جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4414

 صالحي:
 به‌زودي بين 1+5 و ايران تماس برقرار خواهد شد 

صالحي گفت: اميدواريم خانم اشتون در قول‌شان براي تماس با جليلي وفاي به عهد کند تا جامعه بين‌المللي نسبت به عهد ايشان قضاوت مثبتي داشته باشد.به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي، وزير خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با وزير خارجه گينه بيسائو گفت: در سفر به قزاقستان با تعدادي از وزيران خارجه درباره گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 صحبت کردم، به ويژه با وزيران خارجه قزاقستان و سوئد صحبت‌هايي شد و اعلام کرديم که گروه 1+5 در معرض قضاوت بين‌المللي است، زيرا در آلماتي 2، خانم اشتون اعلام کرد که پس از مشورت با وزيران خارجه کشورهاي 1+5 مجددا با جليلي تماس خواهد گرفت و نتيجه رايزني‌ها را اعلام خواهد کرد.وي افزود: بيش از 3 هفته از نشست با 1+5 مي‌گذرد و ما اميدواريم به گونه‌اي عمل شود که قضاوت درباره 1+5، قضاوت نااميدکننده‌اي نباشد و اگر عهد و پيماني بسته مي‌شود، بايد به آن عهد وفا کنند.

صالحي گفت: البته در ملاقات‌هايي که در قزاقستان داشتم، به من گفتند که به اين زودي اين تماس برقرار خواهد شد که مي‌تواند به صورت تلفني يا در ملاقات دو طرف باشد که البته هنوز روشن نيست.

وزير امور خارجه کشورمان هم‌چنين درباره سفر هياتي از مصر به کشورمان نيز گفت: از زماني که ملت بزرگ مصر توانست انقلاب خود را محقق کند، به طور مستمر در سطوح مختلف تبادل هيات‌هايي داشته‌ايم. به خصوص اين که در اجلاس سران سازمان همکاري اسلامي در مکه مرسي پيشنهادي درباره ايجاد گروه تماس درباره سوريه متشکل از ايران، مصر، عربستان ارائه داد. اين گفت‌وگوها ادامه دارد. چند بار وزيران خارجه در نشست‌هايي اين موضوع را بررسي کرده‌اند و به نتايج خوبي رسيده‌اند و در نهايت منجر شد که سران دو کشور در مصر جلسه داشتند و در آن مرسي پيشنهاد خود را براي حل و فصل بحران سوريه اعلام کرد. ايران هم موافقت اصولي با اين طرح داشت البته نظرات خود را هم اعلام کرديم.

او افزود: تماس‌ها بين دو کشور در اين رابطه ادامه دارد. بايد تلاش کنيم تا هرچه زودتر جلوي خونريزي‌ها در سوريه گرفته شود. با مصر در حال رايزني دائم هستيم، قرار شد، اجلاس وزيران خارجه در آينده نزديک برگزار شود. اعلام کرديم ايران آمادگي ميزباني اين نشست را دارد، البته هرجاي ديگري هم باشد، موافق هستيم از جمله در عربستان سعودي.وي هم‌چنين درباره اخبار منتشر شده درباره سفر وليد المعلم، وزير خارجه سوريه به تهران نيز گفت: طبق اطلاعاتي که دارم، قرار است رييس مجلس سوريه به تهران سفري داشته باشد و برنامه سفر وزير خارجه تنظيم نشده است. رييس مجلس سوريه در ديدار با مسوولان کشورمان رايزني‌هايي انجام خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته