جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4340

 داستان دنباله دار رابرت لوينسون و ادعاها درباره‌ حضورش در ايران 

در حالي که حدود شش سال از ادعاي ناپديد شدن رابرت لوينسون مامور سابق اف بي‌آي در ايران مي‌گذرد، خبرگزاري آسوشيتدپرس که پيشتر در گزارشي احتمال حضور او در ايران را با استناد به تصاويري ويدئويي رد کرده بود، اين بار با استناد به همان تصاوير ويديويي و عکس‌هايي که ادعا مي‌کند همزمان با آن در اختيار خانواده‌ لوينسون قرار گرفته بود، اين‌بار به نقل از مقامات آمريکايي ادعا کرد لوينسون در ايران است.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارشي به نقل از مقامات اطلاعاتي آمريکا ادعا کرد که دو سال پس از آن‌که انتشار تصوير ويديويي و عکس‌هاي رابرت لوينسون باعث طرح اين احتمال شد که او به دست تروريست‌ها افتاده است اکنون مقامات آمريکايي دولت ايران را در پس انتشار اين تصاوير مي‌بيند.

اين در حالي است که دولت ايران داشتن هرگونه اطلاعات درباره‌ي رابرت لوينسون را تکذيب کرده است.

عکس‌هايي که آسوشيتدپرس منتشر کرده و مدعي است مربوط به رابرت لوينسون است و خانواده‌اش در اختيار اين خبرگزاري قرار داده‌اند، لوينسون را با موي بلند و نامرتب خاکستري رنگ و ريش بلند و نامرتب نشان مي‌دهد.

آسوشيتدپرس افزود که هيلاري کلنيتون، وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به تکذيب‌هاي ايران و در بحبوحه‌ي گفت و گوهاي سري با دولت ايران در مارس 2011 در بيانيه‌اي اعلام رد که لوينسون جايي در آسياي جنوبي نگهداري مي‌شود. اين طور برداشت مي‌شد که ممکن است لوينسون در دست گروهي تروريستي يا سازماني جنايي در پاکستان يا افغانستان باشد. و اين بيانيه نشان دهنده حسن نيت در برابر ايران بود که آمريکا اميدوار بود باعث شود تهران به بازگشت او کمک کند اما اتفاقي نيفتاد.

بر اساس اين گزارش، در عکس‌هاي منتشر شده منتسب به لوينسون، او لباسي نارنجي رنگ شبيه لباس زندانيان گوانتانامو را به تن دارد و خانواده او در آوريل 2011 آن را دريافت کرده‌اند. در هر يک از پنج عکس منتشر شده فردي که ادعا مي‌شود لوينسون است پيامهاي متفاوتي را روي کاغذي که در دست دارد نشان مي‌دهد. پيام‌هايي نظير " من در گوانتانامو هستم" ، " آيا مي‌دانيد (گوانتانامو) در کجا قرار دارد؟ " و يا " اين نتيجه 30 سال خدمت براي آمريکا است".

بر اساس اين گزارش مامورين آمريکايي در افغانستان سعي کردند موبايلي را که از طريق آن اين تصاوير ارسال شده ردگيري کنند اما صاحب موبايل هيچ ربطي به اين موضوع نداشته است. براي تصاوير ويديويي ارسال شده نيز از همين روش استفاده شده و از کافي‌نتي در پاکستان در نوامبر 2010 ارسال شده است.

بنابراين گزارش مقامات آمريکايي صرفا با استناد به اينکه افراديکه در اين قضيه دست دارند حرفه‌اي بوده‌اند و هيچ اشتباهي نکرده‌اند به اين نتيجه رسيده‌اند که اين موضوع کار يک سرويس اطلاعاتي حرفه‌اي نظير وزارت اطلاعات و امنيت ايران است!

در ادامه اين گزارش با طرح اين ادعا به نقل از مقامات آمريکايي آمده است که ايراني‌ها در نشستي ميان دو کشور به آمريکايي‌ها گفتند به دنبال لوينسون هستند و حملاتي در بلوچستان انجام مي‌دهند اما آمريکايي‌ها در نهايت به اين نتيجه رسيده‌اند که ايران اين داستان را سرهم‌بندي کرده زيرا هيچ حمله‌اي صورت نگرفته است. اين مقامات مدعي شده‌اند که اين حقه ضد اطلاعاتي ايران براي آن بوده که متوجه شود آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا چطورکار مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته