جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4536

 خبر 

 وزارت کار:

افاغنه بروند به دردسر مي افتيم!

بي توجهي و چند دهه حضور اتباع بيگانه غيرمجاز در کشور و ربودن هزاران فرصت شغلي از دست کارجويان ايراني با کمک برخي کارفرمايان سودجو باعث تبديل شدن هزاران تبعه افغاني به استادکار و کارگر ماهر شده است تا جايي که قائم مقام وزير کار مي گويد با وجود ميليون ها بيکار در کشور، همين امروز اگر افغاني ها از کشور بيرون بروند در بسياري از بخشها مشکل نيروي کار خواهيم داشت!

به گزارش مهر،طبق آمارهاي مختلف اعلام شده از سوي مراکز گوناگون در حال حاضر 1.5 تا 3 ميليون مهاجر افغاني در ايران حضور دارند که بيش از نيمي از آنان به صورت غيرقانوني و بدون مجوز از طريق مرزها وارد کشور شده اند.

با اين وجود، مسئله سال ها حضور بيگانگان در ايران و اشغال بسياري از فرصت هاي شغلي بارها مورد بحث و بررسي قرار گرفته است، اما آنچه که امروز شاهد آن هستيم ادامه حضور اتباع افغانستان در بازار کار و رقابت تنگاتنگ آنان با نيروي متقاضي کار ايراني است.

اين مسئله در زماني که صدها هزار نيروي کار ايراني امکان ورود به بازار کار را ندارند از اهميت بيشتري برخوردار مي شود. در حال حاضر، اتباع افغاني عموما در مشاغلي مانند کشاورزي، دامداري، ساختمان و مشاغلي از اين دست حضور دارند.

کارشناسان براي افزايش حضور چشمگير افاغنه در ايران دلايل گوناگوني را برشمرده اند که مي توان از جمله آن به وجود مرزهاي پهناور کشور در شرق و جنوب شرق کشور اشاره کرد؛ همچنين برخورد همراه با اغماض ايرانيان در زمان ورود افاغنه به ايران، توجه به مسائل انسان دوستانه و تعاليم اسلامي و همچنين پس از ورود اولين گروه ها، استقبال کارفرمايان سودجود از فرصت ارزاني نيروي کار خارجي، وجود زمينه اشتغال در ايران و شرايط ناامني و جنگ در افغانستان؛ همگي باعث ارسال علامت هايي به اتباع افغانستان شد تا به آنها انگيزه کافي براي عبور قانوني و غيرقانوني از مرزهاي ايران به اميد کار و زندگي را بدهد.

اما مسئله از زماني آغاز شد که افاغنه در يک رقابت جدي با نيروي کار ايراني قرار گرفتند و رفته رفته بسياري از فرصت هاي شغلي از دست کارجويان ايراني با همراهي کارفرمايان، خارج و در اختيار اتباع غيرمجاز افغاني قرار گرفت. اين موضوع تا جايي پيش رفت که کارگران خارجي توانستند امور بسياري از مشاغل ساده در بخش هايي مانند ساختمان را در دست بگيرند.

اينکه فرصت مناسبي براي اشتغال اتباع بيگانه در بخش ساختمان و يا کشاورزي فراهم مي شود و اين فرصت در اختيار کارجوي ايراني نيست يک دليل عمده دارد و آن هم نوع نگاه کارفرمايان به اين مسئله است. کارفرمايان ايراني استفاده کننده از کارگر خارجي به بهانه فرار از اجراي قانون کار و کاهش هزينه هاي استفاده از کارگر و پايين آوردن حداکثري مسئوليت خود، بيمه نکردن و سوء استفاده هايي از اين دست، به راحتي از اتباع بيگانه در کار استفاده مي کنند و خيلي هم برايشان تفاوتي ندارد که آيا تبعه خارجي به کار گرفته شده داراي مجوز کار در ايران است و يا خير؟

کارفرماياني که اين نوع ديدگاه را دارند مي گويند کارگر افغاني چند برابر کارگر ايراني در روز کار مي کند اما پول کمتري مي گيرد؛ بنابراين ما از کارگر خارجي چه مجاز و چه غيرمجاز استفاه مي کنيم. اين نوع رفتارهاي سودجويانه باعث شده تا برخي کارگران خارجي از فرصت به دست آمده استفاده کنند و امروز به يک نيروي کار ماهر و استادکار در بخش ساختمان تبديل شوند که حالا ديگر کارفرما مجبور شود شرايط وي را براي کار بپذيرد و ديگر با آن کارگر ساده غيرمجاز خارجي روبرو نباشد. در واقع دود نگاه غلط برخي کارفرمايان به استفاده زياد از کارگر خارجي به جاي نيروي ايراني، امروز به چشم خودشان رفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته