جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4520

 با حضور جمعي از مسئولان؛
 نخستين بيمارستان پرديس گشايش يافت 

پرديس - ايرج صادقعلي

در آيين افتتاح نخستين بيمارستان پرديس مسائل متعددي از جمله ناکارآمدي بيمه هاي درماني و نياز به توجه ويژه در سرفصل خدمات درماني اين شهرستان مطرح شد.به گزارش خبرنگار آفرينش، ايرج بيگدلو در آيين گشايش نخستين بيمارستان اين شهرستان که با حضور حجت الاسلام توسلي، امام جمعه شهرهاي پرديس، بومهن، رودهن و آبعلي، لاله، شهردار پرديس، معززي، رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند، نماينده دانشگاه شهيد بهشتي تهران، شماري از مردم و جمعي از مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: پيش از بيان هر موضوعي بايد از مسئولان اين بيمارستان براي اين اقدام خير قدرداني کرد.

اين مسئول ادامه داد: پرديس تا پيش از افتتاح اين بيمارستان، فاقد حتي يک تخت بيمارستاني بود، کاستي ياد شده در حالي گريبانگير مردم منطقه است که اين شهرستان تازه تأسيس در شاهراهي ترانزيتي، مهم و البته پرحادثه مسير دسترسي به نوار شمالي کشور استقرار يافته است.

وي افزود: امروز يکي از دو شهر شهرستان پرديس يعني بومهن داراي قالبي کريدوري است که اصل توسعه آن نيز بر مبناي همين شاهراه بنا شده است، اين در حالي است که قانون دولت را در زمينه کاهش تلفات جاده اي ملزوم ساخته است.

به گفته بيگدلو، شرايط تلفات جاني و مالي ناشي از سوانح رانندگي در جاده هاي کشور مناسب نيست، هرچند در اين بين دولت با تلاش خود نسبت به تحقق تعهد کاهش 10 درصدي اين آمار، موفق ظاهر شده است.

کشته شدن روزانه 65 هموطن در تصادفات جاده اي

فرماندار شهرستان پرديس با قياسي ميان تلفات جاده اي ايران و آمار کشته شدگان حملات تروريستي عراق خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه در کشوري مانند عراق روزانه برادران و خواهران مسلمان بسياري بر اثر انفجارهاي تروريستي گروه هاي تندرو به شهادت مي رسند که اميدواريم خداوند متعال در آينده اي نزديک شر اين شرارتها را از سر مردم اين کشور و ساير ملل جهان برطرف کند.

وي ادامه داد: طبق آمارهاي موجود روزانه بطور متوسط 56 نفر در کشور عراق بر اثر حملات تروريستي جان خود را از دست مي دهند و خبرهاي آن توسط رسانه هاي جمعي منتشر مي شود، حال در اين بين، آمارهاي رسمي نهاد راهنمايي و رانندگي ايران از کشته شدن روزانه 65 تن از هموطنانمان در جريان تصادفات جاده اي حکايت دارد، در بياني ساده جنگي پنهان در جاده هاي کشور در جريان است.

بيگدلو اضافه کرد: شرايط ياد شده در شرق استان تهران و شهرستان پرديس به عنوان مناطقي در مسير پر ترددترين جاده هاي کشور نيز وجود دارد، اما نزديکترين بيمارستان به اين شهرستان قبل از احداث بيمارستان شفا، در منطقه دپوي شرق(چهارراه تهرانپارس) قرار داشت.

فرماندار شهرستان پرديس بيان داشت: طبق برآوردهاي عددي کارشناسان حوزه هاي مختلف مرتبط با سوانح رانندگي، بر اثر مرگ يک نفر در جاده ها زياني بالغ بر 32 ميليارد تومان به بدنه کشور وارد مي‌شود، هرچند همين رقم هنگفت نيز در ازاي جان هموطنانمان ارزشي ندارد و بايد از سلامت آنها صيانت کرد.

ضرورت توسعه خدمات زيرساختي

وي با اشاره به بارگذاري سنگين جمعيتي در شهر جديد پرديس يادآور شد: در حال حاضر شهرستان پرديس داراي جمعيتي نزديک به 100 تا 150 هزار نفر است، حال با اتمام و واگذاري نزديک به 110 هزار واحد مسکن مهر مرکز اين شهرستان يعني شهر جديد پرديس رقمي بالغ بر 330 هزار نفر به جمعيت اين خطه افزوده مي شود.

اين مسئول تصريح کرد: آمارهاي ياد شده وراي ساخت و سازهاي است که بخش خصوصي متولي آنهاست، بنابراين در آينده نزديک جمعيتي بالغ بر 500 هزار نفر به آمار جمعيتي کنوني شهرستان افزوده مي شود.

بيگدلو با تأکيد بر لزوم توسعه امور زيربنايي براي ايجاد توازن در دو شاخص افزايش جمعيت و خدمات رفاهي ساکنان آتي شهرستان پرديس، آمادگي مجموعه فرمانداري را براي هرگونه همکاري با مسئولان اين بيمارستان اعلام کرد.

از حضور پزشکان خارجي تا توسعه "هلث توريسم"

فرماندار پرديس ادامه داد: کشورمان در گذشته بدليل کمبود نيروي انساني در بخش خدمات درماني مجبور به استفاده از پزشکان خارجي بود که خوشبختانه اين مسئله در سايه توسعه آموزشي اين رشته برطرف شده است.

اين مسئول افزود: امروز همه ما از پروفسور سميعي، خدادوست و ... به عنوان مفاخر اين کشور در عرصه هاي جهاني ياد مي کنيم و براي وجود آنها و هم کيشان دلسوزشان به خود مي باليم.

بيگدلو اضافه کرد: حال اين توسعه روزافزون در زمينه امور درماني به جايي رسيده است که "هلث توريسم" نيز آهسته آهسته جاي خود را در ميان ديگر نمونه هاي گردشگري کشور باز کرده و شاهد مراجعه ميهماناني از ساير ملل جهان و کشورهاي همسايه به پزشکان ايراني براي پيگيري پروسه درمان هستيم.

وي نيروي انساني زبده، فضاي مناسب و تجهيزات کافي را سه بخش مهم در يک مجموعه بهداشتي و درماني خواند و گفت: اين سه عنصر همچون حلقه هاي زنجيري به هم پيوسته لازم و ملزوم يکديگر قلمداد مي شود، فقدان و يا حتي ضعف هريک مي تواند پروسه درماني بيماران را با مشکلات متعددي مواجه سازد.

رونمايي از داروهاي مهم در پارک فناوري پرديس

بيگدلو با اشاره اي کوتاه به تاريخچه اجراي طرح سطح بندي مناطق براي ارائه خدمات درماني بهتر به هموطنان خاطرنشان کرد: بعد از گذر از دوران دشوار هشت سال دفاع مقدس مسئولان کشور براي ساماندهي مراکز بهداشتي و درماني اجراي طرحي تحت عنوان سطح بندي را به سال 75 هجري شمسي از طريق وزارت بهداشت و درمان و به سال 76 هجري شمسي از طريق سازمان برنامه و بودجه در دستور کار قرار دادند.

اين مسئول ادامه داد: در اين بين، اتفاقات خوبي نيز روي داد، بعد از اين الزام و تکليف قانوني به دولت طبق ماده 193 برنامه توسعه سوم، مراکز بهداشتي و درماني شامل تمامي بيمارستانهاي کشور در شش سطح طبقه بندي شدند. وي اظهار داشت: در اين زمينه مشکلاتي نيز وجود دارد، اما بايد با نگاهي منصفانه علاوه بر توجه و رفع کاستيها، امور اجرايي و خدماتي را نيز ديد و بيان کرد، امروز شرکتهاي فعال در حوزه هاي دانش بنيان پارک فناوري پرديس با تلاشي شبانه روزي هر از چندگاه آيينهاي رونمايي از داروهاي مهم براي معرفي توليدات فرزندان و دانشمندان اين مرز و بوم اسلامي را برگزار مي کنند.

بار درماني پرديس بر دوش تنها بيمارستان شهرستان سنگيني مي کند

در ادامه رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند به عنوان نماينده دانشگاه شهيد بهشتي تهران نيز با تأکيد بر لزوم توسعه امور سخت افزاري در حوزه بهداشت و درمان در شهرستانهاي پرديس و دماوند خاطرنشان کرد: محورهاي ترانزيتي مستقر در دو شهرستان پرديس و دماوند مسيرهايي فرا منطقه اي شمرده مي شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته