جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4472

 اسنودن:
  آمريکا و اسرائيل در نگارش استاکس نت همکاري داشتند 

ادوارد اسنودن مشاور پيشين سازمان امنيت ملي آمريکا گفت، آمريکا و اسرائيل هر دو در نگارش ويروس استاکس نت و حمله به برنامه هسته اي ايران نقش داشتند.به گزارش تسنيم، اسنودن در مصاحبه اختصاصي با هفته نامه اشپيگل آلمان گفت، سازمان امنيت ملي آمريکا و اسرائيل هر دو به اتفاق هم اقدام به نگارش بدافزار استاکس نت کرده و از آن عليه برنامه هسته اي ايران در نطنز استفاده کردند.

وي درباره برخي از برنامه هاي جاسوسي گسترده در جهان امروز و همکاري کشورهاي ديگر با سازمان امنيت ملي آمريکا در برنامه هاي جاسوسي گفت: در برخي موارد گروه موسوم به «پنج شرکاي چشمي» عملا فراتر از برنامه هاي جاسوسي سازمان امنيت ملي آمريکا مي روند. براي مثال، ستاد مخابرات عمومي انگليس داراي سيستمي است موسوم به تمپورا که در آن حقوق بشر هيچ محلي از اعراب ندارد و در آن همه اطلاعات مربوط به شهروندان جمع آوري و پردازش مي شود.

اسنودن در پاسخ به اين سوال که آيا سازمان امنيت ملي آمريکا و شرکايش در جهان سيستمي براي جمع آوري داده هاي مربوط به تماس تلفني، ارتباطات مکتوب و داده هاي شخصي دارند يا خير گفت: بله اما اينکه چقدر موفق به جمع آوري اين داده ها مي شوند بستگي به قابليت سايت هاي جمع آوري داده هاي فردي است. اين سيستم در مقايسه با سيستم هاي داخلي که اقدام به جمع آوري داده هاي شهروندان يک کشور مي کنند، بسيار محدود هستند.

اسنودن درباره سوالي درباره همکاري سياستمداران آلمان با سيستم جاسوسي سازمان امنيت ملي آمريکا گفت: البته آنها همکاري خوبي با آمريکا دارند. آمريکا در کار با مقام هاي آلمان در زمينه هاي جاسوسي و تبادل اطلاعات بسيار راحت است. براي مثال وقتي آمريکا خواستار اطلاعات درباره کسي است که از فرودگاه هاي آلمان مسافرت مي کند، مقام ها و سياستمداران آلمان همکاري خوبي با آن دارند.اسنون گفت، هيچ کس در آمريکا به خاطر اين برنامه ها محاکمه نمي شود زيرا کسي براي قانون اهميتي قائل نيست.اين افشاگر آمريکايي درباره همکاري سازمان امنيت ملي آمريکا و اسرائيل گفت: بله آنها همواره با هم همکاري دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته