جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/11/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4367

 توجه به تغذيه دختران از كودكي  

قسمت دوم و پاياني

دكتر گياهي با اشاره به اين موضوع، مي‌افزايد: براي اين كار حتما لازم است با يك مشاور يا متخصص تغذيه مشورت كنيد تا براساس نيازهاي شما برنامه غذايي مورد نظر تعيين شود و نبايد انتظار داشته باشيد رژيم افراد مختلف براي شما هم موثر باشد. به عنوان نمونه فردي كه دچار سندرم تخمدان پلي‌كيستيك است، براي كاهش وزن با مقاومت روبه‌رو خواهد شد و در نتيجه اگر بدون شناخت اين مساله از رژيم‌هاي غذايي مختلف پيروي كند، مشكلش به هيچ وجه حل نمي‌شود.

به گفته اين متخصص تغذيه، خانم‌ها بايد نيازهاي غذايي‌شان را براساس شرايط فيزيولوژيك و متابوليك خود تنظيم كنند و بدانند نسخه‌اي كلي براي همه افراد وجود ندارد.

نقش تغذيه در بيماري‌هاي زنانه

همان طور كه گفته شد نمي‌توان به همه خانم‌ها يك برنامه غذايي مشترك داد و هر كس بايد با توجه به نيازها و شرايط جسمي خودش نسبت به انتخاب مواد غذايي مناسب اقدام كند، اما با توجه به اين كه اين روزها ميزان شيوع بيماري‌هايي مانند سندرم تخمدان پلي‌كيستيك و اندومتريوز بسيار افزايش يافته است، به نظر مي‌رسد خانم‌ها هم بايد نسبت به تغذيه صحيح در مورد اين مسائل اطلاعات كافي داشته باشند.

دكتر گياهي با اشاره به اين كه هيچ يك از اين بيماري‌ها طي يك شب و يك روز به وجود نمي‌آيد، توضيح مي‌دهد: مسائل و مشكلات ناشي از تغذيه نادرست هيچ وقت به صورت حاد بروز نمي‌كند. بنابراين اگر در دوره‌اي از زندگي، بدن خود را با عادات نادرست غذايي تطبيق دهيم در آينده بايد منتظر ايجاد بيماري‌ مزمني هم باشيم.

اين متخصص تغذيه يادآور مي‌شود: در حال حاضر ميزان بروز اين بيماري‌ها افزايش يافته است كه اين موضوع قطعا بي‌ارتباط با نوع مصرف مواد غذايي نيز نخواهد بود.

وي مي‌افزايد: بدن فردي كه دچار سندرم تخمدان پلي‌كيستيك است به نوعي نسبت به انسولين مقاومت دارد و اين افراد با اختلال چربي‌هاي خون نيز روبه‌رو هستند. بنابراين اغلب با عوارضي مانند چاقي و پرمويي هم درگيرند و مشكل‌شان قطعا با هر نوع رژيمي برطرف نمي‌شود.

به گفته اين متخصص تغذيه، اولين گام براي اين بيماري كنترل وزن است، اما با رژيمي كه نوسانات قند خون‌ را طي روز به حداقل برساند. بنابراين مقدار و تركيب مواد غذايي بايد به گونه‌اي انتخاب شود كه قند خون زياد افزايش و كاهش نداشته باشد.

در نتيجه گرسنگي‌هاي طولاني مدت و حذف وعده‌هاي غذايي بدترين و اشتباه‌ترين كاري است كه يك فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلي‌كيستيك مي‌تواند انجام دهد.

دكتر گياهي در مورد وضع تغذيه در بيماري اندومتريوز مي‌گويد: با توجه به اين كه اندومتريوز يك بيماري التهابي است، مصرف مواد غذايي‌اي كه وضع التهابي را در بدن فرد كاهش دهد، بسيار مهم خواهد بود.

اين متخصص تغذيه ضمن بيان اين مطلب كه سندرم تخمدان پلي‌كيستيك درمان قطعي ندارد، مي‌گويد: تمام درمان‌هايي كه براي اين بيماري مطرح مي‌شود فقط براي كنترل و جلوگيري از پيشرفت بيماري است و چون زمينه‌اي مشترك با بيماري ديابت دارد، براي اين افراد كنترل وزن، نوسانات قند خون و نوع و تركيب چربي‌هاي دريافتي بسيار مهم است. بنابراين اين بيماران حتما بايد از يك رژيم غذايي صحيح كه متخصص يا كارشناس تغذيه آن را تجويز كرده، پيروي كنند.

وي درباره اندومتريوز توضيح مي‌دهد: براساس مطالعاتي كه در اين زمينه انجام شده، مشخص مي‌شود مصرف اسيدهاي چرب ترانس و غذاهاي گوشتي و بسيار پرچرب بشدت خطر بروز بيماري را افزايش مي‌دهد.

اما مصرف اسيدهاي چرب امگا 3، فيبرها و سبزيجات با كاهش خطر بروز اندومتريوز در ارتباط است. به گفته دكتر گياهي، تغذيه در تمام بيماري‌هايي كه به زنان مرتبط است، نقش پيشگيري‌كننده دارد و زماني كه فرد به اين بيماري‌ها مبتلا شود نيز به كمك تغذيه صحيح مي‌توان بيماري را كنترل كرد و علائم و درد ناشي از آن را تخفيف داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته