جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429

 درخواست کارگران از وزير کار براي پيگيري حق مسکن و خواربار
 جلسه افزايش حقوق كارگران تشكيل نمي‌شود 

رييس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارفرمايان کشور با تكذيب خبر برگزاري نشست شوراي عالي كار در پايان ارديبهشت ماه كه از سوي وزير كار مطرح شده بود، تاكيد كرد: چنين جلسه‌اي تشكيل نخواهد شد.محمد عطارديان در اين باره به ايلنا گفت: تاكنون براي تشكيل شوراي عالي كار در پايان ارديبهشت ماه ابلاغيه اي نيامده است و بر اساس اطلاعات من چنين جلسه اي برگزار نمي‌شود.پيش تر اسدالله عباسي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي وعده داده بود تا شوراي عالي كار به منظور بررسي امكان افزايش حق مسكن و حق خوار و بار در پايان ارديبهشت ماه تشكيل جلسه دهد.

به گفته رييس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارفرمايان کشور، نظر شخصي كارفرمايان اين است كه بيشترين مزد ممكن به كارگران پرداخت شود اما محدوديت هاي بسياري در اين مورد وجود دارد.عطارديان در پايان از به تعويق افتادن پرداخت مزد 487 هزار توماني كارگران در صورت افزايش حق مسكن و حق خوار و بار ابراز نگراني كرد.

مخالفت کارفرمايان

همچنين ،نماينده کارفرمايان در شوراي عالي کار از مخالفت اين قشر با هرگونه افزايش حق مسکن و بن کارگري خبر داد و گفت:‌ امسال بيش از 40 درصد هزينه‌هاي پرداختي کارفرمايان افزايش يافته است.محمود نجفي سهي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به وضعيت حق مسکن و بن کارگري، اظهار داشت: از اين موضوع خبري ندارم و در رسانه‌ها خواندم که قرار است در شوراي عالي کار بررسي شود.

نماينده کارفرمايان در شوراي عالي کار ، بيان داشت: در اين راستا پيشنهاداتي در جلسات سال گذشته شوراي عالي کار ارائه شد تا بتوان حق مسکن را افزايش دهيم اما نمايندگان کارگري قبول نکردند.اين فعال کارفرمايي افزود: زماني که نمايندگان کارگري به اجبار نظرات خود را تحميل کردند ديگر امکان افزايش حق مسکن و بن وجود ندارد و به هيچ وجه قابل قبول نيست.

اين در حالي است که ،کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران در نامه‌اي به وزير تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي طرح پيشنهاد افزايش حق مسکن و خواربار کارگران در هيات وزيران را خواستار شد.به گزارش ايسنا، در اين نامه کانون عالي انجمنهاي صنفي کارگران کشور با توجه به تاکيد رياست جمهوري بر ضرورت افزايش حمايتهاي معيشتي و بهبود معيشت کارگران و تورم روزافزون جامعه، از وزير کار خواسته است تا موضوع افزايش حق مسکن و خواربار کارگران را در جلسه هيات وزيران مطرح کند و پيگيري لازم را به عمل آورد.

ناعادلانه بودن دستمزد

در ادامه ،رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشورگفت:اگر شوراي عالي کار در جلسه نهايي خود دستمزد کارگران را واقع بينانه و منطقي تعيين مي‌کرد اکنون کارگران براي امرار معاش خود به افزايش بن کارگري و خواربار متوسل نمي شدند.

لطف‌الله بيات به گفت: در حالي که در زمان تعيين مزد به شوراي عالي کار تاکيد کرديم که اين دستمزد واقعي، عادلانه و متناسب با نرخ تورم تعيين شود اما متاسفانه خروجي آن جلسه به صلاح جامعه کارگري نبود و به بالا رفتن قدرت معيشت خانوارهاي کارگري کمکي نکرد.

رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشور با بيان اينکه بي‌توجهي شوراي عالي کار در بحث تعيين مزد، به زيان جامعه کارگري تمام مي‌شود، تصريح کرد: در اين جريان کارفرمايان بسيار زيرکانه عمل کردند و شکايت کارگران به ديوان عدالت هم به دليل خسارتي بود که از اين ناحيه به آنان وارد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته