جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4587

 کشف عامل پيوند خانوادگي 

 يافته هاي دانشمندان آلماني و چيني حاکي از آن است که اوکسيتوسين که هورمون عشق بين مادر و فرزند خوانده مي شود، هورمون پيوند بين زن و شوهر نيز هست.به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر رنه هورلمان پزشک ارشد بخش روانشناسي و روان درماني مرکز پزشکي دانشگاه بون، گروهي از دانشمندان دانشگاه بون و دانشگاه روهر بوخوم در آلمان و دانشگاه چنگدو در چين، تاثيرات هورمون اوکسيتوسين را در زوجين بررسي کردند. هورلمان مي گويد: مدتهاي طولاني دانشمندان تلاش کرده اند تا نيروهاي ناشناخته اي را که موجب بروز عشق وفادارانه بين زوجين مي شود کشف کنند.

پژوهشگران در اين بررسي تصاويري از همسر و همکاران زن را به مردان نشان دادند. آنها نخست يک دوز اوکسيتوسين در قالب اسپري بيني به اين مردان داده و سپس در يک روز ديگر به آنها دارو نما دادند. دانشمندان فعاليت مغزي اين داوطلبان را با کمک اسکن توموگرافي مشاهده کردند.

وقتي مردان به جاي دارونما، اوکسيتوسين، دريافت و به عکس همسرشان نگاه مي کردند، سيستم پاداش در مغزشان بسيار فعال بود و همسر خود را بسيار جذاب تر از زنان ديگر مي ديدند.

در يک سري آزمايش ديگر، محققان بررسي کردند که آيا اوکسيتوسين فعال سازي سيستم پاداش را فقط وقتي که مرد به تصوير همسرش مي نگرد ارتقا مي دهد يا خير و آيا تاثير مشابهي وجود دارد وقتي که اين مرد به تصوير دوستان و آشنايان و همکاران زن که سابقه آشنايي طولاني با آنها وجود دارد.

اين پژوهشگران اعلام کردند: فعال سازي سيستم پاداش با تماشاي تصوير همسر با کمک اوکسيتوسين تاثير بسيار انتخابي داشت ما اين تاثير را با تصاوير دوستان و آشنايان قديمي تشخيص نداديم.

اين مطالعه که نتايج آن در نشريه مجموعه مقالات آکادمي ملي علوم آمريکا منتشر شده، دريافته است اوکسيتوسين سيستم پاداش را در مغز فعال مي ‌کند از اين رو پيوند بين همسران را حفظ کرده و وضعيت همسر داري را ارتقا مي دهد. اين سازوکار زيستي در يک رابطه همسري بسيار شبيه مواد مخدر است. آنهايي که عاشق هستند و آنهايي که مواد مخدر مصرف مي کنند به شدت مشتاق تحريک سيستم پاداش در مغز خود هستند. همين امر مي تواند توضيح دهد چرا افراد پس از شکست هاي عاطفي دچار افسردگي مي شوند. محققان مي گويند افسردگي در اين افراد ناشي از توقف ترشح اوکسيتوسين است و عدم تحريک سيستم پاداش در مغز آنهاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته