جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4339

 خبرها از عالم علم 

 افزايش سکته در ميان جوانان

نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که تعريف سکته به عنوان بيماري سالخوردگان به يک نگراني سلامتي در ميانسالي تبديل شده است و تعداد جواناني که دچار سکته مي‌شوند افزايش يافته است.به گزارش مهر، نتايج تحقيقات دکتر برت کيسلا از دانشگاه سينسيناتي در اوهايو که از 1.3 ميليون بزرگسال آمريکايي انجام شده نشان مي‌دهد که نرخ سکته ميان بيماران 20 تا 54 ساله از 12.9 درصد در سال 1993 به 18.6 درصد در سال 2005 رسيده است.

کيسلا و همکارانش اظهار داشتند که افزايش سکته در جوانان طي يک دهه گذشته احتمالا نشان‌دهنده تغيير عواملي است که سکته را ايجاد مي‌کند که در آن ميان مي‌توان به افزايش فشار خون، ديابت و استعمال دخانيات در جوانان اشاره کرد.طي دوره اين تحقيق، شيوع سکته به طور کلي در بيماران سفيد پوست 55 ساله و مسن‌تر و بيماران سياه پوست 65 ساله و مسن‌تر کاهش يافت. اما اين کاهش‌ها همزمان با افزايش شيوع سکته ميان بيماران 20 تا 44 ساله سفيد پوست و 20 تا54 ساله سياه پوست بود.

در کل گروه، بيماران 20 تا 54 ساله، شيوع سکته ميان سياه پوست‌ها از 83 به 128 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر بوده و اين ميزان ميان بيماران سفيد پوست تقريبا دو برابر بوده به طوري که از 26 به 48 مورد به ازاي 100 هزار نفر افزايش يافته است که اين آمارها به ترتيب در سال‌هاي 1993 /1994 تا سال 2005 گرفته شده است.اکثر سکته‌ها در جمعيت جوان‌تر به واسطه انفارکتوس‌ها صورت گرفته است. نسبت اولين سکته در فرد به واسطه انفارکتوس‌ها در دوره اين تحقيق از 56.8 درصد به 65.7 درصد در بيماران 20 تا 44 ساله رسيده است، اما اين افزايش از نظر آماري چندان قابل توجه نبوده است.

نويسندگان اين تحقيق اظهار داشتند که درميان بيماران اين گروه سني، افزايش فشار خون و استعمال دخانيات افزايش يافته است اما از سوي ديگر ميزان چاقي افراد از سال 1999 تا سال 2005 کاهش داشته است.نتايج اين تحقيق در مقايسه با اطلاعات تحقيقات ملي بهداشت و تغذيه در سال‌هاي 1999/2000 و 2005/ 2006 در ميان بيماران همين گروه سنين نشان مي‌دهد که نرخ شيوع سکته براي تمام عوامل ريسک مهم بالاتر بوده است، اگرچه کلسترل بالا در سطح تمام بيماران از شيوع قابل توجهي برخوردار بوده است.نويسندگان اشاره کرده‌اند که شيوع عوامل خطر سکته از جمله افزايش فشار خون، ديابت و دخانيات درميان جمعيت جواني که به سکته مبتلا شده اند افزايش داشته است.آنها افزوده‌اند که علل شيوع اين روندها مشخص نيست اما اين احتمال وجود دارد که اين روند سکته جوانان مربوط به تغيير عوامل ريسک سکته است.

اگزما و آكنه پوست با استرس شدت مي‌يابد

يك متخصص پوست و مو گفت: بيماري‌هاي پوستي اگزما يا آكنه با استرس و فشار روحي، شدت پيدا مي‌كنند.

به گزارش وب دا، محمد ابراهيم فريدون پور افزود : اگزما و آکنه بسيار به وضعيت روحي و تغذيه اي بيمار مرتبط است و مبتلايان بايد بدانند که اين موارد با استرس و عصبي شدن شدت بيشتري مي يابند . وي اظهار داشت : مبتلايان بايد علاوه بر حفظ آرامش و جلوگيري از عصبي شدن ، رژيم غذايي مناسبي را نيز رعايت نمايند . وي بيان کرد : خوردن غذاهايي که طبع گرم دارند و يا فست فودها ، آکنه را تشديد مي کند . اين متخصص پوست و مو در دانشگاه علوم پزشكي شيراز توصيه كرد: افراد همچنين نبايد غذاهاي خيلي چرب يا شيرين، خرما، خامه و سس‌‌ها را مصرف کنند و دوري از استرس را مورد توجه جدي قرار دهند.

راه هاي طبيعي براي از بين بردن سينوزيت

اگر به بيماري سينوزيت مبتلا هستيد ، آب بنوشيد! نوشيدن آب و آبميوه به حل مشکل شما کمک زيادي مي کند. چايي داغ هم بسيار موثر است به شرط اينکه بدون کافئين باشد.

به گزارش مجله پزشکي مادر، مرطوب کننده هوا را در جايي که زمان بيشتري سپري مي کنيد روشن نگه داريد. هواي خشک مشکل سينوزيت شما را بيشتر مي‌کند، اما مرطوب نگه داشتن هوا کمک زيادي به شما مي کند. تنفس بخار آب هم مي تواند به شما کمک کند. در حمام بنشينيد و دوش آب گرم را باز کنيد، مطمئن شويد که در حمام را کاملا بسته ايد.

سيگار کشيدن در خانه را ممنوع کنيد

بوي مواد شوينده، رنگ، انواع اسپري مو، عطر ها و مهم تر از همه دود سيگار سينوزيت شما را تشديد مي کند. اجازه ندهيد دوستان و يا افراد خانواده ، در خانه و بويژه در اتاق خواب شما سيگار بکشند.

براي جلو گيري از درد هاي سينوزيتي از مواد شوينده اي استفاده کنيد که مواد شيميايي کمتري دارد.

آب بيشتري بنوشيد

اگر به بيماري سينوزيت مبتلا هستيد ، آب بنوشيد! نوشيدن آب و آبميوه به حل مشکل شما کمک زيادي مي کند. چايي داغ هم بسيار موثر است به شرط اينکه بدون کافئين باشد. نوشيدني هاي داراي کافئين يا الکل باعث خشک شدن مجراي تنفسي شما مي شود.

در واقع الکل و کافئين به شدت براي سينوزيت مضر است. نوشيدن 8 ليوان آب و يا نوشيدني هاي غير الکلي و بدون کافئين براي افراد مبتلا به سينوزيت ضروري است.

شستشوي بيني

شستشوي مداوم بيني، سينوس هاي شما را تميز و پاک نگه مي دارد. براي اين کار سر خود را روي سينک دستشويي خم کنيد ، آب را از يک مجراي بيني وارد کنيد و اجاره دهيد از مجراي ديگر خارج شود.

در حين انجام اين کار دهان خود را باز نگه داريد وابدا از بيني نفس نکشيد.

چيزي که به آن نياز داريد شستشوي مداوم بيني است.براي اين کار مي توانيد از سرم هاي مخصوص بيني استفاده کنيد يا اينکه خودتان سرم را درست کنيد. براي تهيه سرم خود حدود يک پيمانه آب جوشيده ولرم را با يک قاشق چايي خوري نمک مخلوط کنيد.

توضيحاتي در مورد سينوس ها

سينوس ها کيسه هاي بادي هستند که زير گونه ها ، پشت پيشاني و ابرو‌ها و هر دو طرف بيني شما قرار دارند. سينوس سالم بوسيله ي يک لايه نازک از ماده مخاطي براي جلوگيري از ورود گرد و خاک ميکروب ها وديگر آلودگي ها ي هوا پوشيده شده است.

در حالت ايده آل موهاي ريزي بين اين ماده مخاطي وجود که گرد و خاک و ديگر آلودگي ها را به خود گرفته و از راه گلو به سمت معده شما هدايت مي‌کند.

چه چيزي باعث مشکلات سينوسي مي شود؟

درد و فشار هاي سينوسي زماني اتفاق مي افتد که بافت بيني شما متورم و ملتهب مي شود و به سينوس ها اجازه تخليه شدن نمي دهد .

تغيير دماي هوا ، حساسيت ، سيگار کشيدن، سرد شدن ناگهاني هوا و تمام چيزهايي که از تخليه شدن بيني شما جلو گيري مي کنند، مشکلات سينوس شما را افزايش مي دهند.

اجتناب از آلرژي بيني

آلرژي بيني مي تواند با متورم کردن بيني، باعث بسته شدن سينوس ها شود که نتيجه آن درد و فشار زياد در آن قسمت است.

از موادي که باعث آلرژي مي شود مانند موي حيوانات ، گرد و غبار و گرده گياهان به شدت دوري کنيد و به دنبال راهي براي درمان آلرژي خود باشيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته