جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4334

 اختلال در بازار
 تعيين قيمت طلا با ارز مبادله‌اي صحبتي بيش نيست! 

رئيس سابق اتحاديه طلا و جواهر گفت:‌عرضه و تعيين قيمت سکه با ارز مبادله‌اي شدني نيست که بانک مرکزي نيز با درايت خود اين بخشنامه را که از سوي اتحاديه طلا و جواهر کشور بود را وارد ندانست.

کوروش گوهربين در گفت و گو با فارس در پاسخ به اين سوال که نظر شما در خصوص تعيين قيمت سکه با ارز مبادله‌اي چيست افزود: واردات شمش طلا با ارز مبادله‌اي در اولويت ششم است بنابراين تاکنون هيچ ارزي براي واردات طلا اخذ نشده است و کسي هم براي واردات آن گشايش اعتباري نکرده است.

وي اضافه کرد: اگر هم گشايش اعتبار مي کرد ارز تعلق نمي‌گرفت چرا که اگر با اين ارز طلا وارد کند ملزما بايد با اين ارز هم به فروش برساند ولي چون در بازار ايران تعيين کننده قيمت طلا و سکه دلار آزاد است اين قيمت‌ها نمي‌تواند با هم همسان باشد.

وي گفت:‌واردات شمش با ارز مبادله‌اي به دليل اينکه براي دولت اولويت ندارد و شرايط کنوني واردات و ساير کالاها به کشور ضروري‌تر است پس دولت سعي مي‌کند دلار را براي اين کالاها صرف کند.

گوهربين با بيان اينکه تصور من اين است که اين خبر جزء صحبتي بيش نيست گفت:‌اگر هم تعيين قيمت سکه با ارز مبادله‌اي تاثيري بر بازار گذاشته و قيمت‌ها را کاهش دهد کسي فروشنده نخواهد بود.

رئيس هيات امناي صنف طلا و جواهر تهران ادامه داد: خبر جديد اعلام شده بر نخريدن سکه و طلا موثر بوده و همين موضوع باعث کاهش تقاضا و قيمت‌ها شده است.

وي تاکيد کرد: اگر چنانچه اين موضوع به مرحله عمل برسد خوب است وليکن در شرايط فعلي که دولت مشکلات زيادي دارد تصور نمي‌شود که بر روي واردات طلا با ارز مبادله‌اي و تعيين قيمت سکه با اين ارز وقت بگذارد.

در همين رابطه ،يک کارشناس اقتصادي قيمت‌گذاري طلا به نرخ مبادله‌اي را موجب اخلال در بازار اعلام کرد و گفت: براي کنترل قيمت طلا و سکه بايد پول ملي تقويت شود تا قيمت ارز بازار به نرخ مبادلاتي نزديک شده و قيمت طلا و سکه کاهش يابد.

سيدبها‌ءالدين حسيني هاشمي در گفت‌وگو با فارس ،با مثبت ندانستن تعيين قيمت طلا و سکه بر مبناي ارز مبادله‌اي اظهار داشت: قيمت بايد از طريق بازار کشف شود و در غير اين صورت، موجب سود عده‌اي و زيان عده ديگري خواهد شد.

وي افزود: در چنين شرايطي قيمت تعيين شده براي سکه از قيمت بازار پايين‌تر خواهد بود و در کوتاه مدت اثر کاهشي خواهد داشت اما مقطعي است و تنها منابع زيادي از بانک مرکزي در اختيار عده‌اي خاص قرار مي‌گيرد.

اين کارشناس اقتصادي تصريح کرد: بانک مرکزي در اين بخش سياست درستي در پيش گرفته و مخالفت اين بانک با اجراي اين طرح منطقي است زيرا قيمت طلا بايد بر مبناي بازار تعيين شود؛ تعيين قيمت جزو وظايف بانک مرکزي نيست.

بي‌اعتنايي بازار به قيمت‌گذاري طلا با ارز مبادله‌اي

با وجود اعلام تغيير محاسبه قيمت طلا بر مبناي ارز مبادله‌اي طلافروشان همانند روز‌هاي گذشته محصولات و کالاهاي خود را قيمت‌گذاري کردند.

به گزارش فارس ،خبري با عنوان مبنا قرار گرفتن ارز مرکز مبادلات ارزي براي محاسبه قيمت طلا و سکه منتشر شد که تحت تاثير اين مساله مهم‌ترين خبر‌هاي اقتصادي در مورد اين تغيير بود.

بانک مرکزي هم اجراي اين طرح را تاييد نکرد و مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي قاچاق طلا و چندين اثر منفي ديگر را علت اصلي مخالفت بانک مرکزي با اين اقدام عنوان کرد.

در خبر اوليه که توسط يکي از رسانه‌ها منتشر شده بود، اجراي اين طرح را به واسطه ابلاغ بخشنامه از طرف اتحاديه کشوري طلا و جواهر عنوان کرده بود.

کشتي‌آراي با تاييد اجراي اين طرح گفت: با توجه به سياست‌هاي مقامات اقتصادي کشور مبني بر تک نرخي شدن ارز، يکي از اين راهکار‌ها تعيين قيمت طلا و سکه بر مبناي دلار مرکز مبادلات ارزي است.

اما براساس پيگيري‌هااز بازار سبزه ميدان و طلافروشي‌ها، بخشنامه‌اي با اين مضمون به طلافروشي‌ها داده نشده و آنها هماند روز‌هاي گذشته بر مبناي ارز آزاد و عرضه و تقاضا نرخ را تعيين مي‌کنند.

به نظر مي‌رسد فعالان اين صنف چندان اين مساله را جدي نگرفته و همانند روزهاي قبل به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته