جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه 15- محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2691

  نمايشگاه هنر انقلاب هاي دنيا دوشنبه افتتاح مي شود  

 نمايشگاه بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا با حضور نمايندگان هفت کشور و آثار هنرمندان ايراني ساعت 16 روز دوشنبه 16 بهمن ماه در موسسه فرهنگي هنري صبا افتتاح مي شود.
 نشست مطبوعاتي نمايشگاه و همايش بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا صبح ديروز با حضور محسن زارع مدير عامل موسسه فرهنگي هنري صبا و مرتضي گودرزي دبير نمايشگاه و همايش در موسسه صبا برگزار شد.
گودرزي در اين مراسم گفت: "سه دهه از انقلاب مي گذرد و ما جاي خالي آن را در هنرهاي تجسمي احساس کرده ايم. در واقع براي نخستين بار در جهان نمايشگاه و همايش بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا با حضور هنرمندان، صاحب نظران و کارشناسان هنري ايران و جهان برگزار مي شود. اين نمايشگاه و همايش امکان ارزيابي و مقايسه هنر انقلاب ها، حضور انقلاب ها در عرصه هنر و معرفي هنر بر اساس معيارها، تاثيرات و کارکردهاي اجتماعي را فراهم مي کند."
وي خاطرنشان کرد: "ما آثاري از دوره هاي قاجار و صفويه داريم، اما آثار تجسمي از انقلاب نداشتيم. فضاي اين نمايشگاه برگرفته از احساسات هنرمندان از انقلاب است. اين نمايشگاه اولين حرکت براي ارزيابي هنرهاي بخش هاي مختلف نسبت به انقلاب است. علاوه بر آن اين نمايشگاه معرفي کننده آثار به کشورهاي مختلف است و کساني که اين هنر را نمي شناسند، نسبت به آن شناخت پيدا مي کنند."
دبير نمايشگاه و همايش بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا گفت: "اين همايش هر روز اختصاص به يک هنر دارد که شامل موسيقي، ادبيات، سينما، گرافيک و هنرهاي تجسمي است و نزديک به 800 آثار در نمايشگاه عرضه مي شود. البته آثار نمايشگاه فقط شامل نقاشي و گرافيک است. رويکرد ما از برگزاري چنين نمايشگاه و همايشي عرفاني است و آثار هنري افق هاي مشترکي دارند و تفاوت آنها به ساختار برمي گردد. ما انقلاب هاي روسيه، کوبا، چين و آفريقاي جنوبي را بررسي کرديم و دليل بررسي نکردن انقلاب فرانسه به خاطر محدوديت ها بوده است."
محسن زارع در اين نشست عنوان کرد: "ايده برگزاري اين نمايشگاه و همايش از دو سال گذشته توسط دو سازمان حوزه هنري و فرهنگستان هنر شروع شد. به همين دليل ستادي در حوزه هنري و موسسه فرهنگي هنري صبا تاسيس شد و اين موضوع به دبيري مرتضي گودرزي پيگيري شد. روز دوشنبه 16 بهمن ماه ساعت 16 نمايشگاه به مدت يک ماه افتتاح و همايش هم از 23 تا 28 بهمن ماه به مدت پنج روز در سينما فلسطين برگزار مي شود." وي در ادامه افزود: "براي اولين بار آثار هنرمندان در زمينه انقلاب به نمايش گذاشته مي شود. علاوه بر آن بخش پژوهشي همواره مورد توجه ما بوده است. تمام آثار با موضوع هنر انقلاب توليد شده است. وقتي انقلابي در کشور رخ مي دهد، آثار هنرمندان هم بنا به آن انقلاب دچار تغييراتي مي شود و از انقلاب تاثير مي گيرند. در اين نمايشگاه آثاري از کشورهاي مختلفي چون آفريقاي جنوبي، افغانستان، روسيه، فلسطين، چين، کوبا و مکزيک شرکت دارند و سازمان مشارکتي اين برنامه شامل بنياد شهيد، سازمان فرهنگي هنري ارتباطات اسلامي، سازمان هنرهاي تجسمي در بيروت و انجمن هنرمندان در مکزيک سيتي است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته