جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4536

 در مراسم توديع و معارفه رييس دانشگاه آزاد اسلامي؛
 سيد حسن خميني: دانشگاه آزاد با شجاعت آيت الله هاشمي ايجاد و با همت جاسبي شناسايي شد 

سيد حسن خميني با بيان اينکه اخلاق علمي در محيط‌هاي دانشگاهي کم رنگ شده است گفت: شادابي سياسي لازمه حرکت دانشگاه آزاد است.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در مراسم توديع و معارفه رييس دانشگاه آزاد اسلامي، با اشاره به نحوه تاسيس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد با اهدايي امام (ره) شروع شد که داراي ويژگي‌هاي بسياري است.

وي با بيان اينکه در آن روزها مشکلات جامعه به رسميت شناخته شد، اظهار کرد: آن روزها با توجه به گرايشات سياسي و اقتصادي و نگاهي که به بخش خصوصي وجود داشت دانشگاه آزاد تاسيس شد و آن در زماني بود که حتي مدارس غير‌انتفاعي هم وجود نداشت. وي با بيان اينکه بايد از هيئت موسس ابتدايي دانشگاه آزاد که شش نفر بودند ياد ‌کرد، خاطر نشان کرد: عنايت امام به اين مسئله بسيار دقيق بود.وي افزود: پس از شناسايي مشکل و به رسميت شناختن آن و پذيرفتن ورود بخش خصوصي نقش آقاي هاشمي بسيار پررنگ بود که در آن زمان با توجه به اينکه دولت درگير جنگ بود آقاي هاشمي با شجاعتي که داشتند به اين مسئله اهتمام ورزيدند.

وي با بيان اينکه با شجاعت آقاي هاشمي و توجه دقيق به اين مسئله مجموعه دانشگاه آزاد ايجاد شد،‌ اظهار کرد: امروز آنچه که شاهد آن در دانشگاه آزاد هستيم همت دکتر جاسبي است که چه خوشمان بيايد و نيايد بايد اين مسئله را بپذيريم.

وي با تاکيد بر اينکه دانشگاه آزاد بدون دکتر جاسبي قابل تحليل و بازيابي نيست خاطرنشان کرد:‌ دکتر جاسبي همت بزرگي براي شناسايي اين مجموعه داشت. وي افزود: هرچند مطمئنا کار بي اشکال نبوده است چرا که ما کار بي غلط نداريم اما اين کار کار بزرگي است. وي با بيان اينکه هر مجموعه‌اي براي آنکه زنده بماند بايد خود را تحليل کند اظهار کرد: اين که آغاز خوبي داشتيم سرمايه است اما علت کاملي براي پايان خوبي بودن نيست.وي با تاکيد بر اينکه دانشگاه آزاد يک دانشگاه نيست بلکه يک وزارت علوم است،‌ خاطر نشان کرد: بايد همواره مشکلات امروزمان را بررسي کنيم و اينکه از هم تعريف کنيم کار مهمي انجام نداده‌ايم. وي افزود:‌ به هر حال در مسير، مشکلاتي وجود دارد که بايد اين مشکلات را به رسميت شناخت و براي رفع آن تلاش کرد.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد با تاکيد بر اينکه همواره بايد پيشرفت کرد، به رتبه دانشگاه آزاد در جامعه بين المللي اشاره کرد و افزود: در واقع رتبه يکي از آخر را داريم، البته اين به اين دليل است که دانشگاه آزاد را به صورت يک کاسه مي‌بينيم در صورتي که اين واحد علوم تحقيقات جايگاه علمي بسيار بالايي دارد.

وي با بيان اينکه کم رنگ شدن اخلاق علمي در محيط‌هاي دانشگاهي يکي از موارد عدم پيشرفت است، اظهار کرد: البته اين موضوع از استادها شروع شده و به دانشجويان رسيده است چرا که نبايد چند شغلي بودن و ميزان زماني که اساتيد براي دانشجويان مي‌گذارند را فراموش کنيم.

وي به برگزاري کرسي‌هاي آزاد انديشي اشاره کرد و افزود: همه جا بحث برگزاري کرسي‌هاي آزاد انديشي مطرح است ولي اصلا نمي‌دانيم که اين موضوع چه شد؟ در حالي که برگزاري کرسي‌هاي آزاد انديشي از تاکيدات مقام معظم رهبري است، البته نبايد فراموش کرد که برگزاري اين کرسي‌ها به ابزار نياز دارد.

وي به صحبت‌هاي دکتر ميرزاده اشاره کرد و گفت: برنامه‌هاي دکتر ميرزاده بسيار خوب است چرا که وي معضل را که بحث کيفيت است شناخته است و به آن توجه کرده است، اما اينکه چه بايد کرد در برنامه‌اش موضوعي نديده‌ام.

وي با تاکيد بر اينکه بايد فضاي با نشاط علمي پديد آيد، خاطرنشان کرد: شادابي سياسي لازمه حرکت در دانشگاه آزاد است که موجب افزايش کيفيت مي‌شود، البته بايد قوانيني وضع شود تا کسي کم کاري نکند.

وي با بيان اينکه ارتقاي کيفيت نيازمند شجاعت و تصميمات هيات امنا و همت دکتر ميرزاده است اظهار کرد: از نظر همت که دکتر ميرزاده چيزي کم ندارد چرا که از روزي که با او آشنا شده‌ام به پرکاري معروف است هرچند مقداري عصباني است که آن هم بايد در فضاي دانشگاه تعديل شود.

وي به جلسه امروز اشاره کرد و گفت: جلسه امروز مراسم تکريم آقاي دانشجو و معارفه دکتر ميرزاده است، البته در مورد دکتر ميرزاده صحبت‌هايي کردم ولي ادامه آن را به روز تکريم‌شان موکول مي‌کنيم چون هر آمدني رفتني دارد.

وي به روزهاي اول آشنايي‌اش با فرهاد دانشجو اشاره کرد و افزود: روز اول او را نمي‌شناختم و حتي فرد ديگري را به جاي او اشتباه گرفتم ولي بايد گفت که دکتر دانشجو دوره مديريتي آرامي را سپري کردند.

وي افزود:‌ البته اين به آن معنا نيست که اشکالي در برنامه‌اش نبوده است، اما نگاه مثبتي به حل قضايا داشتند و سعي مي‌کردند که مسائل را حل کنند و از بين ببرند.وي با بيان اينکه در ابتداي فعاليت "دانشجو" شرايط خوبي وجود نداشت شرايط خوبي وجود نداشت اظهار کرد: اما بعد ايشان توانست فضاي صميمي حاکم کند و در اين سالها مسائل را بسيار با کرامت و بزرگواري دنبال کردند.

وي با بيان اينکه اين ايام ايام گذراست اظهار کرد: واقعيت قضيه اين است که اين روزها عبور مي‌کند اما همه ما کار مي‌کنيم براي اينکه خدا از ما راضي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته