جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4438

  رئيس کل بانک مرکزي:
 سعي کرديم تورم را کاهش دهيم ولي توانمان در همين حد است 

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بخشي از گراني‌ها ناشي از گرانفروشي و فرصت طلبي عده اي با توجه به دو نرخي بودن ارز است، گفت: تورم 30.5 درصدي بسيار بالاست اما چه کنيم، سعي کرديم آن را کاهش دهيم ولي توانمان در همين حد اجازه داد.به گزارش مهر، محمود بهمني ادامه داد: با تزريق منابع ارزي به کالاهاي اساسي در مجموع رقم ارزي پرداخت شده توسط مرکز مبادلات ارزي به 7 ميليارد و 282 ميليون دلار مي رسد و همچنين تصميم داريم ضمن تامين ارز مورد نياز کالاهاي اساسي، ارز مورد نياز را تنها از طريق مرکز مبادلات ارزي تامين کنيم و کليه مبادلات و معاملات ارزي بايد در اين مرکزانجام شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: تورم تنها ناشي از نقدينگي نيست و بخشي از آن ناشي از فشار تقاضا، فشار هزينه، افزايش هزينه هاي توليدي، دستمزدها، کاهش توليد و تحريم ها است. براساس محاسبات بانک مرکزي انتظارات تورمي 14.5 درصد در جامعه است .

تورم 30 درصدي بالا است

همچنين، وزير اقتصادي و دارايي گفت: تورم در کشور‌ها در سال 2013 تغيير چنداني نخواهد داشت و ثبات نسبي نرخ تورم را شاهد خواهيم بود.

وزير امور اقتصادي و دارايي اظهار کرد: سال‌هاي 2012 و 2013 ميلادي سال‌هايي است که کندي رشد اقتصاد جهاني در آن ادامه دارد و بهترين عملکرد و پيش‌بيني‌هاي رشد براي شرکاي تجاري ما يعني چين و هند ثبت شده است.

حسيني با بيان اين‌که تحريم از چند مسير بر عرضه ارز اثر گذاشت، گفت:‌ کاهش درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات نفت و ميعانات سبب کاهش عرضه ارز شده و اين امر به دنبال محدوديت در نقل و انتقال،‌ تبديل و تاخير در وصول درآمدهاي نفتي تشديد شد و در بخش صادرات پتروشيمي نيز کم و بيش چنين حالتي حکمفرما شد.

حسيني با بيان اين‌که تکانه‌هاي ارزي بهمن 90 و شهريور 91 در چنين فضايي ايجاد شد و ‌در راستاي مقابله با اين وضعيت و مديريت بازار ارز مجموعه سياست‌هايي اتخاذ شد توضيح داد: کالاهاي اساسي و دارو وتجهيزات پزشکي خاص جزو گروه يک و دو قرار گرفتند و چون جزو نيازهاي ضروري و معيشتي مردم بودند قرار شد با همان نرخ ارز محاسباتي بودجه (ارز مرجع) توسط بانک مرکزي و با معرفي وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت تامين شوند و دسته دوم کالاهاي گروه سه تا 9 هستند که به تدريج تحت پوشش مرکز مبادله ارزي که يک بازار مديريت شده بانکي با محوريت بانک مرکزي است و به مثابه سازوکاري براي پوشش تقاضاي معاملاتي و احتياطي ارز است قرار گيرد.

وزير امور اقتصادي و دارايي ساماندهي بازار غير متشکل ارز، بالا بردن ريسک معاملات در بازار غير رسمي، راه‌اندازي پورتال ارزي را از ديگر گام‌هاي برداشته شده عنوان کرد.

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت:‌ تکانه‌ها و يا جهش قيمتي در حوزه کالاها و خدمات در ماه‌هاي پاياني سال 90 و شهريور ماه و ماه‌هاي آغازين پاييز سال 91 به دنبال تکانه‌هاي ارزي در ماه‌هاي نزديک آن‌ها حادث شده است.

ضمن اين که تجربه تاريخي اقتصاد ايران حکايت از آن دارد که هر گاه تکانه‌هاي ارزي با رشد بالاي نقدينگي همراه شوند تورم در سطح بالاتري از روند مزمن و ساختاري آن در اقتصاد ايران بروز مي‌کند به طور مثال تجربه سال 73 نشان مي داد که رشد 48 درصد نرخ ارز همراه با رشد 28.5 درصدي نقدينگي، تورم 35 درصدي را در پي داشت.کما اين که رشد 51.3 درصد نرخ رشد ارز در سال 74 همراه با رشد 37.6 درصدي نقدينگي در سال 74، تورم 49.6 درصدي را به همراه داشت.

وي در ادامه سخنان خود تاکيد کرد: به هر حال به رغم همه تلاش‌ها برايند بروز تکانه‌هاي ارزي و ساختارها و پتانسيل‌هاي تورمي آن شد که تورم حدود 30 درصد محقق شود که عدد بالايي است و به ويژه به دليل نرخ‌هاي بالاتر رشد قيمت در حوزه کالاها و نيازهاي اساسي فشار بيشتري را براي طبقات آسيب پذير به دنبال داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته