جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4387

 ضرورت واکسيناسيون فلج اطفال 

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت به خانواده‌هاي شهرهاي هم مرز با كشورهاي افغانستان و پاكستان، هشدارداد كه با توجه به شيوع فلج‌اطفال و نبود زيرساخت‌هاي لازم براي مهار اين بيماري در اين كشورها، خطر بازگشت اين بيماري به ايران و در واقع در استان‌هاي شرقي و جنوب شرقي كشور وجود دارد.

دکتر محمدمهدي گويا در گفتگو با جام‌جم تاکيد کرد: بر اين اساس لازم است تا وقتي چنين شرايطي وجود دارد، واكسينه شدن سالانه كودكان بخصوص تا پنج سالگي در اين مناطق تداوم پيدا كند تا به اين ترتيب سطح ايمني كودكان در بالاترين حد باشد.

او ادامه داد: البته ما با جديت طرح واكسيناسيون خانه به خانه را در برخي مناطق روستايي و شهري در استان‌هاي ياد شده و همين‌طور در مورد اتباع زير 15 سال افغاني و پاكستاني كه به كشور وارد مي‌شوند، دنبال مي‌كنيم، چرا كه دريافت قطره فلج اطفال مي‌تواند از ابتلا و همين‌طور از انتقال بيماري جلوگيري كند. اما همچنان لازم است تا با افزايش آگاهي عمومي اين طرح با مشاركت مردم در سطح گسترده‌تري اجرايي شود.

بيماري فلج‌اطفال‏ يا پوليوميليت نوعي بيماري حاد ويروسي است كه دستگاه گوارش و در بعضي مواقع دستگاه عصبي مركزي را درگير مي‌كند. نكته بسيار مهمي كه نبايد بي‌اهميت انگاشته شود آن‌كه راه انتقال ويروس عامل اين بيماري از طريق تماس مستقيم فرد با فرد، تماس با ترشحات دهان يا بيني فرد آلوده يا تماس با مدفوع آلوده به ويروس است. يعني رعايت نکردن بهداشت فردي و محيطي و تراكم جمعيت از عواملي است كه به گسترش بيماري كمك مي‌كند.

انتقال فلج اطفال از طريق مدفوع آلوده

بيماري فلج‌اطفال به دليل پوشش خوب برنامه واكسيناسيون در كشور، 12 سال است كه در ايران مشاهده نشده است. يعني ريشه‌كني فلج‌اطفال در ايران در حالي صورت گرفته است كه شيوع فلج‌اطفال در كشورهاي شرقي همسايه ايران يعني افغانستان و پاكستان وجود دارد.

دكتر فيروزه ساجدي، متخصص اطفال در گفت‌وگو با جام‌جم با تاكيد بر اين‌كه فقط در يك درصد موارد، ويروس فلج‌اطفال به از دست رفتن قدرت عضلاني پاها منجر مي‌شود، مي‌گويد: گرچه درمان مشخصي براي بيماري فلج‌اطفال وجود ندارد، اما در تعداد كمي از بيماري‌ها پزشك آنقدر براي درمان بيمار ناتوان است كه به فلج كامل مبتلا مي‌شود.

كابوس فلج‌اطفال؛ هديه همسايگان

بر اساس برنامه ايمن‌سازي همگاني كودكان مصوب كميته كشوري، ايمن سازي وزارت بهداشت ودرمان كه از اول سال 1383 به اجرا درآمد، واكسيناسيون در كشور ايران بر ضد فلج‌اطفال با استفاده از واكسن زنده خوراكي پوليو (OPV) صورت مي‌گيرد.

واكسن خوراكي به ترتيب در بدو تولد، دو ماهگي، چهار ماهگي، شش ماهگي، 18 ماهگي و شش سالگي به كودك خورانده مي‌شود. يك دوز واكسن 50 درصد و سه دوز آن 95 درصد ايمني ايجاد مي‌كند.

البته از آنجا كه اكنون بيماري فلج‌اطفال در برخي كشورها مانند دو كشور افغانستان و پاكستان شايع بوده به علت همسايگي با ايران براي كشور ما نيز مشكل‌ساز است. در چنين مناطقي براي ريشه‌كني بيماري حتي به كودكان تا پنج ساله 13 دوز واكسن تزريق مي‌شود. در اين كشورها روزهاي ملي واكسيناسيون همگاني تعيين مي‌شود. در ايران نيز در صورت مشاهده موارد جديد بيماري، واكسيناسيون سالانه لازم خواهد بود.

روي پنهان و آشكار يك بيماري خطرناك

دكتر ساجدي با اشاره به دوره نهفتگي بيماري فلج‌اطفال مي‌گويد: ويروس عامل بيماري از زمان برخورد فرد با ويروس تا شروع علائم (علائم شبه آنفلوآنزا) بين 9 تا 12 روز است و تا زمان ايجاد فلج بين 11 تا 17 روز طول مي‌كشد. البته مهم‌ترين نكاتي كه در ارتباط با بيماري بايد از آن اطلاع داشت، آن است كه تظاهرات باليني عفونت با ويروس فلج‌اطفال از يك بيماري ناپيدا و غيرمشخص تا فلج شديد و مرگ متغير است، يعني حداقل در 95درصد موارد، عفونت ناپيدا، غيرمشخص و بدون علائم باليني است و فقط با جدا‌كردن ويروس از مدفوع يا گلو يا از طريق افزايش سطح آنتي‌بادي‌هاي سرمي خون تشخيص داده مي‌شود.

بيماري با علائمي شبيه آنفلوآنزا

به گفته متخصصان بيماري‌هاي عفوني اطفال در چهار تا هشت ‌درصد موارد ابتلا به فلج‌اطفال، عفونت ايجاد مي‌شود و با تب، سردرد، گلو درد، بي‌اشتهايي، استفراغ و درد شكمي مشخص مي‌شود كه دو تا سه روز ادامه دارد. البته چنين بيماراني فاقد علائم عصبي هستند. در موارد غير فلجي بيماري همين علائم البته با شدت بيشتري مشاهده مي‌شود.نوع فلجي ‌ـ ‌نخاعي بيماري نيز تنها در يك درصد كل موارد عفونت با ويروس فلج‌اطفال اتفاق مي‌افتد.

دكتر ساجدي با اشاره به اين‌كه علائم نوع فلجي بيماري در دو مرحله بروز مي‌كند كه تحت عنوان مراحل كوچك و بزرگ بيماري نامگذاري شده‌است، مي‌گويد: در مرحله كوچك بيماري كه همزمان با نفوذ ويروس به داخل جريان خون اتفاق مي‌افتد، علائمي مانند آنفلوآنزا آشكار مي‌شود. اين علائم يك تا سه روز به درازا مي‌كشد و سپس يك بهبودي موقت دو تا پنج روزه ايجاد مي‌شود. به دنبال اين بهبود موقت، مرحله بزرگ بيماري آغاز مي‌شود. در اين مرحله دوباره تب، سردرد، درد عضلاني، استفراغ، سفتي گردن و افزايش سلول‌هاي التهابي در مايع مغزي‌نخاعي ايجاد مي‌شود و پس از آن فلج عضلات آغاز مي‌شود. شدت فلج عضلات بسيار متغير است و از فلج در قسمتي از يك عضله تا فلج كلي اندام‌ها متغير است.

نجات كودكان در چند قطره

فراموش نكنيد كه رعايت بهداشت از گسترش بيماري بين كودكان جلوگيري مي‌كند، ولي انجام واكسيناسيون براي پيشگيري از ابتلا به فلج‌اطفال ضروري است.

به گفته دكتر ساجدي دو نوع واكسن جهت پيشگيري از اين بيماري وجود دارد.يكي واكسن تزريقي كه اولين واكسني بوده كه بر ضد فلج‌اطفال تهيه شده است و ديگري واكسن خوراكي كه چند سال بعد از واكسن تزريقي تهيه شد و حاوي ويروس زنده ضعيف شده است. اين واكسن را بانام OPV مي‌شناسند. اين متخصص اطفال تاكيد مي‌كند: البته واكسن خوراكي فلج‌اطفال بر واكسن تزريقي آن ترجيح دارد، چون نه تنها ايمني گوارشي بهتري را ايجاد مي‌كند، بلكه فاقد اثرات جانبي از طريق انتقال ويروس ضعيف شده است و مصرف آن نيز ساده بوده و هزينه كمتري را نيز نسبت به نمونه تزريقي دارد.

راه درمان سخت، اما بسته نيست

«متاسفانه هيچ درمان مشخصي وجود ندارد؛ اما ترس از فلج شدن براي بسياري از مبتلايان لازم نيست، چرا كه بيمار خواهد توانست قدرت عضلاني خود را به دست آورد يا نه، به ميزان آسيب سيستم عصبي بستگي دارد و پزشك در اين مورد كار زيادي نمي‌تواند انجام دهد.»دكتر ساجدي با اشاره به مطلب فوق تاكيد مي‌كند: اين داروي ضدويروسي خاصي بر ضدويروس فلج‌اطفال هنوز در دسترس نيست و درمان‌ها محدود به درمان‌هاي كمكي يعني فيزيوتراپي، استفاده از بريس يا جراحي پس از دوره حاد است و انجام هرگونه تزريق داخل عضلاني و جراحي در دوره حاد بيماري ممنوع است، بخصوص در هفته اول كه ممكن است باعث پيشرفت بيماري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته