جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4587

 پروبيوتيک ها، درماني موثر براي بيماري هاي روحي 

 مترجم: ساجده كياني‌فر

بر اساس يک تحقيق جديد پروبيوتيک ها درماني جايگزين براي افسردگي و ديگر اختلالات رواني ارائه مي دهند.

محققان به بررسي مطالعاتي پرداختند که در آنها اثر سايکوبيوتيک ها، اورگانيسم هاي زنده مفيد براي بيماران رواني، را آزمايش کرده بودند.

بسياري از مطالعات باليني از ارتباط بين پروبيوتيک هاي خاص و اثرات رفتاري مفيد خبر مي دهند. در يکي از اين مطالعات موش ها با رفتارهاي افسرده ناشي از جدايي از مادر بعد از خوردن پروبيوتيک Bifidobacterium infantis رفتار طبيعي شده و همچنين پاسخ ايمني پيشرفته اي از خود نشان دادند.

تد دايانا، پروفسور روانپزشکي دانشگاه کورک در ايرلند، مي گويد: بيماران به طرز فزاينده اي رغبتي به خوردن داروهاي ضد افسردگي نشان نمي دهند و سايکوبيوتيک ها جايگزين خوب هستند.

دکتر ديانا اشاره کرد که تقريبا 1 تا 2 کيلوگرم باکتري در روده انسان وجود دارد که مي توانند صدها ماده شيميايي ضروري توليد کنند و اگرچه سالم پيرشدن با تنوعي از اين ارگانيسم ها مرتبط است، افرادي که به شيوه ناسالمي پير مي شوند از دامنه کم تنوع تري از باکتري ها برخوردارند. به گفته دکتر " مطالعات باليني ما نشان مي دهند که افسردگي با تغيير در ميکروبها همراه است. سايکوبيوتيک ها باکتري هاي مفيدي هستند که قابليت اين را دارند که تنوع ميکروبي را افزايش دهند و علائم افسردگي را بهبود بخشند."

اين مطالعه در شماره 15 نوامبرمجله روانپزشکي باليني منتشر شده است.

نتايج اميدوارکننده

محققان مي گويند گرچه مطالعات ما ناقص است اما نتايجي بر روي رفتار حاصل شده است. يک بررسي نشان داد افراد سالمي که Lactobacillus helveticus R0052(گابا) به همراه B longum به مدت 30 روز مصرف کرده اند از سطح استرس پايين تري نسبت به آنها که دارونما دريافت کرده اند برخوردارند. همچنين کاهش سطح کورتيزول آزاد موجود در ادرار اين بيماران نويد سازوکاري براي رشد علائم رواني مي دهد. يک مطالعه ديگر از 124 نفر (متوسط 61.8 ساله) نشان داد افرادي که ماست پروبيوتيک به مدت 3 هفته مصرف کرده اند به نسبت آنها که دارونما خورده اند حال شان بهبود يافته است.

پروبيوتيک ها باکتري هاي زنده اي هستند که به سلامتي سيستم گوارشي کمک مي کنند و امروزه به عنوان بخش مهمي از مکمل هاي رژيمي و محصولات غذايي طبيعي شناخته مي شوند.

بسياري از چنين ادعاهايي بايد از نظر علمي ثابت شوند اما اين ميکرو ارگانيسم ها اثرات مثبتي بر روده دارند. مخصوصا وقتي براي خنثي سازي اثر آنتي بيوتيک ها که باکتري هاي خوب و بد را باهم مي کشند بکارگرفته مي شوند.

سايکوبيوتيک عبارتي است که در پي يک تحقيق اخير بر روي ارتباط بين رفتار و پروبيوتيک ها بوجود آمد. اين باکتري ها دسته اي از پروبيوتيک ها هستند که قادر به توليد مواد نورواکتيو نظير گاما امينوبيوتريک اسيد و سروتونين هستند که بر روي روده اثر مي گذارند.

براي اين مطالعه محققان به اين مسئله پرداختند که آيا مصرف اين باکتري ها "به ميزان کافي" واقعا به درمان موثري براي افسردگي و ديگر بيماري هاي مرتبط با استرس منجر مي شود؟

اضطراب کمتر شد

در يکي از آزمايشات باليني موشي که L rhamnosus خورده بود نمرات کمتري از اضطراب را کسب کرد و گيرندگان نوع A و B گابا حالت مرکزي شان دچار تغيير شد.

همچنين مطالعه اي ديگر بر روي بيماران با سندروم خستگي مزمن نشان داد که آنها که يک واحد فعال L casei را سه بار در روز امتحان کرده اند، نسبت به آنها که معادل دارويي مصرف کرده اند به طرز چشم گيري نمرات بهبودي بالاتري درميزان استرس داشتند. اين منتهي به اين نتيجه گيري مي شود که پروبيوتيک ممکن است اثرات روان درمانگر داشته باشد.

دکتر ديانا هشدار داد که " آنچه مشهود است اين است که از تعداد زياد پروبيوتيک‌هاي مدنظر تنها درصد کمي از آنها بر رفتار تاثير مي گذارند و بعنوان سايکوبيوتيک شناخته مي‌شوند. اما شکي نيست که بسياري بيماران ظهور ضدافسردگي ‌هاي غير سنتي به شکل سايکوبيوتيک‌ها را ترجيح مي‌دهند.

محققان دريک تحقيق تکميلي که بر روي اثر Bifidobacteria يا Lactobacilliبر محور مغز-روده انسان ها انجام دادند مستقيما به تاثير رژيم بر تعادل بين کلوني ميکروبي مفيد و مخرب پرداختند. اما اين احتمال مهم است که آيا رژيم به تنهايي تجمع باکتريايي را در "مغز" کاتاليز مي کند يا خير.

محققان به ارتباط بين باکتري و ايمني اشاره کردند که راهي ست که در خلال آن سايکوبيوتيک ها اثرات روادن درمانگري شان را شروع کنند. محققان اين پرسش را مطرح مي کنند که آيا سايتوکاين هاي سيستمي مستقيما بر مغز اثر مي گذارند؟ و گفتند که داروهاي ضدافسردگي ممکن است تحت تاثير مکانيسم ضدالتهابي که خود متاثر از پروبيوتيک هاست باشند.

دايانا و ديگران در بررسي شان به نياز به تحليل ميکروبيوتا بر اختلالات مزاج و نيز کاربست سايکوبيوتيک ها در درمانشان اشاره کردند.به هر حال پايه و اساس استفاده از سايکوبيوتيک ها درست است و پيشرفت و کاربست آنها از درمان هاي دارويي آسان تر است با اين فرض که اين ها نيازي به روندهاي تنظيمي داروهاي روان درمانگر ندارند.

اين حوزه جديد از مطالعه افق هاي نويني براي درمان افسردگي مي گشايد.

منبع: www.Medscape.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته