جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4374

 تريبون اقتصادي 

 ممکن است رييس جمهور فردا در مجلس حاضر نشود!

يک چهارم بودجه به واسطه مطالبات معوقه بانکي راکد است

يک عضو ستاد مبارزه با مفاصد اقتصادي با تصريح بر اينکه وجه خدمت رساني در بانک‌ها به وجه سودجويي کشيده شده است، گفت: يک چهارم بودجه کشور به واسطه مطالبات معوقه بانکي راکد است.عزت الله يوسفيان ملا، ‌عضو کميسيون تلفيق و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي در گفتگو با ايلنا،افزود: افراد بسياري با دريافت وامهاي کلان، ‌اقدام به مصرف وام‌ها در موارد غير مجاز کرده‌اند و از بازپرداخت آن امتناع مي‌ورزند.

وي با اشاره به اينکه کار تحقيق و تفحص در مسائل مالي بانک‌ها از سوي کميسيون قضائي مجلس صورت مي‌گيرد، ‌اظهار کرد: ‌پي گيري موارد تخلف و مجازات مربوطه وظيفه قوه قضائيه است.نماينده مردم آمل،خاطرنشان کرد: با افزايش سرمايه بانک‌ها، مي‌شود توان بانک‌ها را براي ارائه خدمات حمايتي به مردم گسترش داد. يوسفيان ملا، ‌ تصريح کرد: وقتي که ما نقدينگي خود را در اختيار افرادي قرار دهيم که دچار بيماري معوقه هستند، يک چهارم بودجه کشور راکد مي‌ماند.

بررسي لايحه بودجه حداقل دو ماه به طول مي‌انجامد

اين در حالي است که ،عضو هيئت رييسه مجلس گفت: مراحل ارائه لايحه بودجه تشريفاتي است و طبق روال هميشه رييس مجلس در صحن علني حضور داشته است و هميشه رييس جمهور لايحه را به رييس مجلس تقديم مي‌کرد.جواد جهانگيرزاده عضو هيئت رييسه مجلس در گفتگو با ايلنا،گفت: بررسي لايحه بودجه حداقل دو ماه به طول مي‌انجامد و نمي‌شود در 25 روز بودجه کشور را بررسي کرد.وي ادامه داد: ابتدا لايحه در کميسيون تلفيق بررسي مي‌شود و در کميسيون‌هاي مربوطه نيز لايحه مورد مطالعه و بررسي قرار خواهد گرفت و پس از آنکه کليات آن در کميسيون تلفيق تصويب شد به صحن علني مي‌آيد.وي در واکنش به اين موضوع که گفته مي‌شود ممکن است رييس جمهور روز يکشنبه در مجلس حاضر نشود گفت: اين دولت اعمالش قابل پيش بيني نيست.

قيمت نفت در لايحه بودجه 92

همچنين ،نماينده آبادان در مجلس نهم، گفت: تاکنون اطلاع دقيقي از قيمت پيشنهادي دولت براي قيمت نفت در لايحه بودجه 92 نداريم و لازم است لايحه به مجلس تقديم شود که قيمت پيشنهادي دولت را بررسي کنيم.نايب رئيس دوم کميسيون انرژي مجلس نهم در گفتگو با ايلنا ،گفت: در کميسيون انرژي نيز بحثي در مورد قيمت نفت در لايحه نداشتيم و آنچه طبق رويه هر ساله انجام مي‌شود دولت رقم پيشنهادي را با بررسي‌هايي که انجام مي‌دهد در لايحه مي‌آورد و پس از آن در کميسيون مطرح خواهد شد.

بررسي اصلاحيه قانون کار در مجلس

رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشور جزييات اولين جلسه بررسي پيش‌نويس اصلاح قانون کار را که با حضور نمايندگان تشکل‌هاي کارگري، کارفرمايي، دولت و فراکسيون کارگران مجلس برگزار شد، تشريح کرد.

فتح‌الله بيات به ايسنا، گفت: در اين جلسه برخي از نقاط قوت و ضعف اصلاحيه قانون کار اشاره شد و به عنوان نماينده کارگري به اتفاق فراکسيون کارگران مجلس اعتراض خود را در قالب تغيير و نه اصلاح مواد پيش‌نويس اصلاح قانون کار اعلام کرديم.وي مهمترين ماده‌هاي مورد بحث در اين جلسه را مواد 7، 27، 31 و 41 قانون کار برشمرد و ادامه داد: از نظر ما ماده 7 قانون کار که مربوط به بهسازي قراردادهاي موقت است، دستکاري و در اين ماده تبصره‌هاي يک و سه و چند تبصره ديگر عملا حذف شده است.به گفته رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشور يکي از بدترين عارضه‌هايي که قانون کار هم اکنون با آن مواجه است، موضوع قراردادهاي موقت کار است که متاسفانه در کارهاي دائم از آن استفاده مي‌شود.

مصوبه ممنوعيت دو شغله‌ها در کميسيون اجتماعي مجلس

معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس‌جمهور با بيان اين‌که مصوبه ممنوعيت دو شغله‌ها در کميسيون اجتماعي مجلس در حال بررسي است، گفت: به زودي در سال جاري ايرادات شوراي نگهبان به اين مصوبه برطرف خواهد شد.

عبدالعلي تاجي در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد پيگيري مصوبه ممنوعيت دو شغله‌ها اظهار کرد: بعد از ايرادات گرفته شده از سوي شوراي نگهبان اين مصوبه به صحن مجلس بازگشته و به کميسيون اجتماعي ارجاع داده شد.وي افزود: تاکنون با تشکيل جلساتي در راستاي اصلاح اين مصوبه چندين مفاد از آن براساس نظرات شوراي نگهبان اصلاح شده است .تاجي با بيان اين‌که معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور نيز قبلا ايرادات موجود را در مجلس اعلام کرده بود، تصريح کرد: اين در حالي است که به هر دليلي توجهي به نظرات معاونت توسعه در مجلس نشد اما خوشبختانه شوراي نگهبان با دقت قانون جديد را مورد بررسي قرار داد و اشکالات را اعلام کردند.

افزايش نرخ ديه قطعي است

رئيس کل بيمه مرکزي ابراز اميدواري کرد تکليف نرخ ديه سال آينده تا نيمه اسفندماه روشن شود. سيد محمد کريمي در گفت‌وگو با فارس ،در خصوص ميزان افزايش نرخ ديه سال آينده اظهار داشت: تاکنون تصميمي در اين راستا گرفته نشده و ممکن است افزايش داشته باشد.وي ادامه داد: اين موضوع در اختيارات رئيس قوه قضائيه است و هر تصميمي گرفته شود ابلاغ خواهد شد.رئيس بيمه مرکزي در پاسخ به اين سوال که شائبه افزايش 15 درصدي نرخ ديه وجود دارد، گفت: اين نرخ غير رسمي است و خبري از آن ندارم و قابل اظهار نظر نيست.

کريمي با بيان اينکه احتمال افزايش نرخ ديه نسبت به عدم افزايش بيشتر بوده و به نظر حتمي مي‌رسد، بيان داشت: اميدواريم که اين موضوع هر چه سريعتر و تا نيمه اول اسفند تعيين شود.

نوسانات ارزي بيمه مي‌شود

مديرعامل بيمه ايران از آمادگي براي صدور بيمه نوسانات نرخ ارز خبر داد و اعلام کرد: بر اساس اين بيمه نامه، افزايش قيمت ارز تحت پوشش بيمه قرار مي‌گيرد.جواد سهاميان مقدم در گفتگو با مهر، در مورد بيمه نوسانات نرخ ارز گفت: افزايش نرخ ارز باعث ايجاد مضيقه مالي و افزايش قيمت تمام شده براي واردکنندگان، تجار، توليدکنندگان و کارخانه داران مي شود که با بيمه نوسانات نرخ ارز، بيمه ايران اين مشکل را حل کرده است.

مديرعامل بيمه ايران افزود: در برخي از موراد واردکنندگان و غيره معامله اي را به صورت فاينانس يا نسيه انجام مي دهد که مقرر مي شود مثلا 6 ماه ديگر مبلغ آن را به کشوري که کالا را از آن وارد کرده اند، پرداخت کنند، بنابراين افزايش نرخ ارز در اين مدت را براي آن پوشش بيمه اي داده ايم و در حال حاضر آماده صدور اين بيمه نامه هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته