جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4329

  مراقبت از لثه‌ها  

معمولا وقتي دندانها درد ميگيرد يا از لثه‌هايمان خون ميآيد يا جاي خالي دنداني در دهانمان زيبايي صورتمان را تحت‌تاثير قرار ميدهد، به ياد بهداشت دهان و دندان و البته ياد دندانپزشكان ميافتيم.

به گزارش مجله سيب سبز، حالا با اتفاقات جديد در حيطه تكنولوژي، پيشرفتهاي چشمگيري در زمينه تكنيكهاي دندانپزشكي و جراحي فك و صورت اتفاق افتاده كه متخصصان برجسته ايراني هم در به كارگيري و حتي ابداع و كشف آنها سهيم هستند. در اين مصاحبه دكتر بهنام شكيبايي ، عضو هيات علمي دانشگاه دوسلدورف آلمان و استاد آکادمي بين‌المللي کارلزايس سوئيس که به دليل تحقيقات واکتشافات علمي خود در 8سال اخير موفق به دريافت جايزه اول جراحان در سالهاي 2007 و 2010 شده است و به وطن برگشته تا به هموطنان خود خدمت کند، در مورد نكات مهم رعايت بهداشت دهان و لثه و نيز آخرين پيشرفتها در زمينه جا گذاشتن ايمپلنت به شما توضيح ميدهد.

6 دليل اصلي مشكلات لثه

شايعترين بيماري لثه كه در اصل همان عفونت لثه است ميتواند به صورت حاد و به صورت مزمن خودنمايي كند، در سنين مختلف به وجود بيايد و دلايل مختلفي داشته باشد. در هر سن بايد به علتهاي مختلف فكر كرد و درمان لازم را انجام داد اما در كل ميتوان گفت كه مهمترين دلايلي كه باعث عفونت لثه ميشوند، عبارتند از:

1- عدم رعايت بهداشت صحيح دهان و دندان

2- مشكلات ژنتيکي سيستم دفاعي بدن بيمار

3- استفاده از دخانيات

4- استرس

5- استفاده از الكل يا نوشيدنيهاي كافئين‌دار يا كدئين‌دار

6- بيماري ديابت و...

مسواكهايي كه خون آلود ميشوند

معمولا زماني لثه خونريزي ميكند كه يك عفونت سطحي لثه‌اي وجود داشته باشد. عفونت باعث ميشود كه رگهاي سطحي لثه متورم شوند، جريان خون بالا رود و رگها انبساط پيدا كنند. زماني كه در اين حالت مسواك ميزنيم، لثه خونريزي ميكند.لثه جزء آن دسته از اعضاي بدن است كه پوست بسيار نازكي دارد و خيلي سريع ترميم ميشود. بيشتر عفونتهاي لثه سطحي هستند اما در موارد نادر و در صورت عدم درمان ميتوانند عمقي شوند. اگر عفونت لثه عمقي شود و بيمار تحت درمان قرار نگيرد، عفونت ميتواند به ساير نقاط بدن مثل ريه‌ها، دريچه‌هاي قلب و... كشيده شود، همچنين خون در رگهايمان غلظتش بالا برود و باعث سكته قلبي و مغزي و خيلي بيماريهاي ديگرشود. در زمان خونريزي لثه بايد آرامش خود را حفظ كنيم و ترسي به خود راه ندهيم. بايد از يك مسواك نرمتر و نخ دندان استفاده كنيم و در اولين فرصت به دندانپزشك متخصص مراجعه كنيم تا درمان مناسب براي ما انجام شود.

چرا رنگ لثه‌ها متفاوت است؟

رنگ لثه همانند رنگ پوستتان ژنتيكي است؛ مثلا سياهپوستها گرايششان به لثه‌هاي سياه و نژاد آسيايي به لثه‌هاي صورتي بيشتر است. افرادي كه بهداشت دهان را رعايت ميكنند، معمولا لثه‌هاي صورتي كمرنگ دارند. هرچقدر لثه بيمار عفوني‌تر باشد، لثه تورم پيدا ميكند و رنگش تيره‌تر ميشود كه گاهي ممكن است باعث كبودي لثه نيز شود كه اين حالت يك مشكل است و بايد با يك دندانپزشك در مورد آن مشورت كرد.

بيش از حد مسواك نزنيد

براي آنكه بهترين نتيجه را از مسواك زدن بگيريد، بهتر است يك مسواك مديوم از يك برند و شركت معتبر استفاده کنيد؛ به نظرم 2 بار مسواك زدن در روز كافي است؛ يكبار بعد از صبحانه و يكبار بعد از شام در اين ميان اين موضوع مهم است كه فكر نكنيم هرچه بيشتر مسواك بزنيم، بهتر است چون مسواك زدن بيش از حد، ميناي دندان را از بين ميبرد. براي مسواك زدن ميانگين بين 2 تا 4 دقيقه زمان احتياج داريم. بهتر است هنگام مسواک زدن دهان را باز کرده و فك بالا و پايين را مجزا از هم مسواك كنيم اما در كل بايد بگويم كه بيشتر مردم ما اشتباه مسواك ميزنند و به عقيده من بين 5 تا 10درصد مردم ايران صحيح و علمي مسواك ميزنند.

نوشيدني‌هاي مفيد و مضر براي لثه‌هاي ما

اهميت تغذيه در سلامت انسان غيرقابل انكار است. تغذيه ميتواند در سلامت بودن يا بيمار شدن نقش مهمي داشته باشد و اين امر درمورد سلامت دهان و دندان هم صادق است.

موادي كه روزانه براي تغذيه استفاده ميكنيم، ميتوانند به طور مستقيم باعث به وجود آمدن اسيد در دهان شوند، که دليل اصلي پوسيدگي دندانهاست يا ميتوانند به طور غيرمستقيم اسيد به وجود بياورند، يعني داراي شكر و شيريني باشند و در دهان تبديل به اسيد شوند.

وقتي از ديد سلامت لثه به بهداشت دهان و دندان نگاه ميكنيم، تغذيه روزانه ما بايد طوري باشد كه ميكروبهايي كه در محيط اسيدي زياد ميشوند، تا حدود زيادي رشد نكنند. با آشاميدن آب فيلترشده و حتي شستوشوي لثه و دهان به خود كمك ميكنيم تا لثه و دندانهاي سالمتري داشته باشيم.

روزانه بين 3 تا 4 ليتر آب بخوريم و از هر نوشيدني‌اي كه به صورت مصنوعي ساخته شده مثل نوشابه يا هر نوشيدني‌اي كه پايه طبيعي نداشته باشد، خودداري كنيم. چاي بابونه، چاي سبز، چاي ميوه‌اي از جمله نوشيدنيهايي هستند كه كافئين كم دارند و براي مخاط دهان، لثه و دندانها مفيدند.نوشيدنيهاي مفيد و مضر براي لثه‌هاي ما اهميت تغذيه در سلامت انسان غيرقابل انكار است.

تغذيه ميتواند در سلامت بودن يا بيمار شدن نقش مهمي داشته باشد و اين امر درمورد سلامت دهان و دندان هم صادق است. موادي كه روزانه براي تغذيه استفاده ميكنيم، ميتوانند به طور مستقيم باعث به وجود آمدن اسيد در دهان شوند، که دليل اصلي پوسيدگي دندانهاست يا ميتوانند به طور غيرمستقيم اسيد به وجود بياورند، يعني داراي شكر و شيريني باشند و در دهان تبديل به اسيد شوند.

وقتي از ديد سلامت لثه به بهداشت دهان و دندان نگاه ميكنيم، تغذيه روزانه ما بايد طوري باشد كه ميكروبهايي كه در محيط اسيدي زياد ميشوند، تا حدود زيادي رشد نكنند. با آشاميدن آب فيلترشده و حتي شستوشوي لثه و دهان به خود كمك ميكنيم تا لثه و دندانهاي سالمتري داشته باشيم.

روزانه بين 3 تا 4 ليتر آب بخوريم و از هر نوشيدني‌اي كه به صورت مصنوعي ساخته شده مثل نوشابه يا هر نوشيدني‌اي كه پايه طبيعي نداشته باشد، خودداري كنيم. چاي بابونه، چاي سبز، چاي ميوهاي از جمله نوشيدنيهايي هستند كه كافئين كم دارند و براي مخاط دهان، لثه و دندانها مفيدند.

اتفاقات جديد در دندانپزشكي

دندانپزشكي در سالهاي اخير پيشرفتهاي چشمگيري داشته كه به ويژه در رشته‌هاي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) و پريدنتولوژي (جراحي لثه) بوده، بخشي از اين نوآوريها در عرصه جراحي‌هاي ميكروسكوپيك (ميكروسرجري) بوده كه در آن تكنيكهاي جديد و موثري به كار گرفته شده است. با استفاده از اين پيشرفتها حالا جراحان ميتوانند عمل ايمپلنت را در دهان بيمار با دقت چندبرابر انجام دهند. در اين فرايند علاوه بر به كار گرفتن ميكروسكوپها و ذره‌بينهاي بسيار مدرن، از ابزارهاي ميكروسرجري كه در عملهاي ظريف چشم، مغز و اعصاب به كار ميروند نيز استفاده ميشود.

آسيب استخواني را كاهش دهيد

يكي از مهمترين دستاوردهاي اخير در ايمپلنتولوژي استفاده از تكنيكهايي است كه همزمان با كشيدن دندانها انجام ميشود.

تحقيقات ما در 8 سال اخير نشان ميدهد كه با به كار گرفتن اين تكنيكها آسيب استخوان و لثه تا 60درصد كاهش مييابد كه اين باعث ميشود در حين جايگذاري ايمپلنت، پس از گذشت 2تا 3 ماه از كشيدن دندان، بيمار از مقدار و کيفيت كافي استخوان و لثه در ناحيه ايمپلنت برخوردار شده و نيازي به بازسازي پيچيده اين بافتها نباشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته