جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4515

 گام اول طرح 100 روزه اقتصادي روحاني
  افزايش قيمت بنزين منتفي شد 

 
دولت تدبير و اميد در راستاي اجراي طرح 100 روزه اقتصادي خود، هرگونه افزايش قيمت احتمالي بنزين در قالب لايحه اصلاح بودجه سال 92 را منتفي کرد تا سناريوي پيشنهادي وزير نفت مبني بر افزايش قيمت بنزين به سال‌هاي آينده فعاليت دولت يازدهم موکول شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بيژن زنگنه وزير نفت در يک برنامه تلويزيوني در تشريح و تبيين سناريوهاي بنزيني دولت جديد با تاکيد بر اينکه هم اکنون قيمت واقعي يک ليتر بنزين در ايران با احتساب فوب خليج فارس حدود 3000 تومان است، گفته بود: بايد سياست و سناريوي توليد خودرو ارزان و کم مصرف و عرضه بنزين گران با مشارکت وزارت نفت و صنعت عملياتي شود.

با اين وجود دولت در راستاي اجراي طرح 100 روزه اقتصادي خود، هرگونه افزايش قيمت احتمالي بنزين به عنوان پرطرفدارترين فرآورده نفتي در ناوگان حمل و نقل را در قالب لايحه اصلاح بودجه سال 92 را منتفي کرد.

بر اساس لوايح بودجه سالجاري، مجلس شوراي اسلامي اين اختيار را به دولت داده بود تا نسبت به افزايش متوسط قيمت کل فرآورده هاي نفتي همچون بنزين، گازوئيل و برق اقدام کند اما دولت افزايش قيمت بنزين را به سال آينده موکول کرده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوي اقتصادي دولت با يادآوري اينکه در قانون بودجه افزايش 38 درصدي قيمت سوخت به دولت اعلام شده است، گفت: با اين وجود، دولت تصميم گرفته ريالي هم بر قيمت سوخت از جمله بنزين اضافه نکند تا فشار اقتصادي بر مردم تحميل نشود.

به گزارش مهر، هر چند ظرفيت توليد بنزين در پالايشگاه‌هاي نفت در محدوده 65 ميليون ليتر از ابتداي فصل تابستان تاکنون ثابت مانده است اما با به پايان رسيدن ماه مبارک رمضان مصرف اين فرآورده استراتژيک نفتي با افزايش چشمگيري همراه شده است.

بر اين اساس متوسط مصرف بنزين کشور در ماه مبارک رمضان در محدوده 65 تا 67 ميليون ليتر در روز بوده اما از ابتداي شهريور ماه سالجاري تاکنون تقاضا براي مصرف اين محصول پرطرفدار نفتي با رشدي نزديک به 15 درصدي همراه شده است.

آمارهاي رسمي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نشان مي‌دهد که در اين مدت به‌طور متوسط روزانه حدود 72 ميليون ليتر بنزين در کشور مصرف شده است که مصرف اين ميزان بنزين در مرداد ماه پس از اجراي طرح سهميه‌بندي تاکنون يک رکورد جديد و بي‌سابقه توصيف شده است.

همزمان با تثبيت قيمت و سهميه‌هاي بنزين از ابتداي سالجاري تاکنون، متوسط مصرف بنزين کشور سير صعودي به خود گرفته است به طوري‌که در تعطيلات نوروزي براي نخستين بار رکورد مصرف روزانه نزديک به 100 ميليون ليتر بنزين در کشور به ثبت رسيد.

به اعتقاد مسئولان وزارت نفت تثبيت قيمت و سهميه‌هاي بنزين و ورود خودروهاي جديد به ناوگان حمل و نقل دو عامل افزايش مصرف بنزين کشور بوده است ضمن آنکه با توجه به تثبيت سهميه‌ها ميزان بنزين نيمه يارانه‌اي با قيمت 400 توماني هم ذخيره شده در کارت‌هاي هوشمند سوخت هم به ميزان قابل توجه اي افزايش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته