جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4472

 خبـر 

 ژاپن؛ کشور محبوب دانشجويان خارجي

ژاپن با دارا بودن 59 درصد جمعيت 25 تا 34 سال داراي تحصيلات عالي، پس از کره جنوبي در رده دوم کشورهاي عضو همکاري‌هاي اقتصادي و توسعه (OECD) قرار گرفته است.تاکيد بر اهميت آموزش در ژاپن به اين معناست که بيشتر جمعيت بالغ اين کشور تحصيل‌کرده هستند.OECD در گزارشي اعلام کرد: در سال 2011 ميلادي 46 درصد از افراد 25 تا 64 سال در ژاپن تحصيلات عالي کسب کرده‌اند.

در سال 1980 ميلادي، ژاپن فعاليت موسسات آموزش عالي مخصوص دانشجويان خارجي را آغاز کرده و دولت اين کشور ضمن تسهيل کنترل قوانين مهاجرت در ورود دانشجويان خارجي، بورسيه‌هاي تحصيلي براي اين دانشجويان را توسعه داد. پس از موفقيت در فاز نخست و جلب 100 هزار دانشجو در ابتداي اين برنامه، دولت ژاپن در سال 2008 ميلادي از برنامه جذب 300 هزار دانشجوي خارجي ديگر خبر داد و اعلام کرد قصد دارد تا سال 2020 ميلادي اين رقم را نيز به سه برابر افزايش دهد.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي يونيورسيتي ورلد نيوز،‌ در گزارش OECD که با عنوان «آموزش در يک نگاه» منتشر شده تاکيد شد که ژاپن سهم خود را در جذب دانشجويان بين‌المللي از 3.2 درصد در سال 2000 ميلادي به 3.5 درصد در سال 2011 ميلادي افزايش داده است.

آغاز فراخوان جذب دانشگاه علوم پزشکي دزفول

طي حکمي از سوي وزير بهداشت، سرپرست دانشگاه علوم پزشکي دزفول منصوب شد.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خوزستان، با ابلاغ رسمي ارتقاي دانشکده علوم‌پزشکي دزفول به دانشگاه در 22 خردادماه، در حکمي از سوي دکتر محمدحسن طريقت‌منفرد وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دکتر عبدالرحيم صائمي به‌عنوان سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکي دزفول منصوب شد.

بر اساس اين گزارش صائمي از سه‌ سال گذشته تاکنون به‌عنوان رييس دانشکده علوم‌ پزشکي دزفول فعاليت مي‌کند و اين حکم به‌ دنبال ارتقاي دانشکده به دانشگاه صادر شده‌ است.

آغاز فراخوان جذب دانشگاه علوم پزشکي دزفول

همچنين فراخوان جذب و استخدام عضو هيات‌ علمي در رشته‌هاي علوم‌ پايه اين دانشگاه اعلام شده‌ است، ثبت‌نام به‌ صورت ارسال مدارک به نشاني پستي دزفول، انتهاي بلوار آزادگان، جنب راهنمايي و رانندگي، اداره جذب هيات‌ علمي دانشگاه يا از طريق اينترنتي به پست الکترونيک mehrjooyan@dums.ac.ir با دريافت و تکميل فرم از سايت و يا به‌ صورت حضوري انجام مي‌شود.

اين فراخوان در رشته‌هاي علوم پايه شامل قارچ شناسي پزشکي، ويروس‌شناسي پزشکي، انگل‌شناسي پزشکي، فيزيولوژي، بيوشيمي، علوم تشريح(بافت شناسي)، علوم تشريح(جنين شناسي)، علوم تشريح(آناتومي)، فيزيک پزشکي، فارماکولوژي و مهندسي پزشکي در مقطع PhD به تعداد يک نفر در هر رشته، اعلام‌ شده‌ است.

مقطع مورد نياز PhD، دانشجوي سال آخر PhD و يا متقاضي بورس تحصيلي مي‌باشد و شرايط اختصاصي پذيرش شامل دارا بودن دانشنامه دکتراي تخصصيPhD و يا مدرک کارشناسي ارشد در رشته‌هاي علوم پايه و حداکثر سن 45 سال است، البته متقاضيان داراي سن بيشتر از 45 سال، در صورت دارا بودن سوابق آموزشي، پژوهشي و مديريتي با تائيد هيات مميزه مرکزي حداکثر تا 5 سال به سقف سني آنان افزوده خواهد شد.

داوطلبان براي کسب اطلاع از جزئيات شرايط اختصاصي پذيرش مي‌توانند به نشاني اينترنتي http://webda.dums.ac.ir مراجعه کنند.

اختصاص 600ميليون تومان اعتبار براي تعمير خوابگاه‌هاي علم و صنعت

معاون دانشجويي دانشگاه علم و صنعت گفت: سالانه حدود 500 الي 600 ميليون تومان فقط براي تعمير و تجهيز خوابگاه‌هاي دانشگاه اختصاص داده مي شود.دکتر حبيب ا... اکبري در گفتگو با خبرنگار مهر از تعمير و تجهيز خوابگاه‌هاي اين دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به حجم بالايي از دانشجويان که از خوابگاه‌ها استفاده مي کنند سالانه خوابگاه‌ها دو بار تعمير و تجهيز مي شوند.وي افزود: خوابگاه هاي دانشگاه علم و صنعت قدمت بالايي ندارند و اکثرا از سال 70 به بعد احداث شده است ولي با وجود حجم بالايي از دانشجويان که از اين خوابگاه ها استفاده مي کنند سالانه دوبار در ايام تعطيلات نوروز و تابستان تعمير و تجهيز مي شوند.معاون دانشجويي دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: تعميرات و تجهيزات در ايام نوروز به دليل اينکه زمان کمي در اختيار دانشگاه وجود دارد به صورت جزيي انجام مي شود و تعميرات اساسي به تعطيلي تابستان موکول مي شود.

وي تصريح کرد: تعميرات اساسي خوابگاه هاي دانشگاه علم و صنعت چند روز ديگر آغاز مي شود و تا دهه اول شهريور ماه ادامه خواهد داشت.اکبري افزود: سالانه حدود 500 الي 600 ميليون تومان فقط براي تعمير و تجهيز خوابگاه‌هاي دانشگاه اختصاص داده مي شود.

پيش‌بيني پذيرش 300دانشجو در دانشگاه فرهنگيان پرديس شهيدبهشتي

رييس دانشگاه فرهنگيان استان هرمزگان پرديس شهيد بهشتي از پيش‌بيني پذيرش 300 دانشجو متقاضي به ورود به اين دانشگاه در سال 92 خبر داد.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه خليج‌فارس، علي دبيري با اعلام اين خبر، گفت: در سال گذشته در سطح کشور 64 پرديس استاني دانشگاه فرهنگيان 25 هزار نفر را از طريق آزمون سراسري در 16 رشته در مقطع کارشناسي پذيرفت، امسال هم همانند سال گذشته 25 هزار نفر دانشجو در همان 16 رشته وارد اين دانشگاه خواهند شد.

وي افزود: در دانشگاه فرهنگيان استان هرمزگان هم سال گذشته 300 دانشجوي دختر در رشته‌هاي علوم تربيتي ، شيمي و مشاوره و 181 دانشجوي پسر در رشته‌هاي علوم تربيتي، مشاوره و معارف اسلامي جذب شده‌اند.

وي درخصوص چگونگي جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگيان، گفت: افرادي که در آزمون سراسري حائز شرايط انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگيان شده‌اند بعد از گذراندن مرحله مصاحبه تخصصي در زمينه توانايي‌هاي فردي، اجتماعي و فرهنگي و کسب رتبه قبولي مي‌توانند وارد اين دانشگاه شوند.دبيري خاطرنشان کرد: تمامي دانشجوياني که از دانشگاه فرهنگيان فارغ التحصيل مي‌شوند، جذب سيستم آموزش و پرورش
خواهند شد.

با ايجاد نظام ثبتي پايان نامه‌ها؛

امکان ثبت طرح پژوهشي از زمان پروپوزال ميسر شده است

با ايجاد نظام ثبتي پايان نامه‌ها از سوي پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات امکان ثبت طرح پژوهشي از زمان پروپوزال ميسر شده است که از سال 87 تاکنون تعداد 34716 پروپوزال به ثبت رسيده است.

جدول آماري وضعيت ثبت پايان نامه‌ها؛ علوم انساني در صدر

به گزارش خبرنگار مهر، در سال 1387 پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات به منظور ارتباط ميان اجزاي اطلاعات علمي اقدام به ايجاد نظام ثبتي کرد. در آن نظام دانشجويان و محققان مي‌توانند از زمان طرح ايده و جمع آوري اطلاعات اقدام به ثبت ايده‌ها و مقالات خود کنند. به اين ترتيب يک طرح پژوهشي از زمان ارائه پيشنهاد و تصويب بودجه تا مراحل مختلف اجرا و انتشار قابل ثبت در سامانه گنجينه علمي ايرانيان است ضمن آنکه مقالات علمي در هريک از مراحل فراخوان تا پذيرش، ارائه و انتشار در اين سامانه قابل جستجو است.

پايگاه گنجينه علمي ايرانيان در حال حاضر راه اندازي شده است و پس از ايجاد نظام ثبتي تاکنون (مدت 4 سال) 107 هزار و 632 عنوان پايان نامه در اين به ثبت رسيده است. از اين تعداد 99 هزار و 949 عنوان پايان نامه کارشناسي ارشد و 7 هزار و 683 عنوان رساله دکتري بوده است.

از اين تعداد پايان 45 هزار و 786 عنوان پايان در علوم انساني، 22 هزار و 268 عنوان پايان نامه در حوز علوم پايه، 21 هزار و 775 عنوان پايان نامه در حوزه فني و مهندسي 11 هزار و 181 عنوان پايان نامه در حوزه کشاورزي، 3 هزار و 525 عنوان پايان نامه در حوزه هنر و 2 هزار و 229 عنوان پايان نامه در حوزه علوم پزشکي دفاع شده است.

در طول 3 سال اعطاي پژوهانه (87 تا 90) تعداد 4 هزار و 255 عنوان پروپوزال دکتري توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي تاييد شده است.

محروميت 66 نشريه علمي از قرار گرفتن در فهرست ضريب تاثير

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) از حذف 66 نشريه علمي در فهرست نشريات داراي ضريب تاثير خبر داد. دکتر جعفر مهراد، در گفتگو با خبرنگار مهر، در اين باره گفت: بر اساس اطلاعاتي که ISI منتشر کرده است تعداد 66 نشريه علمي که 37 مورد از اين تعداد به تازگي به اين فهرست اضافه شده است، امسال (2013 ميلادي) به علت استفاده بيش از اندازه از خود استنادي در مجلات خود يا به علت استناد بيش از حد به يکديگر از قرار گرفتن در فهرست داراي ضريب تاثيرمحروم شدند.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با اشاره به نمونه‌هايي از اين نشريات، اظهار داشت: نشريات

International Journal Of Crashworthiness

و نشريه

Iranian Journal Of Fuzzy System از آن جمله است.

وي ادامه داد: بر اساس همين خبر در سال قبل تنها 51 نشريه تحريم شده بودند و در سال پيش از آن نيز 34 مجله در فهرست ضريب تاثير قرار نگرفتند.مهراد اضافه کرد: تامسون رويترز (ISI) به همراه تعداد رکوردها شرحي را در مورد اينکه چرا تصميم به محروم کردن مجلات گرفته است، ارائه داد و اعلام کرد که خود استنادي باعث منحرف کردن رتبه بندي نشريات علمي مي‌شود.وي يادآور شد: اما در حالي که اين مجلات (تنها 5 صدم درصد از کل 10 هزار و 853 مجله) ضريب تاثير نشريات را بسيار جدي گرفته‌اند، ساير ناشران خواستار کاهش تاکيد بر اين معيار به عنوان ابزاري براي ارتقا شدند.

مهراد گفت: اين خواسته بخشي از بياينه مه 2013 سانفرانسيسکو با عنوان " ارزيابي پژوهشي" است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته