جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

 سرمقاله 

 شرايط حال لبنان و نگراني هاي فزاينده

علي رمضاني

در دو هفته گذشته رخدادهاي لبنان رنگي ديگر به خود گرفته است. در اين مدت چند رخداد به وقوع پيوست كه هر يك به نوبه خود مي تواند بر آينده امنيت و ثبات در لبنان تاثير داشته باشد. يعني جدا از رخداهاي طرابلس حمله تروريستي به سفارت ايران در بيروت و ترور حسان اللقيس كه يکي از مغزهاي متفکر حزب‌الله و از شخصيت‌هاي نزديک به حسن نصرالله بود.

در اين بين اگر به اين رخدادها توجه داشته باشيم بايد گفت در شرايط كنوني متحدان منطقه اي ايران و سوريه در لبنان هدف حمله و ترور قرار مي‌گيرند.

چنانچه قبلا نيز انفجار قوي در ضاحيه در جنوب بيروت رخ داد و حزب‌اله مورد هدف قرار گرفت. اگر به اين سري از حوادث در لبنان نگاهي داشته باشيم بايد گفت علل حوادث و رخدادهاي لبنان كنوني را به سه دسته داخلي منطقه اي و بين المللي تقسيم كرد. در بخش اول و داخلي در واقع با توجه به نوع رويكردهاي 8 مارس و متحدان منطقه اي ايران و سوريه در لبنان در واقع مخالفان اين جريان تلاش ميكنند تا با برهم زدن ثبات و امنيت در لبنان دولت آينده لبنان از بين جريان 8 مارس بوده و عملا در گام نهايي نيز حزب اله خلع سلاح گردد. همچنين توان و قدرت گروه هايي چون علويان و شيعيان در لبنان نيز كاسته گردد.

اين امر در حالي است كه جدا از حوادث طرابلس تلاش‌هاي جريان هاي تكفيري و متحدان منطقه اي و بازيگران عربي منطقه بر وارد کردن فلسطيني‌ها به معرکه و جذب گسترده جوانان فلسطيني بر ضد جريان هاي همسو با سوريه در لبنان است.

چنانچه برخي بر اين نظرند كه جوان فلسطيني که خود را در برابر سفارت ايران در بيروت منفجر کرد به حماس وابسته بوده است و از سوي القاعده جذب شده است.

در كنار اين نيز گروه‌هاي مسلح در طرابلس سرنوشت خود را با سرنوشت حوادث جاري در سوريه مرتبط مي‌بينند و تلاش براي تحقق پيروزي‌هاي جديد پيش از برگزاري کنفرانس ژنو 2 به اصل حاکم بر ميدان و عامل خشونت‌هاي اخير در اين شهر تبديل شده است.

در سطح منطقه اي نيز همچنان كه سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان شديدترين حملات را عليه سعودي‌ها داشت و اين رژيم را در پشت پرده انفجارهاي نزديک سفارت ايران در بيروت دانست دخالت سعودي‌ها و برخي از كشورهاي عربي ديگر در لبنان بر پيچيدگي وضعيت لبنان افزوده است.

در بعد بين المللي هم آينده توافق روسيه و امريكا بر سر سوريه و نتيجه توافق ژنو در مورد سوريه نيز مي تواند بر وضعيت لبنان تاثير داشته باشد.

در اين بين در شرايط كنوني و با افزايش گروه‌هاي جهادي و تروريستي در لبنان و تداوم بحران در سوريه اين كشور همچنان مي تواند شاهد انفجارهاي جديد باشد و اگر درگيري‌هاي طرابلس ادامه يابد و ارتش لبنان نتواند به آنها خاتمه دهد، احتمال سرايت درگيري‌ها به سراسر مناطق لبنان وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته