جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4536

 سرمقاله 

 گام بلند ديپلماسي ايران در مذاكرات 1+5

حميدرضاعسگري

برگزاري دور جديد مذاكرات هسته‌اي ايران درسطح وزراي خارجه، نقطه عطفي بود كه مي توان از آن به عنوان يك گام مثبت ازسوي دستگاه ديپلماسي كشور ياد كرد. همراه كردن وزراي خارجه آمريكا،روسيه، چين، انگليس، فرانسه، آلمان وكاترين اشتون رييس سياست خارجي اروپا، به اين معناست كه غرب، تمايل ايران براي حل و فصل مسئله هسته‌اي را درك كرده است. به عبارتي برگزاري مذاکرات در سطح وزراي خارجه زمان مذاکرات را کوتاه‌تر و حصول به نتيجه را سريع‌تر خواهد كرد.

اظهارات وزراي خارجه گروه 1+5 درباره تغيير لحن و نگرش گروه ايراني در مذاکرات هسته‌اي، به اين موضوع اشاره دارد كه، ادبيات حاکم در گفتمان هسته‌اي براي رضايت‌مندي طرف‌هاي مذاکره‌کننده جهت تحقق اهداف و منافع ملي بسيار مهم است. تغيير ادبيات به معناي قصوردراصول و منافع ملي نيست بلكه مشخص كردن و پرداختن به موضوعاتي است كه مورد وثوق و تمايل طرفين مي باشد. لذا فهم ديپلمات‌هاي هسته‌اي دراين زمينه نقطه قوتي است كه درطي ساليان گذشته نتوانسته بوديم از اين پتانسيل استفاده كنيم و هنر ديپلماسي خود را به منصه ظهور برسانيم.

اما حال كه روند گفتگو‌ها درحال حركت به سمت توافقات و منطق گرايي است بايد به چند نكته توجه داشت و مجددا اسير طولاني شدن مذاكرات و افزايش فشارها بركشور و مردم نگرديم.

درمرحله اول بايد دراولين جلسات مذاكرات، بين خود و غرب اهدافي را مشخص كنيم. بايد مشخص شود كه مشكل مشترك در پرونده هسته‌اي كشورمان چيست؟. آيا غرب برمسائل فني و ميزان غني سازي ايراد دارد، يا اينكه مشكل اعتماد و شفافيت فعاليت‌هاي ما براي غرب دغدغه شده است؟. البته همانطور كه گفته شد بايد خواسته‌هاي به حق و منافع ملي ايران مردم ايران مورد غفلت واقع نشود.

اگر درمورد مسائل فني و ميزان غني سازي بحث شود، بايد راهكار و نيازهاي خود را براساس چارچوب پادمان‌هاي بين المللي براي غرب مشخص كنيم و دايره مذاكرات را با محدود كردن به مسائل فني و محول كردن آن به كارشناسان هسته‌اي، از مباحث سياسي و فشارهاي اقتصادي جدا سازيم.

اگر مشكل اصلي برسر اعتماد سازي و شفافيت فعاليت هسته‌اي ايران مي باشد، مي‌توان با تنظيم راهكاري متقابل در ازاي خواسته‌هاي مطروحه، دو طرف گام‌هايي را براي تحقق اهداف بردارند. البته اين مدل هم بايد در يك پروسه زماني كوتاه صورت گيرد تا مسائل حاشيه‌اي از جنس فشارهاي سياسي موجب تخريب و معيوب شدن آن نگردد.

نكته بسيارمهم ديگر اينكه ما بايد با بررسي و تحليل عملكرد نزديك به دو دهه مذاكرات هسته اي خود با غرب، به پالس‌هاي مثبتي كه هم اكنون درجو مذاكرات با 1+5 رخ داده، خوش بين باشيم و آن را فرصتي طلايي برشماريم. درحال حاضر دريكي از حياتي ترين نقاط سرنوشت ساز براي كشورمان قرار گرفته ايم. بايد به اين موضوع توجه كنيم كه اگر اين دور از مذاكرات هم همچون اسلاف خود به بن بست برسد چه سرنوشتي براي كشور و مردم مورد تصور خواهد بود؟ بايد پيش بيني كرد كه اگر همان رويه سابق و بدون امتيازبراي ما ، ادامه يابد چه وضعيتي درانتظارمان خواهد بود.

همچنين بايد به اين طرف قضيه هم نگاه كرد و ارزيابي كرد كه دراين فضاي مثبتي كه كفه ديپلماسي جهاني به نفع ايران سنگيني مي‌كند و يخ روابط با غرب تاحدي آب شده است، اگر درمذاكرات به نتيجه برسيم، مي توانيم بسياري از فشارهاي سياسي واقتصادي، تصويرسازي هاي غلط از نام ايران را از بين ببريم و جايگاه منطقه‌اي خود در حوزه‌هاي استراتژيك را ارتقا بخشيم.

باتوجه به رويكرد فعلي و مثبت سران كشورهاي جهان به نوع برخورد ايران در طي يك هفته ديپلماسي ظريف سياسي در نيويورك، مي‌توان اميدوار بود كه مذاكرات 1+5 در 23مهرماه حداقل بي نتيجه و عبس نباشد. اين امر مستلزم نگاه حكيمانه و منطقي ديپلمات‌هاي هسته‌اي و حمايت‌هاي داخلي از عملكرد صحيح آنها مي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته