جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4568

 کي‌روش:
 با کپي تمرينات فرگوسن در نفت ‌تهران موفق نمي‌شويد 

 کارلوس کي‌روش در سخنراني خود در همايش بين‌المللي علم و فوتبال ضمن تشکر از حضار گفت: هنوز در خاطرم وجود دارد که وقتي والتر از لاتزيو به منچستر آمد فرگوسن به من گفت کارلوس تو زيادي درگير تمرينات مي‌شوي و گاهي بايد از دور مشاهدات را انجام دهي. فرقي نمي‌کند بازيکن باشي يا مربي و يا اينکه در کدام نقطه از جهان فعاليت مي‌کني.

در همه جاي دنيا مربي بايد با ذهن باز حرکت کند و فرآيند آموزش و يادگيري را انجام دهد. مهمترين مسئله تصميم‌گيري مناسب در زمان مناسب است تا به اهداف مشخص دست پيدا کنيم. در تمامي لحظات بايد در نظر گرفت که چطور با بازيکن ارتباط برقرار کنيم. در اين موضوع يک مسئله مهم اين است که چه زماني بايد حرف زد و چه زماني بايد سکوت کامل برقرار کرد در آن لحظه که بايد سکوت برقرار کرد به اين خاطر است که مربي و بازيکن به خوبي مي‌دانند چه خواسته‌اي دارند. اين زمان مهمي است چرا که به خوبي مي‌توان ارتباط مناسبي با بازيکن داشت.

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در ادامه خاطرنشان کرد: دوست دارم نکته‌اي بيان کنم که در دوران مربيگري من بسيار مهم است. هنوز به خاطر دارم در کنگره‌اي حضور داشتم که پوشکاش سخنران آن مراسم بود. او در اين مراسم از فيفا خداحافظي مي‌کرد و آخرين جلسه سخنراني‌اش بود. او مي‌گفت امروز روز آخر حضور من در اينجا است و مي‌خواهم درس آخرم را به شما بگويم پس اگر آماده هستيد قدم‌هاي خود را آماده کنيد تا اين نکته را به شما بگويم. من نيز اين مسئله را تکرار مي‌کنم. پوشکاش اعلام کرد هميشه مطمئن باشيد و سعي کنيد بهترين قرارداد را با رئيستان امضا کنيد. به اين خاطر که امروز آخرين سخنراني من است به شما مي‌گويم بزرگترين درس تطبيق‌پذيري است. افراد بزرگ افرادي نيستند که کارهاي بزرگ بکنند بلکه افرادي هستند که به خوبي تطبيق‌پذير هستند.

وي افزود: افرادي که تطبيق‌پذيري نمي‌کنند و کپي‌برداري مي‌کنند اشتباه بزرگي انجام مي‌دهند اگر فکر مي‌کنيد با کپي‌برداري از تمرينات فرگوسن، کاپلو و اريکسون و اجراي اين تمرينات در نفت تهران مي‌توانيد موفق شويد اين تصميم اشتباه است. اين کار رفتن به داروخانه و گرفتن نسخه براي سلامتي نيست.

در بحث آماده‌سازي مطلب کليدي اين است که تمرينات مناسب را در زمان مناسب انجام دهيم و اين موضوع اهميت دارد. براي مثال تمريني که در تيم ملي براي حفظ توپ انجام مي‌دهيم با کاري که بايد براي يک باشگاه انجام شود فرق مي‌کند. تمرين مناسب بايد در جاي خودش باشد تا در زمان مناسب به تاثير‌گذاري برسد.

کي‌روش تاکيد کرد: شما به منچستر‌يونايتد مي‌رويد و آنجا 10 بازيکن با تفکرات انگليسي و چارچوب‌دار آنجا را در اختيار داريد. سه بازيکن از فرانسه، آرژانتين و ايتاليا نيز در کنار شما هستند. چطور مي‌توانيد با يک تمرين مناسب شور و اشتياق را همراه با ريتم مناسب داشته باشيد. در شرايطي که طرز تفکر هر کس در اين مجموعه با ديگري متفاوت است.

در نتيجه شما بايد تصميمات را با اطلاعات خود وفق دهيد و در نظر بگيريد که با انجام چه کارهايي مي‌توانيد به هدف خود برسيد.

در صورت انجام ندادن اين کار شبيه به فردي عمل مي‌کنيد که براي گلو درد به دکتر مي‌رود اما به او پمادي براي پايش مي‌دهد و يا اينکه براي مشکل دل‌درد به دکتر مراجعه مي‌کند و دکتر دارويي براي قلب به او مي‌دهد.

برخي مربيان فکر مي‌کنند اگر تمرينات فرگوسن، کي‌روش يا ميلوتيلونويچ را انجام دهند کار درست مي‌شود اما اين فکر اشتباه است. شما بايد کاري کنيد که به درد تيمتان بخورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته