جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/10/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4340

 آپارتمان کلانشهرها تا 75متر و شهرستان تا 100متر معاف از ماليات اجاره 

در لايحه اصلاحيه قانون ماليات مستقيم، واحد مسکوني اجاري کلان شهرها تا 75 متر مربع و در ساير نقاط تا 100 متر مربع از ماليات بر درآمد اجاره معاف مي‌شوند.به گزارش فارس لايحه اصلاح قانون مالياتهاي مستقيم که در مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت کليات آن تصويب شد و هم اکنون در کميسيون‌هاي مربوطه مانند اقتصادي بررسي مي‌شود.در اين لايحه آمده است: واحد يا واحدهاي مسکوني استيجاري که زيربناي مفيد آن در کلان شهرها تا (75) متر مربع در ساير نقاط تا (100) متر مربع باشند، از ماليات بر درآمد اجاره املاک معاف مي‌باشند.

درآمد اجاره بر اساس قرارداد اعم از رسمي يا عادي مبناي تشخيص ماليات قرار مي‌گيرد و در مواردي که قرارداد وجود نداشته باشد، يا از ارائه آن خودداري شود و يا مبلغ مندرج در آن کمتر از هشتاد درصد (80 درصد) ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعيين و اعلام شده توسط سازمان امور مالياتي کشور باشد، ميزان اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه تعيين خواهد شد.

نقل و انتقال قطعي املاک و انتقال حق واگذاري محل مازاد بر دو بار در سال توسط اشخاص حقيقي و حقوقي، در خصوص املاکي که بعد از اجراي اين قانون خريداري مي‌شوند، به ازاي هر بار مشمول ماليات اضافي معادل يک برابر نرخ ماده (59) اين قانون براي هر بار معامله و حداکثر تا نرخ پنجاه درصد (50 درصد) خواهد بود.

انتقال قطعي سهم هر يک از مالکان مشاع از لحاظ مقررات اين فصل يک نقل و انتقال محسوب مي‌شود.

انتقال قطعي املاک و حق واگذاري محل متعلق به اشخاص کمتر از 18 سال سن توسط ولي آنها در حکم معامله ولي تلقي و مشمول مقررات اين ماده خواهد محسوب مي‌شود.

در نقل و انتقالاتي که بدون تنظيم سند رسمي صورت مي‌پذيرد خريدار متضامنا با فروشنده و مراجع تنظيم يا تاييد کننده معامله، مسئول پرداخت ماليات و جرائم متعلقه از تاريخ انتقال خواهند بود.

اجراي حکم اين ماده منوط به استقرار سيستم يکپارچه ماليات نقل و انتقال املاک وحق واگذاري محل توسط سازمان امور مالياتي کشور مي‌باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته