جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4447

 سرمقاله 

 اردوغان و رويارويي با اعتراضهاي داخلي

علي رمضاني

شهرهاي ترکيه از هفته گذشته تاکنون شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آميز مردمي عليه سياست‌هاي آنکارا بوده است. تظاهراتي كه از ميدان تقسيم شروع شد وبه 67 شهر ديگر ترکيه هم سرايت کرده است .

در اين حال گذشته از اعمال خفقان سياسي و محدوديت هاي مذهبي و همراهي با واشنگتن دلايل ديگري نيز دارد . چرا كه رشد اقتصادي همراه با افزايش نرخ تورم تا نزديک به ده درصد و افزايش کسري بودجه و هم چنين رشد فزاينده پديده هايي همچون فقر رو به افزايش و شکاف طبقاتي و فقدان عدالت اجتماعي در كنار نوع جاه طلبي هاي اردوغان و دخالت در خاورميانه و تلاش براي احياي آرمان امپراتوري عثماني و تبديل شدن به الگويي براي کشورهايي ديگر براي شهروندان تركيه نگران کننده است.

گذشته از اين نيز دخالت روز افزون ترکيه در مسايل سوريه، علوي ها، شيعيان و سکولارهاي تركيه را نگران‌تر كرده است.

همزمان رويکرد دولت اردوغان در مماشات با احزاب کرد، پذيرش نوعي خودمختاري محلي در مناطق کردنشين و سرانجام صلح با پ.ک.ک و حتي وعده به شناسايي ملت كرد زنگ خطرهايي جدي براي ناسيوناليستها واحزاب ملي گرا ترکيه ايجاد كرده است. اين امر در حالي است كه از نگاه مخالفان ترکيه در حال تبديل به کشوري با نظام سياسي سرکوبگر است و براي جلوگيري از اختناق، اعتراض ها آغاز گرديد.

اردوغان در يك هفته گذشته تلاش كرده است تا با توسل به ابزارهاي رسانه اي، ديپلماتيك، نظامي و امنيتي بحران داخلي را خاموش كند . در اين حال هم اتهام هايي به سازمان ها و کشورهاي خارجي با هدف تحريک اعتراض ها هم صورت پذيرفته است. در كنار اين نيز فشارهايي به تركيه از سوي اتحاديه اروپا و امريكا انجام شده است و نگراني آمريکايي ها از اعتراضات ضد دولتي در ترکيه ادامه دارد.

آنچه مشخص است عذرخواهي بولنت آرينچ، معاون نخست‌وزير ترکيه از آسيب‌ديدگان خشونت نيروهاي پليس اعتراض‌ها را در اين کشور آرام نكرد و اين امر جدا از كاهش محبوبيت حزب عدالت و توسعه از محبوبيت اردوغان کاسته است . در بعد ديگري بايد در نظر داشت كه درگيري هاي اخير تركيه خشونت بارزترين درگيري ها از سال 2002 تا کنون که حزب «عدالت و توسعه» به رهبري رجب طيب اردوغان قدرت را در اين کشور به دست گرفته است به شمار مي آيد و بر وجهه و پرستيژ چند بعدي ترکيه خدشه وارد ‌کرده است.

در اين حال تظاهرات هاي اخير مي تواند رشد اقتصادي تركيه و اقتصاد اين كشور را با چالشهاي بيشتر همراه كند و موجب كاهش شديد جايگاه حزب عدالت و توسعه در آستانه تغيير نظام از پارلماني به رياستي و تغيير قانون اساسي گردد. در اين راستا هر چند در شرايط كنوني وقوع هرگونه بهار ترکي بعيد به نظر مي‌رسد و رهبران عدالت و توسعه همچنان قوه مجريه، مقننه، قضائيه را در دست دارند و اقتصاد و پايگاه اجتماع مناسبي هم دارند اما جدا از پيامدهاي داخلي و منطقه اي مي تواند بر نوع رويكرد اردوغان و حزبش تاثير فراواني داشته باشد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته