جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه 16 محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2692

 کوتاه و خواندني 


 به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي سوره وابسته به حوزه هنري،"الهام ماهوتچي"دانشجوي کارشناسي ارشد رشته صنايع دستي سوره در مسابقه بين المللي پوستر واديان توحيدي به عنوان نفر اول برگزيده گرديدند.
 اسفنديار رحيم مشاهي،معاون رييس جمهوري ورييس جمهور ورييس سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي       وگردشگري به دعوت فرانچسکو فرانجيالي،دبير کل ،سازمان جهاني جهانگردي  unwto به منظور بازديد از دستاوردها و فعاليت هاي 60ساله اين سازمان و براي حضور در نمايشگاه بين المللي گردشگري فيتور عازم اسپانيا شد. 
 دکتر سيد شهاب الدين صدر رييس کل سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران گفت:سازمان نظام پزشکي در بيست وپنجمين جشنواره فيلم فجر از ميان آثار سينمايي بهترين اثر را در زمينه پزشکي وسلامت انتخاب نموده،مورد تقدير قرار مي دهد.
 همزمان با آغاز دهه مبارک فجرمرکز کرج حوزه هنري استان تهران کلاسهاي آموزش داستان نويسي را در دوبخش"حضوري ومکاتبه اي"با عنوان "سطرهاي موازي"برگزار مي کند.تلفن:4473011
 با گشايش نمايشگاه بين المللي هنر انقلاب هاي جهاني،تاريخ يکصد ساله هنر معاصر دنيا درپيوند با انقلاب وتحولات اجتماعي وتاريخي با مشاهده ومقايسه آثار تجسمي بيش از 8کشور جهان در موسسه فرهنگي هنري صبا بررسي خواهد شد،نمايشگاه بين المللي هنر انقلاب هاي دنيا،امروز دوشنبه/11/16 85راس ساعت 17 در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش خواهد يافت.
 بنا بر اعلام روابط عمومي ساز مان ملي جوانان،حجه الاسلام حاج علي اکبري معاون رئيس جمهور ورئيس سازمان ملي جوانان  در گردهمايي دو روزه روساي ادارات فرهنگي کميته امداد مرکز استان ها بر ضرورت بهره گيري از الگوي تربيتي حماسي تاکيد کرد.
 کاريکاتوريست اراکي لوح تقدير،مدال وجايزه غير نقدي بيست وهشتمين جشنواره بين المللي کاريکاتور"يوميوري شيمون"کشور ژاپن را از آن خود کرد.
 نمايش "دروازه ساعات"نوشته وکار سيد جواد هاشمي از دوشنبه16 بهمن در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه مي رود.
 حسين اسرافيلي شاعر در گفتگو با روابط عمومي بخش ادبي نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" شرايط ايده آل داوري اين دوره از جشنواره راتشريح کرد.وي گفت: در داوري اين دوره بايد توجه شود تا قالبهاي مختلف ادبي در بخش کلاسيک،  نيمايي و شعر سپيد به صورت جداگانه داوري شود. هچنين بايد دقت شود  تا معيارهاي داوري براي آثار شاعران جوان و پيشکسوت به صورت جداگانه لحاظ شود
 عبدالجبار کاکايي شاعر در حاشيه داوري اين دوره و در گفتگو با روابط عمومي بخش ادبي نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" شرايط داوري اين دوره از جشنواره را تشريح کرد. وي گفت:يکي از مهمترين ملاکهاي شاعرانه، هنرمندي در پيوند درست و سنجيده صورت و محتواست. يعني آنچه که شاعر به آن انديشيده و قصد بيان آنرا دارد بايد پيوند متناسبي با صورت وشکل بکار گرفته شده توسط او داشته باشد. بسياري از رموز شاعري در اين تلفيق نهفته است که به قدرت و تجربه شاعر بستگي دارد.
 به مناسبت برگزاري اولين نمايشگاه بزرگ "فرهنگ عاشورا" مسابقه داستان نويسي با موضوع قيام عاشورا و حماسه حسيني برگزار مي شود.علاقمندان مي توانندحداکثر تا پنجم اسفند 85آثار خود را در قالب داستان کوتاه به دبير خانه اين نمايشگاه تحويل دهند. شماره تماس: 88308036
 مجتبي آقايي عکاس دفاع مقدس در گفتگو با ستاد خبري دومين همايش تجليل از فجر آفرينان عاشورايي گفت:عکس هاي زمان انقلاب و دفاع مقدس اسناد بدون ترديدي هستند که جايگزيني براي آنها نداريم چرا که هيچ هنري باور پذيري و مستند بودن عکس را ندارد و اين نکته عکاسي را در جايگاه والايي قرار مي دهد
 مدير عامل موسسه فرهنگي فدک از شانزدهمين سال اجراي نمايش "خورشيد کاروان" خبر داد.مهدي متوسلي گفت: از پانزدهم بهمن ماه سال جاري به مدت 20شب اين نمايش در تالار بزرگ کشور ، اجرا خواهد شد.موسسه فرهنگي هنري صبا با همکاري فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران اقدام به برگزاري " نمايشگاه بين المللي هنر انقلابهاي دنيا" نموده است.اين نمايشگاه از امروز در موسسه فرهنگي هنري صبا افتتاح خواهد شد.
 "گفت و گوي ورزشي " ، حسين رضا زاده و نقد مراسم انتخاب قهرمان قهرمانان،برنامه " گفت و گوي ورزشي " جمعه 13 بهمن ماه ساعت 23/00 با موضوع نقد و بررسي مراسم قهرمان قهرمانان از شبکه گفت و گو پخش مي شود.
 کلک خيال انگيز " ميزبان حميد عجمي " - برنامه "کلک خيال انگيز" پنج شنبه 12 بهمن ماه ساعت 23 ميزبان خوشنويس مطرح معاصر و مبتکر خط معلي است.
 برنامه "دوباره زندگي" پنج شنبه 12 بهمن ماه جاري و در ساعت 23/30 به گفت وگو با دختران معتاد مي نشيند . علاقه مندان مي توانند اين برنامه را بر روي موج اف. ام رديف 103/9 مگاهرتز از شبکه راديويي گفت و گو بشنوند.
 نمايش عاشورايي سيد جواد هاشمي در تماشاخانه مهر  - نمايش "دروازه ساعات" نوشته و کار سيد جواد هاشمي از دوشنبه 16 بهمن در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه مي رود.  علاقه مندان براي تماشاي اين اثر مي توانند از روز ياد شده، به جز شنبه ها، ساعت 18/30 عصر به تماشاخانه ي مهر حوزه هنري، واقع در تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه مراجعه کنند.
 دبيرشوراي برنامه هاي علمي سيما از خانه کتاب بازديد کرد  - به منظور آشنايي با فعاليتها و دست آوردهاي خانه کتاب، دبيرشوراي برنامه هاي علمي سيما و مدير روابط عمومي سيما به همراه جمعي از مديران گروههاي علمي شبکه هاي سيما از اين موسسه بازديد کردند.
 اعضاي شورانيز از بخشهاي مختلف خانه کتاب از جمله خبرگزاري،شابک،آرشيو،انفورماتيک و.. بازديد نمودند.
 فيلم سينمايي"قاپ زني"دوبله مي شود - فيلم سينمايي"قاپ زني"(snatch)با مديريت
اميرهوشنگ قطعه اي براي پخش از شبکه چهار سيما دوبله مي شود. به گزارش روابط عمومي
سيما، فيلم سينمايي"قاپ زني" به کارگرداني گاي ريتچي (Ritchie Goy)در سال 2001 ميلادي در کشور انگلستان ساخته شده است. گفتني است، علي بابائيان،مترجم اين فيلم سينمايي 104 دقيقه اي اززبان انگليسي به فارسي مي باشد.
 قصه ي يک اثر و بررسي پاسارگاد - برنامه قصه يک اثر از شبکه گفت و گو دوشنبه 16 بهمن ماه مشخصات و وضعيت پاسارگاد را نقد و بررسي مي کند.اين برنامه را ميد رضا پورعلي محمد ، سردبيري ، تهيه ، کارشناسي و اجرا مي کند .
 مراسم نکوداشت"مرضيه دباغ" در موزه امام علي(ع) برگزار مي شود
در ايام گراميداشت دهه فجر فرهنگسراي بانو طي مراسمي از خدمات مرضيه حديدچي(دباغ) در سالهاي مبارزه با طاغوت با عنوان"سفير انقلاب" تجليل مي کند.
اين مراسم با هدف تجليل از خدمات ارزنده مرضيه دباغ در سالهاي مبارزه با رژيم پهلوي و تبعيد رهبر کبير انقلاب امام خميني(ره) و پيروزي انقلاب اسلامي در روز سه شنبه 17 بهمن ازساعت 15 الي 17 در موزه امام علي(ع) برگزار خواهد شد.نکوداشت "سفير انقلاب" با حضور خانم ها تحصيلي، جوشقاني و جمعي از همرزمان مرضيه دباغ برگزار مي شود.

"پارک وي" اريکه ايرانيان را به لرزاند
فريدون جيراني که امسال در بخش مسابقه  سينماي ايران با فيلم «پارک وي» حضور دارد نمايش آخرين ساخته اش در اريکه ايرانيان دو شب قبل با استقبال بيش از حد مخاطبان مواجه شد،در اين فيلم نيما شاهرخ شاهي، رضا آزادي ور، بيتا فرهي، محمدرضا شريفي نيا، نيوشا ضيغمي، آناهيتا نعمتي و مائده طهماسبي به ايفاي نقش مي پردازند.به اعتقاد افرادي که اين فيلم را ديده اند اين فيلم يک سروگردن از قرمز بهترين ساخته جيراني تا به امروز بالاتر است.
البته برخي منتقدان و نويسندگان دريادداشت هاي خود درپيش از جشنواره عنوان کرده بودند اين فيلم يکي از خشن ترين فيلم هاي سال هاي اخير سينماي ايران است  اين فيلم با فيلم نامه اي  از جيراني است و در خلاصه داستان آن آمده : پل پارک وي تهران براي کاميار هدايت تنها يک بزرگراه نيست، بلکه پلي است به سوي رها و روانبخشي، پلي که فکري کند با حرکت خلاف جهت روي آن به قصه  عشق مي رسد، اما نمي داند که سرانجام اين قصه لالايي نيست.


  به بهانه اکران اولين فيلم سينمايي بنياد شهيد و امور ايثارگران در جشنواره فيلم فجر;
دکتر خامه يار:نگاه واقع بينانه "روز سوم" مهمترين وجه تمايز اين فيلم است
فيلم سينمايي "روز سوم" که با سرمايه گذاري بنياد شهيد وامور ايثارگران تهيه شده است و روايتگر آخرين روزهاي مقاومت مردمي خرمشهر است در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر اکران مي شود.
 دکتر عباس خامه يار، معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران با اعلام اين خبر گفت: "روز سوم" اولين فيلم سينمايي 35 ميليمتري بنياد شهيد و امور ايثارگران است که پس از تجميع سه نهاد ايثارگري در اواسط آبانماه سال جاري در خرمشهر و آبادان کليد خورد و با تلاش فراوان توانست در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر به عنوان يکي از فيلم هاي مطرح جنگي حضور خود را مسلم سازد.
وي در خصوص ويژگي و برتري اين فيلم نسبت به فيلم هاي مربوط به دفاع مقدس که قبلا ساخته شده است گفت: اگر چه نمي توان به سادگي فيلم هاي قبلي را نقد کرد و ممکن است نسبت به زمان ساخت خودشان مناسب بوده است، اما ادعاي ما اين است که نگاه واقع بينانه "روز سوم" مهمترين وجه تمايز اين فيلم نسبت به فيلم هاي جنگي گذشته است چرا که اعتقاد داريم خرمشهر قبل از سقوط يک شهر با خواسته ها، عشق، آرزو و مسائل عاطفي بوده است و کساني هم که از آن دفاع کرده اند افرادي آسماني نبوده اند بلکه زميني و عاشق زندگي بوده اند ولي در عين علاقه به زندگي، تمام علايق مادي را کنار گذاشته و به دنبال دفاع از شرف و ناموس و وطن خود برمي آيند و اميدواريم که اکران اين فيلم بخشي از زيباترين لحظه هاي دفاع از شرف و ناموس ميهن اسلامي را به نسل جوان منتقل کنيم چرا که اگر بتوانيم واقعيت ها را همانطور که بوده اند به نسل سوم منتقل کنيم پيوستگي را در نسل ها به وجود آورده ايم.
وي در خصوص فيلمنامه "روز سوم" گفت: نگارش فيلم توسط مهدي سجاده چي انجام شده است و لطيفي که سريال موفق صاحبدلان را در کارنامه کاري خويش دارد به محض مطالعه آن به لحاظ نگاه واقع بينانه و عليرغم کارهاي ديگري که به ايشان پيشنهاد شده بود کارگرداني آن را پذيرفت و با همدلي خوبي که بين مجموعه دست اندرکار به وجود آمد فيلم "روز سوم" آماده اکران شد که اميدواريم آن طور که در شان مقاومت مردم کشورمان و مقاومت مردمي ساکنين خرمشهر است بتواند حق مطلب را ادا کند.
معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران ضمن تشکر از مردم و مسوولان شهرهاي آبادان و خرمشهر اظهار اميدواري کرد: نگاه نقادانه مخاطبين و بينندگان جشنواره فيلم فجر بتواند مشوق خوبي براي ادامه انجام کارهايي از اين نوع باشد.  شايان ذکر است: حميد آخوندي به عنوان مجري طرح، شهرام دانشپور به عنوان مدير توليد، امير عباس لطيفي به عنوان دستيار اول کارگردان، امير عزيزي به عنوان دستيار دوم کارگردان، علي محمدي به عنوان دستيار سوم کارگردان، آتوسا شاه سياه به عنوان منشي صحنه، محسن نوروزي به عنوان طراح صحنه و لباس، علي سام خواه به عنوان طراح چهره پردازي، محسن روزبهاني به عنوان مدير جلوه هاي ويژه، امير ربيعي و ساغر ملکيان به عنوان اجراي گريم، شيرين خشايي به عنوان برنامه ريز، کاوه حميدي ايماني به عنوان تدوينگر، بهروز معاونيان به عنوان مدير صدابرداري، حسن فرضي خضرآبادي به عنوان مدير تدارکات، روح الله ميرآخوري به عنوان عکاس، هوشنگ جووند به عنوان مشاور نظامي، ساسان کريمي به عنوان دستيار صدا و نسترن محمودي به عنوان مسوول لباس در اين فيلم حضور دارند.  در اين فيلم بازيگراني مانند پوريا پورسرخ (رضا)، باران کوثري (ياسمن)، بروز ارجمند، شهرام قائدي، مهدي صبائي، مجيد ياسر، مرتضي زارع و جلال حد پور سراج بازي کرده اند.

  17بهمن نشست مطبوعاتي جايزه شهيد غني پور

نشست مطبوعاتي و راديو - تلويزيوني ششمين جايزه شهيد حبيب غني پور روز سه شنبه 17 بهمن ماه برگزار مي شود
در اين نشست خبري ، اميرحسين فردي - دبير ششمين جايزه شهيد حبيب غني پور - به همراه داوران بخش هاي مختلف اين جايزه ، پاسخ گوي سوالات خبرنگاران و کارشناسان امور فرهنگي و ادبي خواهند بود . اين نشست با حضور نمايندگان رسانه هاي جمعي ساعت 10/30 روز سه شنبه در تالار شماره دو حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي شود.
ششمين دوره جايزه شهيد حبيب غني پور روز پنجشنبه دهم اسفند ماه در مسجد جوادالائمه واقع در خيابان قزوين برگزار مي شود
 
جشنواره فيلم هاي ايراني  در انگليس برگزار مي شود

به مناسبت بزرگداشت بيست وهشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، جشنواره فيلم هاي ايراني از روز چهارشنبه به مدت يک هفته در دو شهر انگليس برگزار مي شود.
علي محمد حلمي رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در انگليس گفت: در اين جشنواره که از 7تا10 فوريه در لندن و  11تا  13فوريه در منچستر برگزار مي شود، چهار فيلم به نمايش در مي آيند.
وي اين فيلمها را «کودک و سرباز»، «اشک سرما»، «پشت پرده مه» و «خيلي دور، خيلي نزديک» به ترتيب به کارگرداني سيد رضا ميرکريمي، عزيزالله حميد نژاد، پرويز شيخ طادي و رضا ميرکريمي معرفي کرد.  حلمي همچنين از برگزاري نمايشگاه عکس و پوستر و فروشگاه کتاب و لوح فشرده در حاشيه برگزاري اين جشنواره خبر داد و گفت هفته فيلمهاي ايراني در دو مرکز علمي «مدرسه عالي مطالعات شرقي و آفريقائي» دانشگاه لندن (سوآز) و دانشگاه منچستر برگزار مي شود.
 مرکز اسلامي منچستر، پرشين سوسيايتي و انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در برگزاري اين جشنواره با رايزني فرهنگي ايران همياري دارند.

 جايزه بزرگ سينمايي روزنامه آفرينش

به نظر شما اميدوار کننده ترين فيلم بخش مسابقه بيست و پنجمين جشنواره فجر کدام است؟
به 5 نفر 5 حلقهcb فيلم از توليدات سال 84 سينماي ايران هديه مي دهيم درصورتي که موفق ترين فيلم جشنواره بيست و پنجم فيلم فجر را حدس بزنيدوجايزه بگيريد
آدم (عبدالرضا کاهاني)آفتاب بر همه يکسان مي تابد (عباس رافعي)
اتوبوس شب (کيومرث پوراحمد) اخراجي ها (مسعود ده نمکي)
اقليما (محمدمهدي عسگرپور)باز هم سيب داري (بايرام فضلي)
بچه هاي ابدي (پوران درخشنده)تک درخت ها (سعيد ابراهيمي فر)
دست هاي خالي (ابوالقاسم طالبي)رئيس (مسعود کيميايي)روز برمي  آيد (بيژن ميرباقري)روز سوم (محمدحسين لطيفي)سبيل مردونه (جواد اردکاني)سنتوري (داريوش مهرجويي)سنگ کاغذ قيچي (سعيد سهيلي)قاعده بازي (احمدرضا معتمدي)قفل ساز (غلامرضا رمضاني)مثل يک قصه (خسرو سينايي)
مخمصه (محمدعلي سجادي) مصائب دوشيزه (مسعود اطيابي) ميناي شهر خاموش (اميرشهاب رضويان) پابرهنه در بهشت (بهرام توکلي)پاداش سکوت (مازيار ميري) پارک وي (فريدون جيراني) گوشواره (وحيد موساييان)
شماره تماس سرويس فرهنگ وهنر   :8889049388890492و روابط عمومي 88909727 فقط تا روز 21 بهمن ماه فرصت داريد.لازم به ذکر است : جوايز اين مسابقه از سوي شبکه پخش "بايا" اولين شبکه تخصصي توزيع مويرگي محصولات فرهنگي در کشور به برندگان اهدا مي گردد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته