جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4384

 حسين ميررجبي مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز:
 سند مالکيت دولتي 370 هزار هکتار از عرصه‌هاي ملي البرز صادر شد 

 کرج ـ فائزه باقري

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز از صدور سند مالکيت دولتي براي 370 هزار هکتار از اراضي و عرصه‌هاي ملي اين استان خبرداد و گفت: استان البرز حدود 517 هزار هکتار وسعت دارد که 80 درصد آن را عرصه‌ها و اراضي ملي تشکيل مي‌دهد. به گزارش خبرنگار آفرينش در نشست مير رجبي با اصحاب رسانه که در اين اداره برگزار شد وي اظهار داشت:از ابتداي تشکيل استان البرز تاکنون با همکاري سازمان جنگلها و مراتع و سازمان ثبت اسناد کشور؛ براي 80 درصد از اراضي ملي استان سند مالکيت به نام دولت جمهوري اسلامي ايران صادر شده است. ميررجبي گفت: 75 درصد اراضي ملي استان البرز مراتع تشکيل مي‌دهند که براي اين مراتع مميزي مرتع انجام شده و پروانه چراء در اختيار مرتع داران قرار گرفته است.

از دو برابر ظرفيت مراتع استان بهره‌برداري مي‌شود

وي يکي از مشکلات موجود دراستان را عدم مديريت مرتع و طرح تعادل چراء و دام دانست و افزود: اکنون حدود دو برابر ظرفيت از مراتع بهره‌برداري مي‌شود که زيانبار است.اين مسوول همچنين اجراي طرحهاي جنگل کاري و بيابانزدايي را از ديگر فعاليتهاي بخش منابع طبيعي و آبخيزداري در استان عنوان نمود و گفت: عمليات جنگلکاري تا کنون در حدود چهار هزار و 120 هکتار از اراضي ملي انجام شده است.

به گفته وي اجراي عمليات بيابان زدايي و مديريت اين عرصه‌ها در 51 هزار و 720 هکتار ازعرصه‌هاي بياباني استان صورت گرفته است.

مير رجبي همچنين اجراي عمليات آبخيزداري در 379 هزار هکتار عرصه حوزه آبخيز استان را از ديگر طرحهاي در دست اقدام نام برد و افزود: دراين عرصه عمليات مختلفي همچون جنگل کاري، حفاظت از مراتع و عمليات گابيوني و سنگي براي جلوگيري از فرسايش خاک انجام مي‌شود.

توزيع 150 هزار اصله نهال در هفته منابع طبيعي

ميررجبي در ادامه به برنامه‌هاي اين هفته اشاره کرد و توزيع 150 هزار اصله نهال رايگان غيرمثمر در ادارات منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستانهاي تابعه استان، مصلا هاي نماز جمعه و نهالستان محمدشهر کرج ، اجراي برنامه استاني جشن درختکاري، همايش آموزش و پژوهش در منابع طبيعي، برگزاري راهپيمايي طبيعت، همايش همياران طبيعت و سازمانهاي مردم نهاد، مراسم نهالکاري توسط کميته امداد و افتتاح بوستان تولد در ندامتگاه قزلحصار کرج، کاشت نهال در ارتفاعات بيجي، برگزاري فينال فوتسال جام طبيعت، برنامه کاشت نهال در مدارس، برگزاري شوراي حفظ حقوق بيت المال و حضور کارشناسان منابع طبيعي در مدارس استان در تمام ايام هفته را از فعاليتهاي هفته منابع طبيعي استان ذکر کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته