جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/12/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2710

  براي نخستين بار در جهان توسط دانشجوي مخترع واحد نجف;
 ايران به فن آوري هوش مصنوعي سخنگو دست يافت 

 آفرينش: دانشجوي مهندسي عمران دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد با دستيابي به فن آوري پيشرفته هوش مصنوعي سخنگو با قابليت هماهنگ سازي تصاوير مجازي انسان توانست نام ايران را به عنوان پدر علم نوين هوش مصنوعي در جهان مطرح سازد.
مسعود مولوي با بيان اين که بيش از 50 اختراع اش در زمينه هاي تلويزيون هوشمند، هواپيماي هوشمند، کامپيوترهاي هوشمند، هواپيماي جت بدون سرنشين و... مراحل ثبت نهايي را مي گذراند، گفت: پروژه ساخت نخستين روبات انسان نماي هوشمند ايراني و جهان از سال 81 آغاز شد که طراحي و ساخت مدل آن با هزينه اي بالغ بر 60 ميليون تومان صورت گرفت که 98 درصد سيستم تعادلي اين روبات به صورت مثبت عمل کرده و هم اکنون پروژه ساخت اين روبات نيازمند مبلغي حدود 30 ميليارد تومان است که بيش از 60 درصد عمليات طراحي و ساخت اين روبات به اتمام رسيده است.
مهندس مولوي افزود: در ساخت هواپيماي جت بدون سرنشين برمودا نيز مدلي طراحي شده که داراي قابليت هاي بهره گيري از سلول هاي تامين کننده انرژي خورشيدي، کاهش 98 درصد صداهاي ناشي از پرواز و نيز قابليت ناپديد شدن در رادار را دارد.
وي خاطرنشان کرد: با همکاري مرکز تحقيقات تيم روباتيک و مکاترونيک پارسه و استادان مجرب پژوهشکده علوم و فن آوري واحد نجف آباد، پس از دو سال کار، سامانه برخوردار از بانک اطلاعاتي پيشرفته بر روي کيت هاي هوشمند طراحي شده به طوري که توانايي فرمان پذيري با استفاده از صداي انسان و تفکيک و شناسايي صداي انسان حتي با لهجه هاي مختلف را دارد.
مخترع و پژوهشگر ايراني خاطرنشان کرد: اين فن آوري از سوي کميته داوري سازمان مرکزي دانشگاه آزاد و هيات علمي واحد نجف آباد مورد بررسي قرار گرفت و از سوي مراجع عالي انفورماتيک کشور پس از بررسي هاي دقيق تاييد و به ثبت رسيد.
وي ادامه داد: با به کارگيري اين سامانه مي توان به هر وسيله رايانه اي و يا الکترونيکي نظير تلويزيون با صداي خود دستور داده تا در مقابل گفت و گو، نظرخواهي و احوالپرسي از شما، پاسخي کاملا واضح و هوشمندانه دهد.
مهندس مولوي تصريح کرد: اگر تصوير هر انساني مثل دوست يا شخص فوت شده اي را به سيستم بدهيم، اين سيستم با نويز و صداي آن فرد به ما پاسخ داده و با ما حرف مي زند.
وي با اشاره به اينکه اين سامانه قابل نصب بر روي تمامي سيستم هاي رايانه اي، الکترونيکي و روباتيکي نظير رايانه، تلويزيون، روبات هاي انسان نما، انواع هواپيما، بالگرد و... است، گفت: اين سيستم نخستين نرم افزار پست الکترونيک و ويرايشگر است که براي استفاده از آن نيازي به تايپ فارسي نيست.مخترع و پژوهشگر واحد نجف آباد خاطرنشان کرد: تاکنون چندين موسسه و شرکت معروف جهان پيشنهاد چند ميليون دلاري براي خريد اين دستاورد علمي داده اند.
وي با اشاره به اينکه دستيابي به فن آوري هوش مصنوعي گام بزرگي در جهت جنبش نرم افزاري در کشور است، گفت: قرار است در آينده نزديک اين دستاورد بزرگ علمي توسط يکي از مسوولان عالي رتبه کشور رونمايي شود.مهندس مولوي به دعوتنامه هايي از سوي جشنواره هاي بين المللي ژنو، مالزي، ارشميدس در مسکو و... اشاره کرد و گفت: 28 فروردين تا دوم ارديبهشت در جشنواره بين المللي ژنو و 28 تا 31 ارديبهشت در جشنواره مخترعان و پژوهشگران در کشور مالزي شرکت مي کنم.
وي در ادامه خواستار حمايت هاي مادي و معنوي مسوولان از مخترعان و پژوهشگران کشور در جهت اعتلاي نام جمهوري اسلامي ايران در بين کشورهاي جهان شد.
مهندس مولوي در خاتمه از حمايت و تقدير شد: دکتر جاسبي به دليل دستيابي به اين موفقيت از دستور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي براي اختصاص اعتبار ويژه براي ادامه  فعاليت هاي پژوهشي اش خبر داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته