جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4573

 خبر 

 رئيس سازمان سنجش:

تغيير مواد درسي رياضي و آمار کنکور ارشد

رئيس سازمان سنجش با بيان اينکه تغيير عناوين تاثيري در مواد امتحاني دکتري 93 ندارد از تغيير مواد درسي آمار و رياضي کنکور کارشناسي ارشد 93 خبر داد.

ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تغيير عناوين کنکور دکتري 93، گفت: پيش از اين اعلام شده بود در صورت اعمال تغييرات در آزمونهاي سازمان سنجش، اين تغييرات از يک سال قبل بايد اطلاع‌رساني شود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال، در يک رشته تربيت بدني 6 گرايش وجود داشت در حاليکه تربيت بدني هم اکنون 6 رشته امتحاني شده ولي تغييري در مواد امتحاني ايجاد نشده است.

دانشجويان نگران مواد امتحاني نباشند

رئيس سازمان سنجش با تاکيد بر اينکه دانشجويان نگران مواد امتحاني نباشند، ادامه داد: عنوان براساس عناوين رشته‌هاي مصوب شده در شوراي عالي برنامه‌ريزي آموزشي است تا عناوين به روز شود.

به گفته خدايي، تغيير عناوين تاثيري در کنکور و مواد امتحاني ندارد.

تغيير برخي مواد امتحاني آزمون ارشد 93

معاون وزير علوم همچنين با اشاره به تغيير برخي مواد امتحاني آزمون کارشناسي ارشد سال 93، گفت: در مواد درسي رياضي و آمار تغييراتي ايجاد شده اما مواد جديد از سال گذشته به داوطلبان اطلاع‌رساني شد.

وي تاکيد کرد: منظور از اطلاع‌رساني، اطلاع‌رساني زمان ثبت‌نام نيست بلکه اعلام جزئيات تغييرات مواد درسي از زماني است که داوطلبان از يک سال قبل خود را براي کنکور آماده مي‌کنند.

در کارشناسي ارشد دانشگاهها

50 برنامه بازنگري شد

شوراي برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم در 9 ماهه نخست سال جاري اقدام به تصويب 50 برنامه درسي در مقطع کارشناسي ارشد کرد؛ رشته‌هاي زمين‌شناسي نفت، اقتصاد کشاورزي، مديريت موزه و برخي ديگر از رشته‌ها امسال براي نخستين بار در دانشگاههاي کشور راه‌اندازي شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، شوراي برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در 9 ماهه نخست سال جاري اقدام به بازنگري يا راه‌اندازي 50 برنامه درسي در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاههاي کشور کرد.

بيشترين تعداد برنامه‌هاي درسي که طي سال جاري به دانشگاههاي کشور ابلاغ شده‌اند با تعداد 24 برنامه در گروه جديد و سايرين در فهرست بازنگري شده‌ها قرار گرفته‌اند.

از مهمترين رشته‌هايي که در اين جدول مشاهده مي‌شوند مي‌توان به اقتصاد کشاورزي، زمين‌شناسي نفت، گردشگري مذهبي، مهندسي فضاي سبز و برخي ديگر اشاره کرد.

معاون پارلماني وزير علوم:

بازگشت 126 دانشجوي ممنوع از تحصيل به دانشگاه

معاون پارلماني وزارت علوم از بازگشت 126 دانشجوي ممنوع از تحصيل به دانشگاه براساس استعلامات صورت گرفته خبر داد.

سعداله نصيري قيداري در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بازگشت دانشجويان منع از تحصيل، اظهار داشت: وزارت علوم اطلاعات کافي در اين زمينه دارد و براساس قوانين و استعلامهاي انجام شده، 126 نفر به دانشگاهها بازگشتند.

معاون پارلماني وزارت علوم با بيان اينکه بازگشت اين دانشجويان به تحصيل براساس قوانين مصوب موجود است، ادامه داد: اين قوانين صراحتاً تکليف چگونگي استعلام از نهادها را معين کرده است، مدارکي که در اختيار وزارت علوم است نشان مي‌دهد اين استعلامها در خصوص 1598 دانشجو صورت گرفته است.

وي افزود: هيات گزينش مستقر در وزارت علوم در نهايت تصميمات لازم را در اين زمينه اتخاذ کرد.

در پي عدم امکان ارائه خوابگاه به دانشجويان مقاطع تخصصي؛

دليل عدم ارائه خوابگاه به دانشجويان مقاطع تخصصي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه طبق آيين‌نامه به دانشجويان بورسيه خوابگاه تعلق نمي‌گيرد، گفت: از مهر ماه سال 89 به علت محدوديت‌ها امکان ارائه خوابگاه به دانشجويان مقاطع تخصصي نيز وجود ندارد.

دکتر محقق در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اعتراض برخي دانشجويان مقطع دکتراي تخصصي نسبت به عدم ارائه خوابگاه به آن‌ها، تصريح کرد: در سايت‌ها و دفترچه ثبت‌نام به اين دانشجويان اعلام شده است که مشمول خدمات خوابگاهي شوند.

وي همچنين درباره وضعيت خوابگاه‌هاي دولتي، خاطرنشان کرد: به دليل جابجايي‌هايي که در خوابگاه صورت مي گيرد، هيچگاه ظرفيت خوابگاه به طور کامل مشخص نيست با اين حال دانشگاه در صورتي مي‌تواند به دانشجويان خوابگاه ارائه کند که به اندازه کل گروه يک ورودي آن مقطع، ظرفيت در خوابگاه‌ها موجود باشد.

محقق افزود: اما متاسفانه دانشجويان فقط خود و تعداد دانشجويان ورودي رشته خودشان را در نظر مي‌گيرند. ممکن است دانشگاه به اندازه تعداد دانشجويان ورودي يک رشته جاي کافي داشته باشند، اما برآورد دانشگاه براي ارائه خوابگاه با در نظر گرفتن تمام دانشجويان ورودي يک مقطع در يک سال انجام مي‌گيرد و دانشگاه در حال حاضر در خوابگاه‌هاي دولتي و اين ميزان فضايي جهت ارائه به دانشجويان رشته‌هاي دکتراي تخصصي را ندارد.

در حال حاضر 350 دانشجوي مقطع تخصص در خوابگاه‌هاي خودگردان ساکن هستند

وي همچنين با بيان اينکه در حال حاضر 350 دانشجوي مقطع تخصص در خوابگاه‌هاي خودگردان ساکن هستند که دانشگاه به اين افراد کمک هزينه پرداخت مي‌کند، تصريح کرد: معمولا ساکنان خوابگاه‌هاي خودگردان تصور مي‌کنند، فقط خودشان متقاضي خوابگاه دولتي هستند، در حالي که در حال حاضر حداقل بين 1800 نفر تا 2000 نفر متقاضي خوابگاه دولتي هستند، بنابراين در صورتي دانشگاه مي‌تواند به اين افراد خوابگاه ارائه کند که براي تمام اين دانشجويان فضاي کافي وجود داشته باشد.

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين درباره امکان گزينش بين دانشجويان جهت ارائه خوابگاه، اظهار کرد: به دليل تعداد بالاي دانشجويان اين امکان وجود ندارد و اولويت‌بندي در اين زمينه کار دشواري است.

موضوع امکان ارائه خوابگاه به دانشجويان استعداد درخشان

وي درباره امکان ارائه خوابگاه به دانشجويان استعداد درخشان، خاطرنشان کرد: اگر خوابگاه تنها به اين دانشجويان در مقطع تخصص و PHD ارائه شود، ممکن است ساير دانشجويان اعتراض کنند و ترجيح مي‌دهيم امکاني را به يک گروه از دانشجويان بدهيم که توان ارائه آن به گروه مشابه وجود داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه طبق آيين‌نامه عنوان استعداد درخشان شامل رتبه‌هاي اول، دوم و سوم مي‌شود، تصريح کرد: اکثر اين دانشجويان وارد دانشگاه تهران مي‌شوند، بنابراين اگر خوابگاه تنها به دانشجويان استعداد درخشان ارائه داده شود، تعداد بالايي از دانشجويان را در بر مي‌گيرد.

موضوع ارائه خوابگاه به دانشجويان استعداد درخشان در حال بررسي است

محقق افزود: با اين حال موضوع ارائه خوابگاه به دانشجويان استعداد درخشان در حال بررسي است و پس از استقرار کامل دانشجويان و مشخص شدن وضعيت اتاق‌هاي خالي خوابگاه اين کار انجام مي‌شود که اين امر با هماهنگي دفتر استعدادهاي درخشان در حال پيگيري است اما در نهايت اين طرح بايد در جلسات هيات امناي دانشگاه بررسي شود.

به گفته وي ارائه خوابگاه صرفا به دانشجويان استعداد درخشان در مقطع دکتراي تخصصي ممکن است باعث اعتراض ساير دانشجويان شود.

خوابگاه‌هاي خودگردان

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين درباره وضعيت خوابگاه‌هايي که تحت عنوان خوابگاه خودگردان به دانشجويان ارائه مي‌شود، اظهار کرد: خوابگاه خودگردان داراي يک مفهوم اداري و آيين‌نامه‌اي خاص است، خوابگاه‌هايي که در حال حاضر در اختيار دانشجويان قرار گرفته در واقع پانسيون‌هاي خصوصي است که در اصطلاح خوابگاه خودگردان ناميده مي‌شود.

وي درباره ميزان نظارت دانشگاه بر اين خوابگاه‌ها، خاطرنشان کرد: دانشگاه تنها روي کليات اين پانسيون‌هاي خصوصي نظارت مي‌کند، که اتفاق نامناسب و يا کلاهبرداري صورت نگيرد. علاوه بر آن دانشگاه يارانه‌اي نيز به اين دانشجويان براي تامين مخارج خوابگاه مي‌پردازد.

نارضايتي از افزايش هزينه اقامت پانسيون‌ها

محقق با تاييد گران شدن هزينه اقامت در اين پانسيون‌هاي خصوصي، تصريح کرد: هزينه اقامت در اين پانسيون‌ها نسبت به سال گذشته 50 تا 60 درصد افزايش پيدا کرده است که ما نيز از اين جهت ناراضي هستيم.

وي با اشاره به اينکه اين پانسيون‌ها در اختيار بخش خصوصي است و دانشگاه امکان پرداخت هزينه‌هاي مربوط به اين ساختمان‌ها را ندارد، گفت: با اين حال دانشگاه کمک‌هايي جهت کاهش هزينه دانشجويان جهت اقامت در اين پانسيون‌ها انجام داده است. يکي از اين اقدامات آن است که زماني که دانشگاه يک ساختمان را براي سکونت حجم بالايي از افراد در نظر مي‌گيرد مشتري عمده به حساب مي‌آيد و براساس آن تخفيف عمده‌اي از پيمان کار دريافت مي‌کند.

وي افزود: بخشي از هزينه‌ اجاره اين اتاق‌ها را نيز دانشگاه به عنوان يارانه به دانشجويان مي‌پردازد که در نتيجه دانشجويان هزينه کمتري در مقايسه با قيمت اوليه مي پردازند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
گزارش تصويري
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته