جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه 16 محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2692

 کوتاه و خواندني 


 اخبار کوتاه از  آذربايجان غربي
 
بازگشايي محور ارتباطي بوکان - مهاباد
محور ارتباطي بوکان مهاباد که به علت کولاک شديد مسدود بود بازگشايي شد .
بر اساس اعلام مدير کل راه و ترابري آذربايجان غربي جاده بوکان - مهاباد که از سه روز پيش به علت بارش برف سنگين و کولاک شديد بسته شده بود با تلاش راهداران اداره راه و ترابري بازگشايي و امکان رفت و آمد خودروها از آن امکان پذير شد .

برپايي نمايشگاه عرضه مستقيم کالا
به منظور تنظيم قيمت برخي کالاهادر بازار ، نمايشگاه هاي عرضه مستقيم کالاهاي مورد نياز مردم آذربايجان غربي از ماه آينده آغاز به کار خواهد کرد.
سرپرست سازمان بازرگاني آذربايجان غربي در جلسه ستاد تنظيم بازار که با حضور روساي ادارات بازرگاني شهرستان هاي استان در سالن اجتماعات اداره کل بازرگاني برگزار شد با بيان اين مطلب گفت : اين نمايشگاه ها از نيمه دوم اسفند ماه سال جاري در تمام شهرستان ها برپا مي شود .
اسکندري تاکيد کرد : سازمان بازرگاني با اجراي طرح نظارتي نوروز 86 براي جلوگيري از افزايش قيمت در ايام پاياني سال برنامه ريزي کرده است.سپهر الدين ،معاون برنامه ريزي و اداري مالي استانداري آذربايجان غربي گفت : يکي از روش هاي متعادل کردن قيمت ها ،حذف واسطه ها و مستقيم کردن روند عرضه و تقاضا است.

بهره مندي 3 هزار خانوار از گاز طبيعي در شهرستان تکاب
با بهره برداري از مرحله نخست طرح گازرساني به شهرستان تکاب 3 هزار خانوار شهري از گاز طبيعي بهره مند مي شوند .
رئيس ستاد گراميداشت دهه فجر تکاب با اعلام اين خبر گفت : در دهه فجر امسال 35 طرح عمراني ديگر از جمله استخر سرپوشيده شنا ، سالن ورزشي بانوان ، مرکز بهداشتي درماني شماره 3 و انبار 400 تني ذخيره گندم در شهر تکاب و 13 مرکز مخابراتي ، 4باب خانه بهداشت ، خانه هاي مددجويي و 7 دهياري در روستاها به بهره برداري مي رسد.
وي با بيان اينکه براي اجري اين طرح ها بيش از 40 ميليارد ريال هزينه صرف شده ، افزود : با بهره برداري از طرح هاي عمراني روستايي بيش از 5 هزار نفر از مزاياي اين طرح ها برخوردار خواهند شد .

افتتاح 6 پروژه شيلاتي
به مناسبت فرا رسيدن ايام دهه فجر 6 پروژه شيلاتي در 5 شهرستان استان آذربايجان غربي اجرا مي شود .
بنا به گزارش مسئول روابط عمومي اداره کل شيلات استان آذربايجان غربي ، اين پروژه ها با اعتباري بالغ بر 2760 ميليون ريال و با اشتغالزايي براي 14 نفر مورد بهره برداري قرار خواهند گرفت.
گفتني است با افتتاح اين تعداد پروژه ها 23 تن بر توليد ماهي قزل آلا در هر دوره و 100 هزار قطعه بر ميزان تکثير و پرورش ماهيان زينتي استان افزوده مي شود .

 احيا» و بازسازي مساجد
از ابتداي سال جاري تا پايان دي ماه امسال 518 باب مسجد با اعتبار 3 ميليارد و 400 ميليون ريال در آذربايجان غربي مرمت و ساماندهي شده است. مدير کل اوقاف و امور خيريه استان در جلسه بررسي مشکلات امامزاده ها و مساجد سلماس با اعلام اين خبر گفت : هم اکنون 450 مسجد ديگر با اعتباري بالغ بر 4 ميليارد ريال در حال ساماندهي و مرمت است که تا پايان سال به اتمام خواهد رسيد . حجه الاسلام برائتي ، تعداد مساجد استان را بيش از 3 هزار باب اعلام کرد و افزود : از اين تعداد 2500 باب مسجد بايد تخريب و احيا» و بازسازي شود . وي همچنين از اجراي طرح جامع ساماندهي امامزاده هاي استان خبر داد و افزود : طرح مطالعه جامع امامزاده هاي خوي ، اروميه و سلماس در دست اجراست و عمليات ساماندهي آنها از سال آينده آغاز خواهد شد.

اجراي 40 طرح کشاورزي در خوي
در بخش کشاورزي شهرستان خوي1050 طرح زودبازده اقتصادي به مرحله اجرايي رسيده است .
مدير جهاد کشاورزي خوي با اعلام اين مطلب گفت : براي اجراي اين طرح ها 70 ميليارد ريال از اعتبارات طرح هاي زودبازده اقتصادي پرداخت شده است .
وي افزود : اين طرح ها بيشتر در زمينه پرورش گاو شيري ، مرغداري ، مکانيزاسيون ابزارآلات کشاورزي و توسعه باغات اجرا شده و براي 1136 نفر فرصت شغلي فراهم کرده است .
وي همچنين از اجراي 40 طرح با اعتباري بالغ بر 13 ميليارد ريال از محل اعتبارات استاني و ملي در بخش کشاورزي خوي خبر داد و افزود : پوشش بتني انهار ، احداث بند انحرافي آب ، سد خاکي و مرمت قنات از جمله اين طرح ها هستند و به طور ميانگين 65 درصد پيشرفت داشته است.


 اخبار کوتاه از چهارمحال و بختياري

کشف دو هزار شي عتيقه
شهرکرد - خبرنگار آفرينش
امسال دو هزار قطعه انواع اشيا» عتيقه در استان چهارمحال و بختياري کشف و ضبط شد .
فرمانده يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان ضمن بيان مطلب فوق ، گفت : اين اشيا» که شامل انواع سکه هاي نقره مربوط به دوران مختلف تاريخ ، ظروف سفالي مفرغي دوران قبل از اسلام و دوران اسلامي و همچنين انواع مجسمه هاي فلزي و سفالي مي باشد ، از 20 نفر قاچاقچي اشياي عتيقه کشف شده است .
سرهنگ ايرج وجدي افزود : اين افراد در قالب 6 باند خريد و فروش اموال فرهنگي و 2 باند حفاري غيرمجاز که بيشتر در استان هاي خوزستان ، اصفهان ، کهگيلويه و بويراحمد فعاليت داشته ، شناسايي و دستگير شدند .

معرفي نفرات برتر پنجمين دوره مسابقات قرآن کريم
مسئول دارالقرآن الکريم سازمان تبليغات اسلامي استان چهارمحال و بختياري گفت : در اين مسابقات 180 دختر و پسر زير 16 سال و بالاي 16 سال منتخبات جلسه هاي قرآني مساجد ، حسينيه ها و دارالقرآن هاي استان در رشته هاي حفظ کل و قرائت با يکديگر رقابت کردند.
علي اسماعيلي گفت : سيدابراهيم حسيني ، محمدتقي اسماعيلي و فاطمه نصيري در بخش قرائت ، غلامحسين فاتحي و مريم احمدي در بخش حفظ کل قرآن به مسابقات کشوري که اسفند ماه سال جاري در کرمان برگزار مي شود ، راه يافتند .

طي شش ماه نخست امسال صورت گرفت ;
شرکت 35 هزار نفر در کارگاه هاي تحقيقات بازاريابي بين المللي
طي شش ماه نخست امسال 35 هزار نفر در کارگاه هاي تحقيقات بازاريابي بين المللي پيشرفته کشور شرکت کردند .
کارشناس مسئول دوره ها و کارگاه هاي تخصصي استان چهارمحال و بختياري گفت : تاجران ، بازرگانان نمايندگان بازاريابي موسسات توليدي از جمله شرکت کنندگاني بودند که در اين دوره هاي آموزشي شرکت کردند .
احمد افراسيابي افزود : شرکت کنندگان مسائل مالي و ارزي صادراتي ، مذاکرات تجاري بين  المللي ، قرارداد بين المللي ، صادرات گام به گام ، خدمات فني و مهندسي ، برگزاري نمايشگاه هاي تجاري ، تجارت الکترونيک و قوانين و مقررات صادرات ، واردات ، امور گمرکي ، حمل و نقل و ترخيص کالا را فرا مي گيرند .

راه اندازي نخستين جايگاه CNG در شهر کرد
نخستين جايگاه سوخت گيري CNG با مشارکت شهرداري شهرکرد و سازمان بهينه سازي مصرف سوخت در مرکز استان چهارمحال و بختياري راه اندازي شد .  
شهردار شهرکرد گفت : اين طرح در زميني به مساحت دو هزار و 600 مترمربع و با اعتباري بالغ بر هشت ميليارد ريال راه اندازي شده است .
خدارحم مقيمي افزود : طي شش ماه آينده دومين جايگاه سوخت گيري CNG نيز به بهره برداري مي رسد.

طي 10 ماهه اخير صورت گرفت ;
صدور مجوز تاسيس 527 طرح صنعتي
527 طرح صنعتي طي 10 ماهه امسال در استان چهارمحال و بختياري مجوز تاسيس دريافت کردند .
رحمان کرمي رئيس سازمان صنايع و معادن استان در مصاحبه با خبرنگار ما گفت : اين طرح ها با سرمايه گذاري افزون بر سه هزار و 897 ميليارد تومان ، 20 هزار و 719 فرصت شغلي را در استان فراهم کرده  است .
کرمي با اشاره به رشد چشمگير سرمايه گذاري ثابت در بخش صنعت استان گفت : از ابتداي تاسيس شهرک ها و نواحي صنعتي در استان تا سال 84 ، 165 ميليارد تومان سرمايه گذاري شده بود که امسال اين مبلغ به بيش از 150 ميليارد تومان افزايش يافته است .
وي در خصوص معرفي 366 طرح با سرمايه گذاري دو هزار و 40 ميليارد ريال و اشتغالزايي چهار هزار نفر به بانک هاي استان خبر داد .
رئيس سازمان صنايع و معادن صادرات ، واحدهاي صنعتي استان را 17 ميليون و 655 هزار و 243 دلار عنوان کرد و گفت : بيشترين صادرات به کشورهاي آسياي ميانه ، عراق ، هندوستان ، افغانستان ، يمن و سودان بوده است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته