارت علوم در پي ارسال نامه جمعي از اعضاي هيات علمي فعال در حوزه‌هاي آموزشي و پژوهشي دوره‌هاي تحصيلات تکميلي دانشگاه‌ها براي اصلاح نحوه برگزاري آزمون دکتري، گفت: بعيد مي‌دانم در جهت حذف آزمون نيمه متمرکز دکتري و بازگشت مجدد به نحوه قبلي آزمون دکتري تصميمي اتخاذ شود، اما به هر حال در اين بحث مسوولان وقت بايد تصميم بگيرند و پاسخگو باشند.دکتر حسين نادري‌منش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري آزمون نيمه متمرکز دکتري طي 2 سال گذشته، گفت: پس از هر آزمون کميته‌اي تشکيل و بررسي‌ها و نظرسنجي‌هاي لازم از دانشجويان و اساتيد انجام مي‌گيرد که در اين زمينه از آزمون نيمه متمرکز دکتري نيز نظرسنجي به عمل آمد که نتايج آن در آزمون بعدي دکتري لحاظ خواهد شد.

وي در خصوص وزن برگزاري مراحل کتبي و مصاحبه آزمون نيمه متمرکز دکتري، گفت: در حال حاضر وزن آزمون مصاحبه بيش از کتبي است و در اين بحث نظرهاي مختلفي مطرح است. به گونه‌اي که داوطلبان خواستار افزايش وزن آزمون کتبي و از سوي ديگر اساتيد خواستار افزايش سهم مرحله مصاحبه براي پذيرش داوطلبان هستند.

نادري‌منش ادامه داد: نظراتي نيز در زمينه سهم برابر دو مرحله مصاحبه و کتبي آزمون دکتري مطرح شده است که در نهايت تصميمات لازم اتخاذ خواهد شد.به گزارش خبرنگار ايسنا، جمعي از اعضاي هيات علمي فعال دوره‌هاي تحصيلات تکميلي دانشگاه‌ها براي اصلاح آزمون دکتري پيشنهاداتي را به سازمان سنجش ارسال کرده‌اند که در پيشنهاد اول بحث بازگشت نحوه برگزاري آزمون دکتري به روش سابق و پذيرش دانشجو صرفا از طريق دانشگاه‌هاي پذيرنده عنوان شده است.

پيشنهاد ديگري مطرح شده است مبني بر اينکه آزمون سازمان سنجش صرفا شامل مواد آزمون عمومي در دوره کارشناسي باشد و سازمان سنجش به دروس اختصاصي دوره‌ کارشناسي ارشد ورود پيدا نکند، چرا که دوره‌هاي کارشناسي ارشد، دوره‌هاي پژوهشي است و در اين ميان وظيفه سازمان سنجش، برگزاري آزمون در اين حوزه نيست.

به عبارت ديگر پيشنهاد اين است که حداکثر 25 درصد وزن نهايي نمره مربوط به آزمون سازمان سنجش و 75 درصد مابقي به دانشگاه‌ها واگذار شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته