جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4576

 دانستني‌ها 

 اسكي روي برف

زهرا محمودوند

اسکي به مثابه يک وسيله آمد و رفت ، عمري به قدمت انسان دارد.ولي بعنوان ورزش ، فعاليتي جديد مي باشد که در کشورهاي شمال اروپا از حدود 300 سال پيش آغاز شده است.

در بسياري از مناطق پر برف جهان مردم براي رفت و آمد بر روي برف به ويژه براي شكار حيوانات در زمستان مجبور بودند وسيله اي اختراع كنند تا بتوانند بدون فرو رفتن در برف حركت نمايند. زبانشناسان اصل كلمه اسكي را مربوط به زبان آريايي مي دانند و بسياري از مورخان نيز معتقدند كه اسكي از شرق به غرب و به ممالك اسكانديناوي رفته است . در سال 1325 ، پانزده فدراسيون از جمله فدراسيون اسکي تأسيس و آغاز به کارکرد . به جرات ميتوان گفت كه بزرگترين معضل اسكي بازان در دوران قديم كيفيت وسايل بوده است. حتي براي بهترين اسكي بازان هم اين مشكل وجود داشت .

محمود بگلو قهرمان سابق تيم ملي مي گويد : مهمترين مسئله ما اسكي بازان مسابقه رو چوب و وسايل جانبي آن بود . هر وقت يكي از ما مي توانست يك جفت چوب اسكي خوب اروپايي براي شركت در مسابقه از كسي قرض بگيرد به راحتي مي توانست 10 ثانيه از ديگران پيشي گيرد . به همين خاطر همگي ما مي دانستيم كه اسكيهاي خوب كه تعدادشان از انگشتان دست تجاوز نمي كر صاحبانشان چه كساني هستند و هرگاه مسابقه مهمي در پيش بود سعي ميكرديم يكي از اين اسكيها را به نحوي قرض بگيريم .

چنين بود يكي از مشكلاتي كه اسكي بازان آن زمان با آن مواجه بودند ولي از اواسط دهه 1330 مشكل وسايل با ورود اسكيهاي خارجي حداقل براي كساني كه قدرت خريد آن را داشتند تا اندازه اي برطرف شد با وجود آنكه اسكي به ورزش اشرافي معروف شده بود قيمت وسايل در مقايسه با قيمتهاي كنوني با در نظر گرفت قدرت خريد مردم ارزان بود و با 500 تومان مي شد تمامي وسايل اسكي را تهيه كرد . ورزش اسکي يکي از مفرح ترين ورزش هاي زمستاني است که هر ساله طرفداران زيادي را جذب مي کند.

عده اي معتقدند قيمت تجهيزات اسکي بسيار بالاست ولي با توجه به عمر 5 ساله آن، شايد اسکي ورزشي چندان گران قيمت و دور از دسترس نباشد. اسکي همچون بسياري از رشته هاي ورزشي نيست که با هر لباس و وسايلي بتوان آن را انجام داد، بلکه به علت محيطي که بايد اسکي در آن انجام شود، نياز به پوشاک مناسب و گرم و تجهيزات ايمني و خاص دارد. به صورت مثال جوراب هاي اسکي، دستکش يا کلاه محافظ از جمله مواردي است که شايد در هيچ رشته ديگري نياز نباشد.

وسايل اسکي به طور کلي به 2 بخش مهم تقسيم مي شود؛ بخش پوشاک اسکي و بخش وسايل جانبي يا همان ست اسکي. تجهيزات در بخش پوشاک اسکي به کاپشن اسکي، شلوار اسکي، جوراب اسکي، دستکش و عينک اسکي تقسيم مي شوند. در بخش پوشاک اسکي، ورزشکار بايد در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عينک اسکي دقت لازم را بکار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدي تا پيشرفته موارد مورد نظر را تعيين کنند.

ست اسکي و وسايل جانبي نظير چوب اسکي، باتوم، کفش و کلاه ايمني و کلاه بافت ديگر مواردي هستند که اسکي باز بايد در انتخاب آنها دقت لازم را کند.

اسکي يکي از پر آسيب ترين ورزش ها بخصوص در کساني است که به صورت تفريحي و نه حرفه اي به اين ورزش ميپردازند.

در اسکي بيشترين آسيب ها بدنبال زمين خوردن ايجاد مي شود. ضربه به سر، آسيب هاي شانه و شکستگي ها از جمله شايعترين آسيب هاي اسکي هستند. آسيب هاي رباط صليبي قدامي و آسيب هاي شست دست هم در اسکي شايع هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته