جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4570

 در استان 

 فقدان جايگاه سوخت در شهر جديد پرديس

پرديس - خبرنگارآفرينش

شهر جديد پرديس که به اذعان بسياري از مسئولان امر در آينده‌اي نه چندان دور جمعيتي بالغ بر 500 هزار نفر را در خود پذيراست، جايگاه سوخت ندارد.به گزارش خبرنگار آفرينش، شهرستان پرديس به بيان بسياري از مسئولان اجرايي يکي از مراکز مهم اجراي طرح ملي مسکن مهر کشور قلمداد مي شود و بعد از پرند مي‌توان اين شهر اقماري ديروز و شهرستان پرجمعيت امروز را دومين پايتخت اين پروژه ملي به حساب آورد.

در جستجوي شهر 50 هزار نفري پرديس در سامانه‌هاي شبکه فضايي نظير "گوگل ارت"، اين نام گره خورده با مسکن مهر چندان هم از تهران دور نيست، چراکه مسافت اين کلان شهر با پرديس کمتر از 17 کيلومتر است، اما با شنيدن کاستي‌هاي اين ديار گاه مناطقي در مرزهاي دوردست کشور در ذهن خوانندگان تداعي مي‌شود.

امروز کمبودهاي زيربنايي و روبنايي متعددي در اين شهرستان تازه تأسيس و مرکز 20 ساله آن ديده مي‌شود که فقدان جايگاه سوخت تنها يکي از آنهاست؛ بله جاي تعجب دارد اما اين کاستي واقعيت تلخ امروز شهري است که تا دو سال ديگر جمعيتي بالغ بر نيم ميليون نفر را در خود پذيرا خواهد بود.

فقدان جايگاه سوخت و رانندگاني درمانده

يکي از رانندگان فعال در ناوگان حمل و نقل همگاني شهر جديد پرديس در خصوص مشکلات خود و ديگر همکارانش در اين شهر گفت: اصلي‌ترين مشکل من و ديگر همکارانم فقدان جايگاه سوخت در پرديس است.

حسن رضاييان ادامه داد: چندي پيش يک جايگاه سوخت در پرديس گشايش يافت اما بعد از مدتي تعطيل شد و به نظر مي رسد ديگر خبري از بازگشايي مجدد آن نيست.

يکي از شهروندان پرديسي درباره معضل ياد شده گفت: نبود جايگاه سوخت در پرديس تنها مشکل رانندگان نيست بلکه همه مردم با اين کاستي درگير هستند.

سعيد محمدي اضافه کرد: در حال حاضر براي يک کار ساده بنزين زدن به خودرو بايد مسير پنج کيلومتري تا کمربندي جنوبي بومهن را طي کنيم؛ همين مسافت نسبتاَ طولاني رفت و برگشت خود باري مضاعف بر شانه‌هاي نحيف امور مالي خانوارهاي اغلب کارمند و کارگر پرديسي است.

از ديگر شهروندان پرديسي در اين باره گفت: معضل فقدان پمپ بنزين در اين روزهاي شهر پرديس يک درد و در زمستانهاي نسبتاً سرد آتي منطقه قوز بالاي قوز خواهد بود.

محمد مهدي شرافت منش ادامه داد: در خبرهاي مندرج در نشريات محلي و همچنين لينک استاني خبرگزاريهاي فراگير کشوري به طور مرتب مي شنويم و مي خوانيم که پرديس در آينده جمعيتي کثير را در خود جاي مي دهد، اما آيا مسئولان فکري براي رفع نيازمنديهاي مردم راهي به اين خطه کرده‌اند.

او اضافه کرد: در حال حاضر يک نياز اصلي و شايد پيش پا افتاده‌اي مانند جايگاه سوخت در اين شهر لاينحل باقي مانده، چه تضميني وجود دارد که امور زيربنايي و روبنايي ديگر براي مردم ساکن در طرحهاي مسکن مهر فراهم آيد.

شرايط استثنائي در واگذاري زمين خدماتي و امکان سوءاستفاده از آن

فرماندار شهرستان پرديس پيرامون معضل فقدان جايگاه سوخت در شهر جديد پرديس اظهار داشت: اگر فردي براي اجراي طرحي به زمين نياز پيدا کند، طي مراجعه به شرکت عمران با تشريفاتي مندرج در قوانين و اساسنامه هاي مصوب آن مجموعه مواجه مي‌شود.

ايرج بيگدلو ادامه داد: اما در اين بين، استثنائاتي نيز قابل تصور است؛ زماني که مسئله ورود به اموري خدماتي و فرهنگي مطرح مي شود، افراد وارد ميدان شده و اراضي را در شرايطي خاص از آن خود مي کنند.

وي اضافه کرد: در برخي موارد به دليل عدم توجيه اقتصادي در امور فرهنگي و خدماتي نيز درصدي از اراضي قابل واگذاري به آن سرمايه گذار اختصاص مي يابد تا بعنوان شاخصهاي تشويقي نسبت به احداث واحدهاي تجاري و اداري مبادرت ورزد.

اين مسئول افزود: اما گاهي اوقات فرد مجري و صاحب طرح در ادامه کار اجرا، بيش از آن درصدهاي ابتدايي مورد توافق از اراضي را مال خود کرده و نسبت به احداث مراکز تجاري اقدام مي کند؛ آهسته آهسته کار به جايي مي رسد که فرد سرمايه دار به انتفاع مالي مدنظرش مي‌رسد، اما مردم به انتفاع فرهنگي و خدماتي حاصل از پروژه که حقشان است، دست پيدا نمي کنند.

وجود نقص فني در سامانه هاي هوشمند

وکيل رسمي جايگاه سوخت تعطيل شده پرديس هم اظهار داشت: شركت ملي پخش فرآورده‌‌هاي نفتي منطقه تهران به چهار ناحيه تقسيم بندي مي‌شود كه شهرستان پرديس تحت نظر ناحيه شرق قرار دارد؛ يكي از موضوعات بسيار مهم شركت مذكور ساماندهي سيستمهاي هوشمند سوخت بوده كه به آن در نواحي و جايگاههاي تحت پوشش پرداخته مي‌شود و تمام فعل و انفعالات شامل عمليات سوختگيري و سوخت رساني در جايگاهها، در اين سيستم سامانه هوشمند تعريف شده، ثبت و درج مي‌شود كه نهايتاً اين مهم ملاک محاسبه و ارزيابي است.

مهدي سپهري نژاد ادامه داد: با بررسيهاي بعمل آمده و مدارک و مستندات موجود، نقص فني در سيستم اين سامانه هوشمند در جايگاه متعلق به موكل من مشهود است، به طوري كه واضح است، به نظر مي‌رسد برنامه‌هاي طراحي شده در اين سيستم، ناقص و از لحاظ سخت‌افزاري و حتي نرم‌افزاري بروز نيست كه در اثر همين نقيصه، اختلافات وسيعي ميان شركت و جايگاه موكل من به وجود آمده است.

وي اضافه کرد: در بسياري از مواقع كارتخوان سيستم هوشمند سامانه سوخت در محاسبه نرخ بنزين يارانه‌اي و آزاد از كارت سوخت مشتريان دچار مشكل شده و قادر به محاسبه دقيق نيست كه در نتيجه اين اشكال و نقص فني، خسارات مالي فراواني به جايگاه سوخت مذکور وارد آمده و نامه‌نگاريهاي متعدد قريب به يكسال اخير جايگاه با شركت نفت منطقه تهران و ناحيه شرق آن و همچنين درخواست علت يابي اين نقيصه و رفع آن تاكنون هيچ ثمري به دنبال نداشته است.

بخش خصوصي متولي جايگاه سوخت مذکور نيز دل پري از مشکلاتش داشته و توپ را به زمين اين و آن قل مي‌دهد، حال مردم مي مانند و مرد پرتقال فروشي که بايد براي پيدا کردنش هزار و يک معادله چند مجهولي را حل کنند، تا شايد شهرشان در چند قدمي پايتخت صاحب يک پمپ بنزين معمولي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته