جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4461

 جزييات سوالات کنکور 92 اعلام شد 
 نکات کليدي پاسخگويي به سوالات

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به حوزه‌هاي امتحاني 358 شهرستان و بخش کشور، گفت: هر کدام از اين شهرستان‌ها، حوزه‌هاي فرعي نيز دارند که درباره امنيت آن‌ها با مسئولان حفاظت آزمون استان‌ها جلساتي برگزار شده و چگونگي برقراري امنيت برايشان توضيح داده شده است.

فرآيند ارسال دفترچه‌هاي کنکور و تعبيه مخازن نگهداري سوالات

وي با اشاره به وجود دو مخزن اصلي نگهداري سوالات آزمون در هر استان، تصريح کرد: يکي از اين مخازن براي سوالات آزمون صبح و ديگري براي آزمون بعد از ظهر است، همچنين در هر حوزه امتحاني در داخل شهرها نيز ممکن است دو مخزن فرعي يا بيشتر وجود داشته باشد که سوالات آزمون به تفکيک مخزن‌هاي فرعي، شخصي‌سازي و براي هر گروه آزمايشي به طور جداگانه با توجه به آمار داوطلبان و رابطين بسته‌بندي مي‌شود.

توکلي با بيان اينکه به طور ميانگين به ازاي هر 50 داوطلب يک رابط وجود دارد، گفت: پاسخنامه و دفترچه سوالات عمومي در يک بسته و سوالات آزمون اختصاصي در يک بسته ديگر به طور جداگانه بسته‌بندي شده. همچنين سوالات نظرخواهي نيز به تعداد داوطلبان براي حوزه‌ها ارسال خواهد شد.

مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينکه سوالات آزمون براي هر دانشکده و هر حوزه فرعي به طور جداگانه بسته‌بندي مي‌شود، تصريح کرد: ممکن است براي هر طبقه در يک دانشکده يک مخزن فرعي وجود داشته باشد.

توکلي با بيان اينکه سوالات هر استان از تهران به صورت يکجا براي آن استان ارسال مي‌شود، گفت: در هر استان دو مخزن اصلي، يکي براي آزمون صبح و ديگري براي آزمون بعدازظهر وجود دارد که پس از ارسال سوالات به مخزن و استقرار آن، نماينده سازمان در مخزن مربوط مستقر شده و تا زمان برگزاري آزمون، امکان خروج از مخزن را نخواهد داشت.

وي افزود: همچنين زماني که درهاي مخزن بسته مي‌شود و سوالات در مخزن استقرار يافته است، هيچ کس اجازه ورود به داخل مخزن را نخواهد داشت.

شرايط مخازن نگهداري سوالات آزمون سال 92

مشاور عالي سازمان سنجش درباره شرايط مخازن نگهداري سوالات آزمون سال 92، اظهار کرد: تمامي مخازن بايد تنها يک درب ورود و خروج داشته باشد، همچنين پنجره‌ها بايد به نحوي مهر و موم شده که حتي نور آفتاب از آن عبور نکند، از سوي ديگر فضاي فيزيکي مخزن امکان استقرار تمامي وسايل امتحاني را داشته باشد.

توکلي ادامه داد: ورود هر گونه وسايل ارتباطي و الکترونيکي از جمله تلفن، بي‌سيم، تلويزيون، راديو و حتي روزنامه به داخل مخازن ممنوع است.

توکلي خاطرنشان کرد: پس از ارسال سوالات آزمون به مخازن فرعي در داخل حوزه‌ها، بسته‌بندي و شمارش شده و در صورت درست بودن تعداد سوالات، درهاي مخزن فرعي تا زمان برگزاري آزمون بسته شده و پس از آن رابطين نيز تا ساعت مشخصي حق ورود به مخزن فرعي سوالات را نخواهند داشت.

زمان خروج سوالات آزمون از داخل مخازن فرعي

وي با اشاره به زمان خروج سوالات آزمون از داخل مخازن فرعي، تصريح کرد: ساعتي قبل از شروع آزمون رابطين با تدابير امنيتي سوالات را از مخازن خارج کرده و پس از تاييد مدير حوزه امتحاني، در رابطه با بسته بودن بسته‌بندي‌هاي سوالات، آن‌ها را باز کرده و ميان داوطلبان با اعلام بلندگوي حوزه توزيع خواهند کرد. بنابراين اولين فردي که در بيرون از چاپخانه سوالات را مي‌بيند، داوطلب است.

توکلي در پايان گفت: با وزارت کشور و استانداري‌هاي استان‌هاي مختلف هماهنگي‌هاي لازم به عمل آمده تا با همکاري نيروي انتظامي تمامي مسائل امنيتي براي برگزاري سالم آزمون انجام شود.

دفترچه‌هاي رنگي سوالات در انتظار کنکوري‌هاي 92

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام توزيع بسته‌هاي رنگي مختلف دفترچه سوالات در ميان داوطلبان کنکور92، گفت‌: بسته‌هاي دفترچه سوالات کنکور با رنگ‌هاي مختلف و بر اساس گروه آزمايشي در ميان داوطلبان توزيع مي‌شود.

حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينکه دفترچه‌ سوالات و پاسخنامه گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه در بسته‌هاي رنگي نايلوني متفاوت بسته‌بندي شده‌اند، اظهارکرد: دفترچه‌هاي آزمايشي گروه آزمايشي رياضي و فني در بسته‌هاي سبز، هنر در بسته‌هاي صورتي، علوم تجربي در بسته‌هاي آبي، زبان‌ در بسته‌هاي نارنجي و علوم انساني در بسته‌هاي قرمز رنگ بسته‌بندي شده‌اند. وي با بيان اينکه دفترچه‌هاي عمومي و اختصاصي به همراه پاسخنامه به صورت شخصي سازي شده براي هر داوطلب در بسته نايلوني قرار مي‌گيرد، تصريح کرد: اين بسته‌ها پلمپ شده است و اگر در بسته‌اي باز باشد مخازن حق قبول کردن آن را ندارند.

شخصي سازي دفترچه‌هاي عمومي و اختصاصي

توکلي با اشاره به شخصي سازي دفترچه‌هاي عمومي و اختصاصي در آزمون سراسري، گفت: در هر دفترچه کليه مشخصات داوطلبي اعم از نام و نام خانوادگي، عکس، شماره داوطلبي و محل حوزه برگزاري درج شده است.

شخصي‌سازي و تنوع سوالات در کليه گروه‌هاي آزمايشي اجرا شده است

مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينکه شخصي‌سازي و تنوع سوالات در کليه گروه‌هاي آزمايشي اجرا شده است، اظهارکرد: تنوع دفترچه‌ها موجب ارتقاي امنيت و جلوگيري از هرگونه تخلف در آزمون مي‌شود.

جزيياتي درباره دفترچه‌هاي سوالات

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به جزيياتي درباره دفترچه‌هاي سوالات گرو‌هاي آزمايشي مختلف آزمون سراسري سال 92، توصيه‌هايي را به داوطلبان در رابطه با چگونگي پاسخگويي به سوالات ارائه کرد.

دکتر حسين توکلي با بيان اينکه در جلسه آزمون به همراه دفترچه آزمون عمومي، به هر يک از داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي مختلف پاسخنامه‌اي داده مي‌شود، گفت: داوطلبان بايد نسبت به پاسخگويي سوالات دفترچه آزمون عمومي و سوالات دفترچه آزمون اختصاصي در پاسخنامه مربوطه اقدام کنند.

وي افزود: در مستطيل بالاي پاسخنامه شماره داوطلب، نام خانوادگي و نام و گروه آزمايشي درج شده است که در مستطيل بالاي پاسخنامه مطلقا نبايد چيزي نوشت يا علامتي گذاشت و به غير از محل‌هاي مشخص شده در روي پاسخنامه، از نوشتن و يا علامت‌گذاري در ساير محل‌ها خودداري شود، در غير اين صورت فرد به عنوان متخلف شناخته شده و پاسخنامه وي تصحيح
نخواهد شد.

توکلي با تاکيد بر اينکه داوطلب به محض دريافت پاسخنامه بايد شماره آن را با شماره صندلي و شماره کارت ورودي خود تطبيق دهد، تصريح کرد: همچنين کدهاي مندرج در پاسخنامه بايد با کدهاي مندرج در دفترچه‌هاي آزمون عمومي و اختصاصي تحويل شده يکسان باشد که در صورت مشاهده تفاوت، داوطلب بايد موضوع را به نزديک‌ترين مراقب جلسه اطلاع داده، موضوع را پيگيري کرده تا اختلاف برطرف شود و سپس مندرجات ذيل پاسخنامه را تکميل و امضا کند.

وي با بيان اينکه داوطلبان بايد براي پاسخگويي به سوالات در پاسخنامه از مداد سياه نرم پررنگ استفاده کنند، اظهار کرد: با توجه به اينکه پاسخنامه به وسيله ماشين علامت‌خوان تصحيح مي‌شود، بايد از کثيف کردن، تا کردن و يا گذاشتن هر گونه علامت و اثري بر روي آن خودداري شود.

نحوه پر کردن پاسخنامه

وي درباره نحوه پر کردن پاسخنامه، تصريح کرد: جواب‌ها بايد فقط در پاسخنامه با پر کردن محل مخصوص آن‌ها مشخص شده و پر کردن محل پاسخ‌ها بايد پررنگ و يکنواخت باشد، بنابراين پاسخ‌هايي که به هر نحو ديگر در پاسخنامه مثلا به جاي پر کردن محل مخصوص، (×) گذاشته و يا به طور يکنواخت پررنگ نشود يا در دفترچه آزمون علامت‌گذاري يا نوشته شود يا با خودکار و يا هر وسيله ديگري به جز «مداد سياه» پر شود، قابل تصحيح و نمره‌گذاري با ماشين نيست و به هيچ وجه به حساب نمي‌آيد.

لحاظ نمره منفي براي پاسخ‌هاي اشتباه

توکلي با اشاره به لحاظ نمره منفي براي پاسخ‌هاي اشتباه، گفت: در تست‌هاي چهار گزينه‌اي براي هر پاسخ صحيح سه نمره مثبت و براي هر پاسخ غلط، به منظور خنثي کردن پاسخ‌هاي حدسي يا تصادفي، يک نمره منفي منظور خواهد شد، بنابراين به داوطلبان توصيه مي‌شود اگر پاسخ صحيح سوالي را اصلا نمي‌دانند، به آن سوال جواب ندهند؛ چراکه به سوال‌هاي بدون جواب نمره منفي يا مثبت تعلق نمي‌گيرد و اگر به سوالي بيش از يک پاسخ داده شود، همه پاسخ‌هاي آن سوال، غلط محسوب خواهد شد و به آن سوال يک نمره منفي تعلق خواهد گرفت.

ارائه فرم نظرسنجي به داوطلبان

مشاور عالي سازمان سنجش از ارائه يک فرم نظرسنجي به داوطلبان پيش از برگزاري آزمون خبر داد و اظهارکرد: قبل از شروع آزمون، به هر يک از داوطلبان يک فرم نظرخواهي حاوي 10 پرسش داده خواهد شد که داوطلبان بايد پاسخ سوالات مندرج در فرم مذکور را به مدت 10 دقيقه در همان فرم درج کنند.

تعداد و زمان پاسخگويي به سوالات کنکور

توکلي با بيان اينکه در آزمون سراسري سال 92 به هر داوطلب در کليه گروه‌هاي آزمايشي، يک پاسخنامه و دو دفترچه سوالات عمومي و اختصاصي داده مي‌شود، گفت: داوطلبان در کليه گروه‌هاي آزمايشي بايد پاسخ سوالات دفترچه‌هاي عمومي و اختصاصي را در همان برگ پاسخنامه تحويل شده، علامت‌گذاري کنند.

وي افزود: داوطلبان داراي ديپلم بهياري و يا شاغل بهياري در گروه آزمايشي علوم تجربي و دارندگان ديپلم و مدرک پيش دانشگاهي علوم و معارف اسلامي در گروه آزمايشي علوم انساني نيز علاوه بر پاسخگويي به سوالات دفترچه‌هاي عمومي و اختصاصي بايد به سوالات دفترچه اختصاصي شماره 3 نيز پاسخ دهند.

مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينکه پاسخنامه و دفترچه آزمون عمومي داوطلبان کليه گروه‌هاي آزمايشي در يک بسته نايلوني و هر يک از دفترچه‌هاي آزمون اختصاصي نيز در بسته‌هاي نايلوني جداگانه، تحويل داوطلبان خواهد شد، اظهارکرد: دفترچه مربوط به داوطلبان اقليت‌هاي ديني و يا متقاضيان زبان غيرانگليسي در کليه گروه‌هاي آزمايشي در دروس عمومي،‌ دفترچه مربوط به زبان تخصصي آلماني و فرانسه در گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي و دفترچه‌هاي شماره 3 در گروه آزمايشي علوم تجربي (سوالات درس بهياري) و در گروه آزمايشي علوم انساني (سوالات درس اصول عقايد و فقه) نيز شخصي‌سازي شده و مشخصات داوطلبان بر روي جلد دفترچه درج شده است.

تعداد سوالات عمومي

وي خاطر نشان کرد: سوالات آزمون عمومي داوطلبان هر يک از گروه‌هاي آزمايشي پنج‌گانه در يک دفترچه چاپ شده است که همراه با پاسخنامه امتحاني در يک بسته نايلوني به صورت شخصي‌سازي شده، در جلسه آزمون تحويل داوطلب خواهد شد.

توکلي درباره تعداد سوالات عمومي و زمان پاسخگويي به آن‌ها براي کليه گروه‌هاي آزمايشي، تصريح کرد: در دفترچه سوالات عمومي 25 زبان و ادبيات فارسي با مدت زمان پاسخگويي 18 دقيقه، 25 سوال زبان عربي با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامي با مدت زمان پاسخگويي 75 دقيقه و 25 سوال زبان انگليسي با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه درج شده است.

وي افزود: داوطلباني که به سوالات مربوط به معارف اقليت‌هاي ديني پاسخ مي‌دهند و يا زبان خارجي امتحاني آنان غيرانگليسي است، بايد به ترتيب به سوالات اقليت‌هاي ديني (کليمي، زرتشتي و مسيحي) و زبان خارجي غيرانگليسي (فرانسه، آلمان، ايتاليايي و روسي) که در اختيار آنان قرار داده مي‌شود، پاسخ دهند.

توکلي با اشاره به داوطلباني که در بيش از يک گروه آزمايشي ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: زبان خارجي اين داوطلبان همان زبان امتحاني مندرج در کارت شرکت در آزمون آنان در نظر گرفته شده است، بر اين اساس داوطلبان نمي‌توانند زبان امتحاني خود را در هر يک از گروه‌هاي آزمايشي تغيير دهند.

به گفته مشاور عالي سازمان سنجش تعداد سوالات و زمان پاسخگويي به آن‌ها براي هر يک از گروه‌هاي آزمايشي به شرح زير است:

علوم رياضي و فني

دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني براي کليه داوطلبان اين گروه، شامل يک دفترچه است

55 سوال رياضيات با مدت زمان پاسخگويي 85 دقيقه

45 سوال فيزيک با مدت زمان پاسخگويي 55 دقيقه

35 سوال شيمي با مدت زمان پاسخگويي 35 دقيقه

علوم تجربي

دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي علوم تجربي براي کليه داوطلبان، به جز بهياران شاغل دارنده ديپلم بهياري، شامل يک دفترچه به نام دفترچه و براي بهياران دو دفترچه است.

25 سوال زمين شناسي با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه

30 سوال رياضي با مدت زمان پاسخگويي 47 دقيقه

50 سوال زيست‌شناسي با مدت زمان پاسخگويي 36 دقيقه

30 سوال فيزيک با مدت زمان پاسخگويي 37 دقيقه

35 سوال شيمي با مدت زمان پاسخگويي 35 دقيقه

50 سوال بهياري (مخصوص بهياران شاغل و همچنين داوطلبان دارنده ديپلم بهياري) با مدت زمان پاسخگويي 30 دقيقه

علوم انساني

دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي علوم انساني، براي کليه داوطلبان اين گروه، به جز داوطلبان داراي ديپلم علوم و معارف اسلامي که دارنده گواهينامه دوره پيش دانشگاهي علوم و معارف اسلامي هستند، شامل يک دفترچه و براي داوطلبان داراي ديپلم علوم و معارف اسلامي که دارنده گواهينامه دوره پيش دانشگاهي علوم و معارف اسلامي هستند، دو دفترچه است.

20 سوال رياضي با مدت زمان پاسخگويي 25 دقيقه

15 سوال اقتصاد با مدت زمان پاسخگويي 10 دقيقه

30 سوال زبان و ادبيات فارسي (اختصاصي) با مدت زمان پاسخگويي 30 دقيقه

20 سوال زبان عربي (اختصاصي) با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه

30 سوال تاريخ و جغرافيا با مدت زمان پاسخگويي 25 دقيقه

20 سوال علوم اجتماعي با مدت زمان پاسخگويي 15 دقيقه

25 سوال فلسفه و منطق با مدت زمان پاسخگويي 25 دقيقه

20 عنوان سوال روانشناسي با مدت زمان پاسخگويي 15 دقيقه

20 سوال اصول عقايد و فقه (مخصوص ديپلمه‌هاي علوم و معارف اسلامي که دارنده مدرک پيش دانشگاهي علوم و معارف اسلامي نظام جديد هستند) با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه

هنر

دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي هنر براي کليه داوطلبان اين گروه آزمايشي، يک دفترچه است.

30 سوال درک عمومي هنر با مدت زمان پاسخگويي 25 دقيقه

30 سوال درک عمومي رياضي – فيزيک با مدت زمان پاسخگويي 40 دقيقه

20 سوال ترسيم فني با مدت زمان پاسخگويي 26 دقيقه

20 سوال خلاقيت تصويري و تجسمي با مدت زمان پاسخگويي 24 دقيقه

20 سوال خلاقيت نمايشي با مدت زمان پاسخگويي 13 دقيقه

20 سوال خلاقيت موسيقي با مدت زمان پاسخگويي 20 دقيقه

20 سوال خواص مواد با مدت زمان پاسخگويي 17 دقيقه

زبان‌هاي خارجي

دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي براي داوطلبان اين گروه آزمايشي شامل يک دفترچه است.

70 سوال زبان تخصصي (انگليسي – فرانسه – آلماني) با مدت زمان پاسخگويي 105 دقيقه

با توجه به اينکه آزمون زبان تخصصي گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي، مخصوص داوطلباني است که زبان خارجي امتحاني آنان يکي از زبان‌هاي انگليسي، فرانسه و يا آلماني است، بنابراين داوطلبان گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي که زبان امتحاني آن‌ها بر اساس زبان خارجي مندرج در کارت ورودي يکي از زبان‌هاي ايتاليايي و يا روسي است، نيازي به پاسخگويي به سوالات دفترچه آزمون اختصاصي ندارند و بر اساس برنامه زماني، بايد پس از پايان آزمون عمومي نسبت به تحويل دفترچه سوالات عمومي، پاسخنامه و کارت ورودي خود اقدام و با نظر سرپرست محترم سالن امتحاني، جلسه آزمون را ترک کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته