جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

 رييس جمهور:
 دولت به تمام وعده‌هايي كه داده پايبند خواهد بود 

رييس‌جمهور با اشاره به حوادث تاريخي رخ داده در 16 آذر گفت: اين روز يادآور حادثه 60 سال پيش در دانشگاه تهران و فداکاري و ايثار اين قشر پيشتاز در برابر استبداد و استعمار است.

به گزارش آفرينش به نقل از ايسنا، حسن روحاني در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهيد بهشتي اظهار کرد: 16 آذر، روز آزادي، استقلال‌، روز حاکميت ملي است. از 60 سال پيش بعد از حماسه و قهرماني دانشجويان در 16 آذر سال 1332 تا به امروز حرکت‌هاي بسيار عظيم،‌ بزرگ و سرنوشت‌سازي به دست دانشجويان تحقق يافته است.

روحاني با اشاره به حادثه 15 خرداد سال 1342 گفت: امروز همه دانشگاه‌ها در صف مقدم در کنار يکديگر در برابر استعمار‌، استبداد و هرگونه مداخله خارجي با قدرت ايستاده‌اند. در اين لحظه دانشجويان شعار دادند: دانشجو مي‌ميرد، ذلت نمي‌پذيرد.

دانشگاه کارگاه سياست است

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود اظهار کرد: عزت‌خواهي که شعار شماست به حق و عدالت‌خواهي و آزادي‌طلبي و استقلال‌خواهي، آرمان بلند اين ملت و جوانان غيور اين سرزمين است.

در اين هنگام پس از تشويق دانشجويان نسبت به سخنان رئيس جمهور وي ادامه داد: دولت تدبير و اميد همه تلاشش بر آن است که از فضاي دانشگاه استفاده بهتري به نفع اين کشور، اين ملت، اين مرز و بوم و ملت‌هاي منطقه و جهان اسلام و همه مستضعفين شود. اين آرزوي اين دولت است.

رئيس دولت تدبير و اميد با تاکيد بر اين که دانشگاه پرچم‌دار علم و دانش است، خاطر نشان کرد: دانشگاه پرچم‌دار آزادي و نقادي خردمندانه در اين سرزمين است درست است که دانشگاه خانه احزاب نيست، اما کارگاه سياست است.

دانشجويان ديده‌بان علم و سياست هستند

رئيس‌جمهور با بيان اين‌که دانشجويان ما ديده‌بان علم و سياست هستند گفت: هرکجا که دانشجو ببيند حرکتي در اين کشور اعم از دولت يا هر نهاد ديگري از مسير عقلانيت، خردورزي و منافع ملي فاصله مي‌گيرد، صداي رساي دانشجوي براي جلوگيري از انحراف بلند خواهد بود. دانشجويان نيز پس از سخنان روحاني ضمن تشويق شعار "مرگ بر آمريکا" را نيز سردادند.

رئيس دولت تدبير و اميد در بخش ديگري از سخنانش اظهار کرد: دانشجويان عزيز ما علاوه بر اين‌که حق مسلم آنهاست تا از دولت نقد کنند، نقدي دلسوزانه و راه بهتر را به دولتمردان معرفي کنند، علاوه بر آن دانشجو و دانشگاه بايد نقاد جامعه و فرهنگ جامعه نيز باشند.

در اين هنگام بار ديگر سخنان روحاني با تشويق دانشجويان در تالار ابوريحان دانشگاه شهيد بهشتي روبرو شد.

بايد با راه و روش ريا، نفاق، دروغ، اتهام و افراط، نقادانه برخورد کنيم

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: ما بايد با راه و روش ريا، نفاق، دروغ، اتهام و افراط و افراط‌گري نقادانه برخورد کنيم و همه را به مسير عقلانيت و اعتدال، ‌توسعه، پيشرفت، عدالت و آزادي دعوت کنيم.

براساس اين گزارش، پس از سخنان روحاني دانشجويان شروع به شعار دادن کردند که در بخشي از شعارهاي آنها "اعتدال اعتدال" را بيان مي‌کردند(شعار بخش ديگري از دانشجويان انعکاس ضعيف‌تري يافت). رئيس جمهور نيز پس از شعارهاي دانشجويان گفت: شعارهاي هردو طرف زيباست. رئيس دولت تدبير و اميد خاطرنشان کرد: ما بايد با منطق و استدلال و با تکيه بر آرمان‌هاي خود و حقوق مسلم ملت ايران در برابر ديگران که مي‌خواهند دروازه‌ها را به روي ما بندند دروازه‌ها را بگشائيم.

در مسائل کلان بايد به اجماع برسيم

رييس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود در دانشگاه شهيد بهشتي گفت: در دنياي امروز، قدرت ملي بدون رابطه با جهان و همچنين توسعه و پيشرفت داخلي بدون تعامل اقتصادي با جهان نه تنها بسيار بسيار دشوار است، که حتي ناممکن خواهد بود. دولت يکي از گره‌هاي مربوط به 10 سال گذشته در روابط خارجي را گشود

رئيس‌جمهور ادامه داد: نمي‌خواهم جمله‌اي بگويم که عده‌اي آن را تعبير به خودخواهي کنند، اما بدانيد در دنياي امروز حتي کشورهاي بزرگ هم براي حل مسائل منطقه ناچارند در مسائل نقش قدرت ملت بزرگ ايران را مدنظر قرار دهند. دولت تدبير و اميد و در طول اين صد و اندي روز، حداقل يکي از گره‌هاي اصلي را که مربوط به 10 سال گذشته در روابط خارجي بود، گشود و آن را باز کرد. رئيس‌جمهور افزود: بنابراين دولت با رهنمودهاي مقام معظم رهبري و با حمايت‌هاي ايشان و مجموعه دولت، همچنين با حمايت قاطع ملت ايران اولين قدم موثر را در طول 100 روز اول در زمينه ارتباط و تعامل سازنده با جهان به نفع ملت و کشور برداشت. وي همچنين تاکيد کرد: اگر در تاکتيک و روش اختلاف داريم، در مسائل کلان بايد به اجماع برسيم.

در ادامه مراسم تعدادي از دانشجويان شعار "انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست"، سر دادند.

روحاني در واکنش به اين شعار، گفت: بله؛ حتما اين طور است. شعار ما اين است که سانتريفيوژ بايد بچرخد، اما زندگي مردم و اقتصاد هم بايد بچرخد. دولت به اين وعده‌اي که به مردم داده تا آخر ايستاده است.

در اين هنگام، دانشجويان رييس‌جمهور را تشويق کردند و شعار انرژي هسته‌اي حق مسلم ماست مجدداً سر داده شد.

رئيس‌جمهور نيز ادامه داد: نه تنها انرژي هسته‌اي بلکه فن‌آوري و نه تنها فن‌آوري حتي غني‌سازي هم حق مسلم ماست. اما در کنارش پيشرفت و توسعه هم حق مسلم ما محسوب مي‌شود. همچنين بهبود معيشت مردم و رفاه آنها نيز حق مسلم آنهاست. از سوي ديگر بايد بگويم شکستن و ويران کردن ساختمان منحوس تحريم ظالمانه هم حق مسلم ما محسوب مي‌شود. آستانه تحمل خود را بالا ببريم.

بايد آستانه تحمل يکديگر را بالا ببريم

در اين لحظه برخي دانشجويان «شعار زنداني سياسي آزاد بايد گردد» و « موسوي و کروبي آزاد بايد گردند» سر دادند و در مقابل نيز تعدادي ديگر شعار «فتنه‌گر منافق اعدام بايد گردد» سر دادند.

رييس‌جمهور در واکنش به اين شعارها با بيان اينکه "دولت به همه وعده‌هايي که به مردم داده، پايبند است"، گفت: ما براي دستيابي به اهدافمان نياز به ايجاد اجماع داخلي داريم. ما نيازمند اجماع و همدلي هستيم.

با ادامه اين شعارها، روحاني تاکيد کرد: نياز داريم افکارمان را براي دستيابي به آرمان‌هاي بلندمان نزديک و نزديک‌تر کنيم. علاوه بر آن ما بايد آستانه تحمل يکديگر را بالا ببريم زيرا اگر نتوانيم يک مساله داخلي خود را با آرامش و عقلانيت در چارچوب قانون و با ايجاد اجماع داخلي حل کنيم چطور مي‌توانيم معضلات پيچيده جهان را حل کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه "ما در بسياري از مسائل به بردباري، صبر، تحمل و دقت نيازمنديم"، افزود: بايد از فضاي احساس فاصله بگيريم زيرا با عقلانيت و اعتدال مسائل حل خواهد بود.

آنها که حرکت دانشجويي را بر عهده داشتند، از حکومت و دولت دستور نمي‌گرفتند

رييس‌جمهور در واکنش به شعار دانشجويان مبني بر اينکه "بسيجي واقعي همت بود و باکري"، نيز گفت: يادمان باشد آنهايي که حرکت دانشجويي را بر عهده داشتند نه ريالي دريافت مي‌کردند و نه از حکومت و دولت دستور مي‌گرفتند. ما بايد پيرو راه آن عزيزان باشيم. البته همه آن سرداراني که شما نام مي‌بريد از همت، باکري، خرازي، بابايي، ستاري و صياد شيرازي و ... همه بسيجيان قهرمان و الگوهاي بزرگ ما هستند.

بسيج منحصر در بسيج دانشجويي نيست

وي افزود: بسيج منحصر در بسيج دانشجويي نيست. اگر بسيج به معناي فکر بسيجي و فدا کردن منافع شخصي و گروهي براي منافع ديني، ملي و اسلامي است، ما 75 ميليون بسيجي در اين کشور داريم.

روحاني همچنين اظهار کرد: ما بايد براي آينده کشورمان در چارچوب علم و دانش بويژه با اتکا به شما دانشگاهيان عزيز که ديده‌بان علم و عقلانيت هستيد قدرت ملي‌مان را بالا ببريم. بدون قدرت علمي و اقتصادي، قدرت ملي بالا نخواهد رفت.

نقد دانشجويان روي چشم ماست

وي ادامه داد: سياست ورزي و همه اقداماتي که در دانشگاه انجام مي‌شود، تشکل‌هاي دانشجويي و نقد شما به دولت همه روي چشم ماست.

به وعده‌هايي که داده‌ايم عمل خواهيم کرد

در ادامه اين برنامه، برخي دانشجويان پرسش‌هاي خود را از رييس‌جمهور مطرح کردند و در ابتداي اين بخش، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني با بيان اين‌که "فرهنگ اولويت اول ماست و احياي اخلاق در جامعه را مورد توجه داريم"، گفت: ما به همان وعده‌هايي که سر داده‌ايم عمل خواهيم کرد.

پيشرفت علم و دانش و تحقيق در سايه «دور بين» و «دور باش» نمي‌شود

در اين لحظه دانشجويان فرياد زدند «فضاي امنيتي نمي‌خواهيم» و روحاني در اين باره خطاب به دانشجويان تاکيد کرد: حتما کليت اين حرف را قبول داريم. ما مي‌دانيم که پيشرفت علم و دانش و تحقيق در سايه «دور بين» و «دور باش» نمي‌شود. فضاي علمي ما بايد فضاي آزادي باشد؛ چراکه در چنين فضايي فناوري و توليد علم بهتر حاصل مي‌شود.

وي تاکيد کرد که بايد به آرمان‌ها، ارزش‌ها و اصول‌مان در چارچوب قانون اساسي احترام بگذاريم.

لزوم فراهم کردن فضا براي بازگشت نخبگان به کشور

حسن روحاني در ادامه در برابر اين پرسش که "براي جلوگيري از خروج نخبگان از کشور چه اقدامي انجام داده‌ايد؟"، گفت: آقاي دکتر ستاري - معاون علمي رئيس‌جمهور - چندي پيش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي گزارش جامعي با آمار و ارقام در مورد اينکه چرا نخبگان از کشور خارج شده‌اند ارائه داده‌اند.

رييس‌جمهور ادامه داد: خروج تعدادي از نخبگان از کشور مي‌تواند قابل قبول باشد و در تمام دنيا نيز اين وجود دارد ولي اگر از حدي تجاوز کند، بايد علل و عوامل آن را بررسي کنيم. برخي از نخبگان فضا را براي کار و فعاليت خود در ايران مساعد نمي‌بينند و ما بايد اين فضا را فراهم کنيم و شرکت‌هاي دانش‌بنيان تقويت شوند و اين خود مي‌تواند بخشي از مسأله را حل کند.

در گزارش صدروزه، تنها دو - سه آمار گفتم و اينقدر ناراحت شدند

در ادامه، يکي از دانشجويان به رئيس‌جمهور گفت که "شما در گزارش صدروزه‌تان دولت قبلي را تخريب کرديد". برخي از دانشجويان با هو کردن، به طرح اين مسأله اعتراض کردند.

رييس‌جمهور نيز گفت: من از ابتدا به مردم گفته بودم که بعد از 100 روز، دو مسأله را گزارش مي‌دهم؛ اينکه چه دولتي را تحويل گرفتم (تشويق حضار) و اينکه در طول 100 روز چه اقدامات و تصميماتي اتخاذ شده است.

وي افزود: من در آن گزارش دو - سه تا آمار گفتم که اينقدر ناراحت شدند. (تشويق حضار). آماري که ارائه کردم مال رئيس‌جمهور نبود بلکه من آنها را از مرکز آمار نقل کردم و رئيس مرکز آمار هم عوض نشده و از قبل بوده است. يک آمار، خزانه داده بود که رئيس خزانه هم عوض نشده و مربوط به قبل است. (تشويق حضار).روحاني اضافه کرد: وقتي گفتم رشد اقتصادي ما منفي 5.8 درصد بوده، آيا کسي بايد بدش بيايد؟ اين آمار است.

تعدادي از دانشجويان فرياد زدند: روحاني متشکريم.

قضاوت کننده اصلي مردم هستند

رييس‌جمهور با بيان اينکه "من گفتم اين دولت بدهي‌هاي بزرگي را جا گذاشته و فقط سه رقم را گفتم و بقيه را نگفتم"، گفت: اعلام کردم 74 هزار ميليارد تومان بدهي دولت به سيستم بانکي است، 55 هزار ميليارد تومان بدهي به پيمانکاران است و همچنين يک رقم 60 هزار ميليارد تومان از ديگر بدهي‌ها گفتم (تشويق دانشجويان) و بقيه را هنوز نگفتم. در آن گزارش گفتم 7.2 ميليون تن گندم بايد بخريم؛ بگوييم نخريم؟! به مردم بگوييم نان نخورند؟!

روحاني اضافه کرد: من به عنوان امين مردم بايد مشکلات را بگويم‌.دانشجويان ضمن تشويق روحاني، شعار «اصلاحات زنده باند، روحاني پاينده باد» سر دادند.

رئيس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمينه‌هاي فرهنگي، ‌اقتصادي، سياست داخلي و خارجي ني زگفت: قضاوت کننده اصلي مردم هستند.

تشويق شده‌ام که بار ديگر در جمع دانشجويان حضور پيدا کنم

در پايان سخنان روحاني مجري برنامه اعلام کرد که سؤالات را دسته‌بندي خواهند کرد و در اختيار رئيس‌جمهور قرار خواهند داد.وي از رئيس‌جمهور خواست که در يک فرصت ديگر و در وقت بيشتري در نشست با دانشجويان شرکت کند.

رئيس‌جمهور نيز گفت: جلسه آن‌قدر خوب و عالي بود که من را تشويق کرد که بار ديگر و هرچه زودتر در جمع دانشجويان حضور پيدا کنم.روحاني در حالي که دانشجويان او را تشويق مي‌کردند، سالن جلسه را ترک کرد.

در اين مراسم، نهاونديان رئيس دفتر رئيس‌جمهور، وزراي علوم و بهداشت و رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري و همچنين تعدادي ديگر از مسئولان وزارت علوم و مسئولان دانشگاه شهيد بهشتي حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته