جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429

 در آستانه روز ميراث فرهنگي و موزه؛
 2 هزار اثر تاريخي در اردبيل شناسايي شده است 

 اردبيل – مهدي حسين نژاد

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل گفت: در حال حاضر در استان اردبيل 2 هزار اثر تاريخي شناسايي شده وجود دارد که بخشي از آنها به ثبت ملي و جهاني رسيده است.يحيي نقي‌زاده در آستانه روز ميراث فرهنگي و موزه در نشست مطبوعاتي با اصحاب رسانه در اردبيل اظهار داشت: از اين 2 هزار اثر تاريخي شناسايي شده 800 اثر از اين استان به ثبت ملي رسيده است و يک اثر نيز شامل بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي در فهرست آثار جهاني قرار گرفته است.

وي با يادآوري اينکه امسال تلاش مي‌کنيم تا تعداد زيادي از آثار ملموس و ناملموس را در فهرست ملي به ثبت برسانيم، عنوان کرد: انجام عمليات پژوهشي و کاوش و باستان‌شناسي و کشف و معرفي سايت‌هاي تاريخي، باستان‌شناسي در ابعاد ملي و بين‌المللي بيش از هر زمان ديگر مورد توجه قرار گرفته است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل از جمله اين سايت‌هاي تاريخي و باستان‌شناسي معروف را پير‌آزميان، ليکوان و قلعه اولتان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در شهرهاي اردبيل، نير، نمين و مشگين‌شهر به صورت گسترده اين کاوش‌ها و بررسي‌هاي تاريخي در حال انجام است که اين خود حکايت از توجه ويژه به حوزه پژوهشي و علمي دارد.

نقي‌زاده با مهم ارزيابي کردن بحث حفاظت از ميراث فرهنگي اعم از حفاظت کالبدي،‌ فرهنگي، طبيعي و انساني ادامه داد:‌ در اين زمينه با تشکيل يگان حفاظت ميراث فرهنگي و انجام مرمت‌هاي گسترده،‌ احيا و بازسازي آثار تاريخي در دستور کار قرار گرفته و در اين زمينه فعاليت‌هاي متنوع نيز انجام شده است.

اين مسئول در بخش ديگري از سخنان خود تصريح کرد: همزمان با 28 ارديبهشت ماه روز جهاني موزه و همچنين 27 ارديبهشت بازديد از 10 موزه استان اردبيل به صورت رايگان خواهد بود.مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل بيان داشت: ما علاوه بر اين فعاليت‌هاي تخصصي مختلفي را در حوزه ميراث معنوي، توسعه موزه‌ها، رشته‌هاي مختلف علمي – پژوهشي در بخش باستان‌شناسي و هنرهاي سنتي و صنايع دستي انجام داديم که قابل توجه مي‌باشد.

نقي‌زاده يادآور شد: بعد از ادغام سازمان ميراث فرهنگي با سازمان ايرانگردي و جهانگردي و تغيير ساختار کارشناسي انجام شده، همه معاونت‌ها در ساختمان متمرکز انجام وظيفه مي‌کنند که اميدواريم اهداف مورد نظر در اين زمينه قابل دسترسي باشد.

وي با گراميداشت هفته ميراث فرهنگي از 25 تا تا 31 ارديبهشت ماه گفت: در اين هفته شاهد افتتاح نمايشگاه صنايع دستي به صورت توليد زنده در گالري خطايي اردبيل خواهيم بود که صبح جمعه شاهد افتتاح اين نمايشگاه به همراه کارگاه زنده توليد در محل ياد شده خواهيم بود.مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل تجليل از فعالان ميراث فرهنگي و همچنين رونمايي از برخي آثار مرمتي ميراث فرهنگي را از جمله برنامه‌هاي اين هفته اعلام کرد و يادآور شد: ما ويژه برنامه پاسداشت روز ميراث فرهنگي را همزمان با همايش بين‌المللي گردشگري در مشگين‌شهر برگزار خواهيم کرد.

نقي‌زاده در پايان سخنان خود با نام بردن از عناوين روزهاي هفته گراميداشت ميراث فرهنگي تاکيد کرد: امسال اين هفته بيشتر با محوريت جلب مشارکت‌هاي مردمي، توسعه شهري و گراميداشت فعالان اين عرصه برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته