جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4340

 شرايط و نحوه بومي‌گزيني در رشته‌هاي بدون کنکور دانشگاه‌ها اعلام شد 

 
مشاور عالي سازمان سنجش نحوه گزينش بومي داوطلبان دوره‌هاي بدون آزمون کنکور را تشريح کرد.حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهي» خبرگزاري ايسنا، با اشاره به اهداف بومي‌گزيني براي پذيرش در رشته محل‌هاي بدون آزمون کنکور، گفت: کاهش مشکلات اقامتي و معيشتي دانشجويان و دانشگاه نظير مشکل کمبود خوابگاه، افت تحصيلي ناشي از دوري خانواده و مشکلات اقتصادي از جمله اهداف بومي گزيني است.وي کاهش مهاجرت‌هاي درون کشوري را از جمله اهداف بومي گزيني عنوان کرد و افزود: گزينش بومي موجب مي شود تا داوطلبان هر ناحيه با امتيازات در نظر گرفته شده بتوانند از امکان قبولي بيشتر در رشته‌هاي بومي بهره‌مند شوند.

توکلي با اشاره به نحوه گزينش رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاه‌هاي پيام نور و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي گفت: حدود 80 درصد ظرفيت دانشگاه‌هاي غيردولتي و غيرانتفاعي به داوطلبان بومي ناحيه بر اساس جدول دسته بندي نواحي بومي کشور اختصاص دارد. وي افزود: همچنين حدود 70 درصد ظرفيت رشته‌هاي مراکز يا واحدهاي آموزشي دانشگاه پيام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومي آن شهرستان و حدود 30 درصد ظرفيت به داوطلبان بومي شهرستان‌هاي تحت پوشش مرکز يا واحد پذيرنده تخصيص مي‌يابد.

مشاورعالي سازمان سنجش در خصوص ملاک‌هاي تعيين استان بومي داوطلبان نيز اظهار کرد: در صورتي که محل اخذ مدرک تحصيلي سه سال آخر دوره متوسطه براي داوطلبان نظام قديم و محل اخذ مدرک پيش دانشگاهي و دو سال آخر دبيرستان براي داوطلبان نظام جديد در يک بخش، شهر و يا استان باشد داوطلبان بومي آن بخش، شهر و استان تلقي مي‌شود.

وي افزود: در صورتي که محل اخذ مدرک تحصيلي 3 سال آخر داوطلبي در يک بخش، شهر و يا استان نباشد، بخش، شهر و استان محل تولد داوطلب به عنوان محل بومي براي آن در نظر گرفته مي‌شود.

توکلي با بيان اينکه داوطلباني که سه سال آخر محل تحصيل را در خارج از کشور گذرانده‌اند استان محل تولد به عنوان استان بومي تلقي مي‌شود تصريح کرد: داوطلباني که سه سال آخر محل تحصيل را در خارج از کشور گذرانده و همچنين استان تولدشان خارج از کشور بوده است، استان بومي اين داوطلبان تهران خواهد بود.

به گزارش ايسنا، ثبت‌نام براي پذيرش بدون آزمون کنکور تا 24 دي‌ماه در سايت سازمان سنجش به نشاني sanjesh.org ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته