جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4408

 عضو تيم مذاکره کننده هسته اي:
 برنامه هسته اي ايران در روندي گام به گام به اعتماد سازي متقابل منتهي مي شود 

عضو تيم مذاکره کننده هسته اي ايران تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران فعاليت هاي صلح آميز هسته اي از جمله غني سازي را در چارچوب معاهده ان پي تي ،حق خود مي داند و هرگز از اين حق صرفنظر نخواهد کرد.

به گزارش مهر، سيد عباس عراقچي ، معاون وزير امور خارجه در امور آسيا و اقيانوسيه و نماينده وزارت امورخارجه در مذاکرات هسته اي با کشورهاي 1+5، روز يکشنبه نشستي توجيهي در خصوص مذاکرات اخير درآلماتي (معروف به آلماتي 2) براي سفرا و روساي نمايندگيهاي خارجي مقيم تهران، برگزار کرد.

ايران از حق غني سازي صرف نظر نخواهد کرد

وي با اشاره به اهم روندهاي منتهي به مذاکرات آلماتي 2 تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در آلماتي 2 گام هاي قابل اجراء و عملي خود را به کشورهاي 1+5 پيشنهاد کرد که در صورت موافقت با آنها، مسائل مرتبط با فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران ، در روندي گام به گام و متعادل ، با سرعت بيشتري به حصول نتيجه و اعتماد سازي متقابل منتهي مي شود.

عراقچي تاکيد کرد که هيات ايراني در اين گفتگوها آماده ادامه مذاکرات تا رسيدن به توافق نهائي بود، اما اين طرف هاي مقابل بودند که ظاهرا از آمادگي لازم و اختيارات کافي برخوردار نبوده و نيازمند کسب نظرات پايتخت هاي خود بودند.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران فعاليت هاي صلح آميز هسته اي از جمله غني سازي را در چارچوب معاهده ان پي تي ،حق خود مي داند و هرگز از اين حق صرفنظر نخواهد کرد.

1+5 با رويکردي مثبت به مذاکرات برگردد

عراقچي اظهار داشت : در مذاکرات آلماتي 2 دو مسير براي ادامه مذاکرات به طرف مقابل پيشنهاد شد؛ يکي مسير گام به گام اعتماد سازي که مورد نظر کشورهاي1+5 مي باشد، اين مسير طولاني و زمانبر است و البته جمهوري اسلامي براي آن آمادگي دارد. اما مسير دوم ، مسيري کوتاه و ميانبر است که بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري اگر کشورهاي 1+5 حقوق ملت ايران به ويژه غني سازي را مورد شناسايي قرار دهند و از رويکرد خصمانه اجتناب نموده و تحريم ها را لغو نمايند، آنگاه همه چيز راحت و سريع جلو خواهد رفت. عراقچي در خاتمه اظهارات خود با تصريح بر اينکه تحولات سياست داخلي ايران تاثيري بر روند مذاکرات هسته اي ندارد، اظهار اميدواري کرد، 1+5 بتواند به درک صحيحي از پيشنهادهاي ارائه شده از سوي جمهوري اسلامي برسد و با رويکردي مثبت به مذاکرات برگردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته