جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4573

 اوباما: کنگره تحريم جديدي عليه ايران اعمال نکند
  بخشي از 45 ميليارد دلار پول بلوکه شده ايران را آزاد مي کنيم 

قبل از اينکه تحريم ها به ميزان زيادي بر ايران تاثير بگذارد درآمد نفتي اين کشور سالانه 110 تا 120 ميليارد دلار بود اين رقم به دليل تحريم ها به 40 تا 45 ميليارد دلار در سال کاهش يافت. همچنين 45 ميليارد دلار از ايران به صورت پول بلوکه شده در بانک هايي در سراسر جهان وجود دارد. ايراني ها به اين پول ها دسترسي ندارند.باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا اعضاي کنگره اين کشور را به خودداري از اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران فراخواند و گفت: هر کاهش تحريمي عليه ايران که در مرحله مذاکرات عملي شود اگر منجر به نتيجه نشود مي تواند به راحتي به حالت اوليه برگردانده شود.

به گزارش عصر ايران، رويترز اين درخواست اوباما را يکي از صريح ترين درخواست هاي مستقيم او از کنگره توصيف کرد و نوشت: اوباما سعي مي کند براي توافق ديپلماتيک با ايران به کسب زمان بپردازد و نگراني هاي کنگره و هم پيمانان آمريکا از جمله اسرائيل و عربستان سعودي را برطرف کند.قبل از او جان کري وزير خارجه آمريکا هم به کنگره هشدار داده بود افزايش تحريم ها عليه ايران، مذاکرات هسته اي با اين کشور را به سمت نابودي مي کشاند.

اوباما درکنفرانس خبري در کاخ سفيد در واشنگتن گفت: اگر ما در ادامه ديپلماسي جدي هستيم نيازي به افزودن تحريم هاي جديدي به تحريم هاي تاثيرگذار فعلي عليه ايران نيست. در درجه نخست، اين تحريم ها ايراني ها را پاي ميز مذاکره آورد.

وي افزود: هم اکنون اگر مشخص شد ايراني ها نمي توانند به وعده هايشان عمل کنند و به صورت جدي براي حل اين مسئله پاي ميز مذاکرات حاضر نمي شوند مي توان دوباره تحريم هاي کاهش يافته را به حالت اوليه برگرداند.اوباما سعي کرد به منتقدانش که او را به تلاش براي کاهش زودهنگام تحريم ها عليه ايران متهم مي کنند پاسخ دهد.

رئيس جمهور آمريکا گفت: به دنبال اقدام ايران در پذيرش توافق کوتاه مدت و تک مرحله اي براي توقف گسترش برنامه هسته اي اش، ما نيز کاهش محدودي در حاشيه تحريم هاي اعمالي عليه اين کشور ارائه مي کنيم. اين اقدام به قدرت هاي جهاني اين فرصت را مي دهد که ميزان جدي بودن ايران در گفتگوها براي دست يابي به توافق نهايي را بيازمايند. اين موضوع همچنين تضميني به ما ارائه مي کند که اگر بعد از 6 ماه، جدي نبودن طرف ايراني مشخص شد مي توانيم تحريم هاي کاهش يافته را به حالت قبل بازگردانيم.

وي افزود: اما اتفاق مهم اين است که ما تحريم هاي اساسي و داراي بيشترين تاثيرگذاري بر اقتصاد ايران به ويژه تحريم هاي "نفتي، بانکي و تامين مالي" را تغيير نمي دهيم.اوباما همچنين تاکيد کرد: همه گزينه ها در ارتباط با ايران روي ميز هستند.

او با اين حال نسبت به عواقب پيش بيني نشده هر گونه درگيري نظامي هشدار داد و گفت: گزينه هاي نظامي هميشه سخت و هميشه داراي عواقب پيش بيني نشده اي هستند.

آزادسازي بخشي از 45 ميليارد دلار پول بلوکه شده ايران

وزير خارجه آمريکا در مصاحبه با شبكه "ام اس ان بي سي" گفت به ايران پيشنهاد کرده ايم در صورتي توافق هسته اي در گام نخست، بخش کوچکي از پول هاي بلوکه شده ايران در بانک هاي جهان، آزاد شود.

جان کري رقم اين پول هاي بلوکه شده ايران 45 ميليارد دلار اعلام کرد.وي افزود: در مرحله نخست، تحريم هاي اساسي عليه ايران لغو نمي شوند. 95 درصد تحريم ها عليه تهران باقي خواهند ماند.

وزير خارجه آمريکا ادامه داد: قبل از اينکه تحريم ها به ميزان زيادي بر ايران تاثير بگذارد درآمد نفتي اين کشور سالانه 110 تا 120 ميليارد دلار بود اين رقم به دليل تحريم ها به 40 تا 45 ميليارد دلار در سال کاهش يافت. همچنين 45 ميليارد دلار از ايران به صورت پول بلوکه شده در بانک هايي در سراسر جهان وجود دارد. ايراني ها به اين پول ها دسترسي ندارند.

او ادامه داد: همه آن چيزي که درباره آن سخن مي گوييم اين است که بخش کوچکي از پول هاي بلوکه شده ايران را آزاد کنيم زيرا لازم است کاري کنيم تا ايراني ها بگويند بله ما برنامه هسته اي مان را در همين وضعيت نگه مي داريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
گزارش تصويري
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته