جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4466

 احمدي‌نژاد در ديدار پوتين:
 نيروگاه بوشهر نماد همکاري‌هاي سازنده بين ايران و روسيه 

رييس جمهور تصريح کرد: نيروگاه بوشهر به الگو و نمادي براي همکاري‌هاي سازنده بين ايران و روسيه تبديل شده است.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در ديدار با ولاديمير پوتين در کاخ کرملين با بيان اين مطلب،افزود: مي‌توانيم اين الگو را توسعه دهيم و نيروگاه‌هاي جديدي بسازيم. گفت‌وگوهاي اوليه در اين زمينه انجام شده است و دستور جنابعالي را مي‌خواهد براي اين‌که کار آغاز شود.وي با بيان اين‌که در زمينه نفت و گاز ميان ايران و روسيه تفاهم‌هاي خوبي وجود دارد، اظهار کرد: بايد به سرعت اين تفاهم‌ها را عملياتي کنيم.

احمدي‌نژاد با قدرداني از روسيه، به خاطر به اتمام رساندن نيروگاه اتمي بوشهر خطاب به پوتين گفت: با قولي که شما در استانبول داديد، نيروگاه بوشهر تمام شد و در مدار قرار دارد.

وي افزود: همانطور که شما اشاره کرديد، عمده صادرکنندگان گاز در جهان ايران و روسيه هستند و همکاري و هماهنگي بين دو کشور به نفع ايران و روسيه و بازار انرژي در جهان است.

احمدي‌نژاد از مديريت پوتين در برگزاري اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز تشکر و قدرداني کرد و گفت: براي ايران و روسيه دستورکار گسترده‌اي براي توسعه همکاري‌ها وجود دارد.

رييس جمهور تصريح کرد: ما دو همسايه هستيم که نمي‌توانيم از هم جدا شويم. به خصوص که همکاري ما در زمينه‌هاي گوناگون يک ضرورت است.وي با بيان اين‌که موافقم حجم همکاري‌هاي اقتصادي را به حداکثر برسانيم، افزود: به طور طبيعي موانع اداري براي گسترش همکاري‌هاي اقتصادي وجود دارد و با تصميم مشترک مي‌توان موانع را برطرف کرد.

احمدي‌نژاد همچنين اظهار کرد: ما هيچ محدوديتي براي توسعه روابط از همکاري‌هاي فناوري و نفت و گاز گرفته تا همکاري‌هاي علمي و تجاري نداريم.در ادامه اين ديدار، ولاديمير پوتين از حضور احمدي‌نژاد در اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز تشکر کرد و اين اجلاس را اجلاسي خوب و موفق دانست. رييس جمهور روسيه با بيان اين‌که ايران و روسيه داراي بيشترين منابع گاز هستند، آن را مبنايي براي منافع مشترک دانست و گفت: امروز اين امکان وجود دارد که براي روابط دوجانبه و شرايط موجود منطقه گفت‌وگو کنيم.

پوتين با تاکيد بر ضرورت افزايش حجم مبادلات تجاري گفت: ما از طريق درياي خزر با هم همسايه‌ايم و در اين چارچوب داراي منافع مشترکي هستيم و دستور کار بزرگي در پيش رو داريم.همچنين محمود احمدي‌نژاد در ديدار با نخبگان روسي در پاسخ به سوال يکي از حاضرين درباره‌ي مواضع هسته اي ايران گفت: من فکر مي‌کنم راه‌هاي فراواني براي حل و فصل عادلانه اين مساله وجود دارد، راهش را هم گفته‌ايم، اما ما نسبت به دولت‌هاي غربي بي‌اعتماديم. آنها هم همينطور. هر کدام هم دلايل خود را ارائه مي‌کنيم و بالاخره بايد گفت و گو و مذاکره و راه‌هايي را براي آن پيدا کرد، در گذشته هم صحبت‌هايي بوده که اين مساله حل و فصل شود، ولي هر بار يکي از طرف‌ها به دلايلي از اين فرصت استفاده نکرد.

يکي ديگر از حاضرين در اين جمع در مورد حوادث رخ داده در سوريه و ارزيابي رئيس جمهور درباره‌ي اين بحث پرسيد که احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال اظهارکرد: ما فکر مي‌کنيم حق همه‌ي ملت‌هاست که از آزادي و عدالت و احترام برخوردار باشند، حق همه است که حاکمان خود را خودشان انتخاب کنند، اما اين حق با دشمني و جنگ به دست نمي‌آيد و بايد تفاهم و انتخابات آزاد وجود داشته باشد. احمدي‌نژاد تاکيد کرد:‌ در مورد سوريه مواضع ايران و روسيه شبيه هم است و تا جايي که روسيه بايستد ما هم خواهيم ايستاد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته