جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4387

 خبـر 

 اعطاي بورس تحصيلي به دانشجويان نخبه دانشگاه صنعتي اصفهان

دومين جشنواره فرهنگي دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان با تجليل از 252 دانشجوي نخبه و برگزيدگان علمي، فرهنگي و ورزشي دانشگاه صنعتي اصفهان برگزار شد.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران دکتر همداني گلشن رييس دانشگاه صنعتي اصفهان در اين مراسم با اشاره به افتخارآفريني دانشجويان نخبه اين دانشگاه در عرصه‌هاي گوناگون و به تبع آن اقتدارآفريني براي کشور، گفت: تربيت شايسته و نظارت مناسب پدران و مادران فداکار اين دانشجويان از عوامل مهم اين افتخارآفريني است.

وي محوريت و يا همکاري اين دانشگاه در چندين طرح کلان ملي از جمله طرح‌هاي حوزه زيرسطحي، رادار، بالگرد و نيز طرح‌هاي مهم بخش کشاورزي را از جمله اقدامات به منظور حرکت در مسير اين جهاد علمي عنوان کرد.رييس دانشگاه صنعتي اصفهان تربيت جوانان نخبه، استعدادهاي درخشان و افتخارآفرينان عرصه‌هاي گوناگون را مهمترين پيشرفت حاصل شده در کشور عنوان کرد و افزود: بايد ضمن بروز و ظهور ثمره تلاش و استعداد نخبگان، اين استعدادها در مسير رفع نيازهاي مردم بکار گرفته شود.وي افزود: دانشگاه صنعتي اصفهان در سال جاري بورس تحصيلي ويژه خود را با نام گرانقدر "شهيد محسن بهارلو" در اختيار دانشجويان نمونه و نخبه اين دانشگاه قرار خواهد داد.در اين مراسم از 12 دانشجوي نمونه کشور و دانشگاه در سال گذشته، 14 دانشجوي برگزيده جشنواره‌ها و مسابقات ملي، 26 دانشجوي برتر علمي و فرهنگي جديدالورود و هشت فعال فرهنگي دانشجويي به نمايندگي از دانشجويان دانشگاه صنعتي اصفهان تجليل شد.

در دومين جشنواره فرهنگي دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان همچنين از 10 دانشجوي افتخارآفرين اين دانشگاه در عرصه‌هاي جهاني و بين‌المللي تجليل و قدرداني شد. براساس اين گزارش، برگزاري مراسم ويژه تجليل از خانواده شهيد محسن بهارلو از شهداي دانشجوي دانشگاه صنعتي اصفهان و نيز تجليل از رتبه‌هاي برتر پنجمين جشنواره طرح کسب و کار دانشجويان دانشگاه‌هاي استان از ديگر برنامه‌هاي دومين جشنواره فرهنگي دانشجويي دانشگاه صنعتي اصفهان بود.

بزرگداشت دکتر محمد خزائلي پايه گذار آموزش نابينايان کشور برگزار شد

کرج - خاکپور

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج ، همايش بزرگداشت ياد و خاطره دکتر محمد خزائلي پايه گذار آموزش به نابينايان کشور با همت دانشکده ادبيات و زبان هاي خارجي و با حضور شايسته خزائلي دختر زنده ياد خزائلي در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در سالن اجتماعات شهيد باهنر برگزار شد. در اين همايش ابتدا شايسته خزائلي با بيان زندگي نامه پدر خويش، حضار را بيشتر با نحوه زندگي و تلاش هاي زنده ياد دکتر محمد خزائلي آشنا نمود.در اين گردهمايي مريم اصغري از فعالان امور نابينايان استان البرز گزارشي از فعاليت هاي گسترده انجمن مانا که مختص نابينايان استان البرز مي باشد را عنوان نمود و پس از آن گروهي از دانشجويان نابينا به هنرنمايي پرداختند.گفتني است دکتر عطاءا... کوپال رئيس دانشکده ادبيات و زبان هاي خارجي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج و موسس انجمن دانشجويان نابيناي اين دانشگاه نيز به عنوان هماهنگ کننده فعاليت هاي آموزشي فوق برنامه نابينايان اين واحد دانشگاهي به تشريح برنامه هاي آتي براي اين عزيزان و چگونگي گسترش امکانات به منظور رفاه بيشتر و تحصيل مطلوبتر نابينايان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج پرداخت.

در پايان اين مراسم که با حضور و استقبال بسيار خوب دانشجويان اعم از بينا و نابينا همراه بود، از دختر دکتر خزائلي به پاس خدمات ارزنده ايشان به جامعه نابينايان کشور با اهداي لوح تقدير، قدرداني شد. لازم به توضيح است دکتر محمد خزائلي در سال 1292 در اراک ديده به جهان گشود و در 18 ماهگي به علت ابتلا به بيمار آبله بينايي خود را از دست داد. وي از اوان کودکي هوش و استعداد خود را با فراگرفتن قرآن و حفظ کل قرآن مجيد به سايرين نشان داد.

وي تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در اراک به پايان برد و در سال 1321 به عنوان معلم مشغول به خدمت شد. وي با جديت به تلاش خود در زمينه هاي آموزش زبان فرانسه، آموزش موسيقي و تحصيل در دانشگاه ادامه داد و توانست دکتراي خود را در رشته‌هاي ادبيات فارسي و حقوق اخذ نمايد. دکتر خزائلي اولين مدارس شبانه ايران را تاسيس کرد.

راه اندازي 5 دانشکده جديد در دانشگاه خواجه نصير

رئيس دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي از راه اندازي پنج دانشکده جديد در اين دانشگاه خبر داد و گفت: 12 هزار متر مربع به فضاي آموزشي دانشگاه اضافه مي شود.دکتر مجيد قاسمي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي با مجوز هيات امناي دانشگاه، پنج دانشکده رياضي، فيزيک، شيمي، مواد و مهندسي کامپيوتر را راه اندازي کرد.وي ادامه داد: دانشگاه درحال حاضر 7 دانشکده دارد که با اضافه شدن اين پنج دانشکده جديد تعداد دانشکده هاي دانشگاه به 12 دانشکده افزايش مي‌يابد.رئيس دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي تصريح کرد: به واسطه راه اندازي اين پنج دانشکده، 12 هزار مترمربع فضاي آموزشي به فضاي آموزشي دانشگاه اضافه مي شود. وي تاکيد کرد: اعتقاد ما اين است تجميع دانشگاه در يک جا، تنها راه توسعه و دستيابي به برنامه هاي بالادستي و توسعه اي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي است.

راه اندازي مقطع دکتراي مهندسي بافت در دانشگاه اميرکبير

رئيس دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير گفت:طرح پذيرش دانشجو در مقطع دکتراي مهندسي بافت تدوين شده که در صورت تصويب نهايي اولين دانشجويان دکتراي مهندسي بافت در دانشگاه صنعتي اميرکبير پذيرش ميشوند.به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران دکتر فرزاد توحيد خواه رئيس دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير درنخستين سمپوزيوم چاپ زيستي که با حضور دکتر باقر لاريجاني درکلينيک ديابت برگزار شد اظهارداشت:بيش از 15 سال است که دانشگاه صنعتي اميرکبير فعاليتهاي خود را در زمينه مهندسي پزشکي آغاز کرده و در زمينه سلولهاي بنيادي، رگ و پوست مصنوعي نيز مراکز علمي و پزشکي از جمله انستيتو پاستور ،پژوهشکده رويان ؛ پژوهشگاههاي دانشگاههاي علوم پزشکي شهيد بهشتي و تهران گام هاي موثري را برداشته اند.وي افزود:پذيرش دانشجو در رشته مهندسي بافت را بطور رسمي از سال 84 آغاز کرديم و حدود 40 فارع التحصيل داشتيم که مورد استقبال صنعت قرار گرفتند و مرکزي در کيش و کارخانه اي در شهريار توسط سازمان گسترش پيگيري مي‌شود .

درخشش دانشجويان سماي دانشگاه آزاد اسلامي کرج در جشنواره مهارتي رشته حسابداري سما

كرج - خاكپور

جشنواره مهارتي رشته حسابداري آموزشکده هاي سما سراسر کشور سال 91 به ميزباني آموزشکده سما واحد لاهيجان برگزار شد؛ در اين مرحله از مسابقات که 45 نفر از دانشجويان منتخب کشوري حضور داشتند دانشجويان سماي دانشگاه آزاد اسلامي کرج مقام هاي اول و سوم کشوري را به خود اختصاص دادند.شيوا درمنکي فراهاني و فائزه جهانگيري که به همراه تيم اعزامي مناطق 8 و 12 و به سرپرستي خانم راحله يوسفي عضو هيات علمي آموزشکده دخترانه کرج در اين مسابقات حضور يافتند و به ترتيب رتبه اول و سوم کشوري را از آن خود کردند. گفتني است اين تيم همچنين با کسب 5 جايزه از 6 مقام معرفي شده در اختتاميه مسابقات، عنوان موفق‌ترين تيم را به خود اختصاص داد.

آخرين مهلت ثبت‌نام متقاضيان جذب هيات علمي

رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم با بيان اينکه مهلت ثبت‌نام در فراخوان بهمن ماه جذب اعضاي هيات علمي امروز تمام مي‌شود، گفت: تا کنون بيش از 18 هزار نفر در اين فراخوان ثبت‌نام کرده‌اند.محمدرضا مرداني در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اينکه مهلت ثبت‌نام در فراخوان جذب امروز (20 اسفند ماه) به پايان مي‌رسد، اظهارکرد: از 18 هزار متقاضي، حدود 3500 نفر براي پيماني دکتري، 6500 نفر براي پيماني کارشناسي ارشد، 7000 نفر براي بورس و حدود 1000 نفر براي طرح سربازي ثبت‌نام کرده‌اند.وي افزود: براي فراخوان بهمن ماه، حدود 8500 اعلام نياز از دانشگاه‌هاي دولتي، 2000 اعلام نياز از دانشگاه‌ها و موسسات غيرانتفاعي و 3000 اعلام نياز از دستگاه‌هاي اجرايي اعلام شده است.

تدوين کتابچه سوالات دکتري

رئيس سازمان سنجش از تدوين کتابچه سوالات کنکور دکتري براي سال آينده خبر داد و از سرنوشت سوالات بعد از برگزاري کنکور گفت. ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: روي دفترچه سوالات هر داوطلب، مشخصاتي از جمله نام، نام خانوادگي، سال تولد، شماره شناسنامه و شماره داوطلبي درج شده است که بعد از پايان کنکور از دانشگاهها خواسته شد سوالات خمير شود.وي افزود: پس از خروج سوالات از جلسه کنکور، قابل استفاده در بانک سوالات نيست.رئيس سازمان سنجش به روش ديگري براي انتشار سوالات کنکور دکتري اشاره کرد و اظهار داشت: بنابراين بايد به روش ديگري براي انتشار سوالات و قرار گرفتن آن در اختيار داوطلب فکر کرد که ما پيش بيني کرديم از سال آينده کتابچه سوالات کنکور دکتري توسط شرکت تعاوني يا ارگان ديگري
منتشر شود.

کسب رتبه پنجم داغ ترين مقاله سال توسط عضو هيات علمي دانشگاه اميرکبير

مقاله عضو هيات علمي دانشکده مهندسي معدن و متالورژي دانشگاه صنعتي اميرکبير به عنوان رتبه پنجم داغ ترين مقاله سال 2012 انتخاب شد.به گزارش خبرگزاري مهر، مقاله دکتر نادري عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اميرکبير در مجله بين‌المللي متريال ساينس و تکنولوژيmaterial scince and technelogy منتشر شده است که اين مقاله به عنوان رتبه پنجم داغ‌ترين مقاله سال 2012 انتخاب شد.اين مقاله درباره فرآيند پرس کاري گرم براي شکل دهي قطعات خودرو است که به عنوان يک فناوري جديد به شمار مي‌رود.اين فناوري موجب افزايش استحکام و کاهش وزن خودرو و کاهش مصرف سوخت مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته