جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4535

 دكترروحاني:
 رهبر معظم ايران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره موضوعات مذاکره کنيم 

رئيس‌جمهور ايران در مصاحبه با شبکه «سي ان ان» در پيامي به زبان انگليسي به مردم آمريکا گفت: تمايل دارم به مردم آمريکا بگويم که من صلح و دوستي را از ايرانيان براي آمريکايي‌ها آورده‌ام.به گزارش فارس، «حسن روحاني» رئيس‌جمهور ايران در مصاحبه با شبکه «سي ان ان» به زبان انگليسي پيامي را به مردم آمريکا ابلاغ کرد و گفت: تمايل دارم به مردم آمريکا بگويم: من صلح و دوستي را از ايرانيان براي آمريکايي‌ها آورده‌ام.

وي تصريح کرد که برنامه‌اي براي ديدار با «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا ندارم اما اگر فرصتي پيش بياد مي‌توانيم با يکديگر گفت‌وگو کنيم.

اخيراً نامه‌هايي بين اوباما و روحاني رد و بدل شده است و گمانه‌هايي در اين باره به وجود آمده است که روساي جمهور ايران و آمريکا احتمالاً ديدار رو در رو در سازمان ملل در نيويورک داشته باشند.روحاني به سي ان ان در اين باره گفت: حرف‌هايي دراين باره صورت گرفته است و آمادگي‌ها براي اين کار نيز تا حدودي انجام گرفته است.

وي تصريح کرد: آمريکا تمايل خود را براي چنين ديداري نشان داد و به طور کلي ايران تحت شرايط خاص مي‌تواند اجازه چنين ديداري را بدهد اما بر اين باورم که زمان کافي براي هماهنگ کردن اين نشست به طور کامل، آنطور که بايد، دشوار است.

رئيس‌جمهور ايران در پاسخ به اينکه آيا اجازه ملاقات با مقامات آمريکايي را دارند، گفت: فکر مي‌کنم رئيس‌جمهور ايران هر زمان که منافع ملي کشور در ميان باشد، چنين اجازه‌اي را دارد. رهبر معظم ايران گفته‌اند که اگر مذاکرات براي منافع ملي کشور لازم و ضروري باشد، مخالف مذاکره نخواهد بود.

وي ادامه داد: اگر امروز فرصت به وجود مي‌آمد، (ديدار) امروز برگزار مي‌شد و اقدامات مقدماتي براي آن انجام مي‌گرفت، به احتمال خيلي زياد گفت‌وگو صورت مي‌گرفت و در وهله اول بر موضوع هسته‌اي يا تحولات خاورميانه متمرکز بود. بنابراين مي‌توانم به شما بگويم رهبر معظم ايران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره اين موضوعات مذاکره کنيم.

روحاني درباره هولوکاست گفت: من قبلاً گفتم که من يک مورخ نيستم و زمانيکه بحث درباره ابعاد هولوکاست به وجود مي‌آيد، مورخان هستند که بايد بازتاب از خود نشان دهند اما در کل من مي‌توانم بگويم که هرگونه جرمي که در تاريخ عليه بشريت به وجود آمده است، از جمله جرمي که نازي‌ها عليه يهوديان و غيريهوديان انجام دادند، تا جايي که به ما مربوط مي‌شود، سزاوار سرزنش و محکوميت است.

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در سخنراني خود در شصت و هشتمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد با اشاره به شرايط امروز جهان و مخاطرات موجود، به برخي بيم‌ها در برابر برخي اميدها و فرصت‌ها اشاره کرد و با تاکيد بر لزوم توجه به ديدگاه‌هاي صلح‌طلبي گفت: عصر بازي‌هاي با حاصل جمع صفر پايان يافته است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، به تنش ميان دو کشور ايران و آمريکا اشاره و تاکيد کرد: ايران به دنبال تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با ديگر کشورهاست و در اين چارچوب، در پي افزايش تنش با ايالات متحده آمريکا نيز نيست.

روحاني با اشاره به اينکه "سخنان امروز پرزيدنت اوباما را با دقت دنبال کردم"، گفت: در صورت عزم سياسي رهبران آمريکا و خودداري از دنبال کردن منافع گروه هاي فشار جنگ‌طلب، مي‌توان به چارچوبي براي مديريت اختلافات رسيد. در اين چارچوب موضع برابر، احترام متقابل و اصول مسلم شناخته شده بين المللي بايد مبنا باشد؛ البته در اين زمينه انتظار ما از واشنگتن شنيدن صداي واحد است.

رييس‌جمهور در همين زمينه توضيح داد: در اين سال‌ها، يک صداي مسلط پياپي شنيده شده است که "گزينه جنگ روي ميز است" ، اما امروز بگذاريد در برابر اين سخن ناکارآمد و غيرقانوني بگويم "صلح در دسترس است."

وي در ادامه، پيشنهاد خود را ارائه کرد و گفت: به نام جمهوري اسلامي ايران، در گام نخست پيشنهاد مي‌کنم طرح "جهان عليه خشونت و افراطي‌گري" در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گيرد و همه دولتها و سازمانهاي بين‌المللي و نهاد مدني تلاشهاي جديدي را براي سوق دادن جهان به اين سو سامان دهند.

رييس‌جمهور کشورمان در بخش ديگري از صحبتهاي خود، با اشاره به انتخابات اخير ايران و انتخاب تدبير و اميد از سوي مردم اين کشور گفت: اين انتخابات که با تبلور مردم‌سالاري ديني و انتقال آرام قدرت اجرايي همراه بود ثابت کرد که ايران لنگرگاه ثبات در درياي ناآرام منطقه است و اعتقاد راسخ ايران به صلح، ثبات و آرامش و حل مسالمت‌آميز مناقشات و تاکيد بر نقش آراء عمومي، نقشي والا در فراهم کردن اين محيط داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته