جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4592

 تريبون اقتصادي 

 رئيس کل ديوان محاسبات :

ذخاير ارزي تبديل به ريال شد و براي پرداخت يارانه‌ها مصرف گرديد

اميرحسين رحيمي رئيس کل ديوان محاسبات کشور در نشست خبري که در محل اين ديوان برگزار شد در ابتداي سخنانش 16 آذر روز دانشجو را تبريک گفت.به گزارش آفرينش ،رئيس کل ديوان محاسبات کشور در بخش ديگري از سخنانش در مورد تفريغ بودجه 91 و مراحل رسيدگي به آن در ديوان محاسبات گفت: تفريغ بودجه سال 91 در هيات عمومي ديوان درحال بررسي است و ما در ديوان نيز چند جلسه براي آن تشکيل داده‌ايم. براساس آيين‌نامه داخلي مجلس ما تا پايان دي ماه فرصت داريم که تفريغ بودجه سال قبل را به مجلس ارائه که سعي مي‌کنيم قبل از پايان اين مهلت گزارش تفريغ بودجه 91 را به مجلس ارسال کنيم.

رحيمي در ادامه تصريح کرد: گزارش تفريغ بودجه سال 90 به موقع تهيه شده و به مجلس نيز تقديم شده است. کميسيون برنامه و بودجه مجلس اين گزارش را با حضور مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي بررسي مي‌کند و گزارش نهايي آن را در صحن قرائت خواهد کرد. البته بنده فکر مي‌کنم گزارش تفريغ بودجه سال 90 به زودي در صحن علني مجلس قرائت شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش به برخي تخلفات دولت در زمينه برداشت از حساب بانک ها براي جبران کسري بودجه سالانه کشور اشاره کرد و افزود: کسري بودجه در همه دولتها و حتي از سالهاي قبل نيز وجود داشته، اما از زمان اجراي هدفمندي يارانه‌ها کسري بودجه بيشتر شده است. به طوري که به عنوان مثال در سال 89، 82 درصد بودجه محقق شده، در سال 90، 76 درصد و در سال 91 نيز فقط 73 درصد بودجه کل کشور محقق شده است.رئيس کل ديوان محاسبات کشور در ادامه اظهار داشت: پيش از اجراي هدفمندي يارانه‌ها به دليل اينکه دولت هزينه اجتناب‌ناپذيري نداشته، به هر طريقي که شده کسري بودجه را تامين کرده، ولي پيش از هدفمندي براساس تخصيص‌ها پرداخت‌ها را تنظيم مي‌کرده است.

رحيمي در ادامه افزود: به دليل اينکه قانون هدفمندي درست اجرا نشد، دولت مجبور است هر ماه پول هنگفتي را برداشت کند که دولت دهم اين کار را مي‌کرده و البته دولت يازدهم نيز اين کار را انجام مي‌دهد.وي در ادامه با بيان اينکه دولت براي پرداخت يارانه نقدي هزار ميليارد تومان کسري بودجه دارد، گفت:‌در سال 89 حدود 5 ميليارد تومان معادل 4/8 ميليارد دلار از ذخاير ارزي بانک مرکزي تبديل به ريال شد و براي پرداخت نقدي يارانه‌ها مصرف گرديد که اينگونه موارد در ديوان محاسبات در حال بررسي است.

رئيس کل ديوان محاسبات کشور افزود: در سال 89، 12/2 ميليارد دلار که بايد به حساب صندوق ذخيره ارزي واريز مي‌شد و از مازاد فروش نفت به دست آمده بود، براي جبران کسري بودجه در دولت صرف شد که اين پرونده نيز در ديوان محاسبات در حال بررسي است.

جشنواره پژوهش در نظام اداري

رئيس مرکز نوسازي و تحول اداري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از برگزاري اولين جشنواره پژوهش در نظام اداري در اسفندماه سال جاري خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،حميد رضا عطايي گفت: مرکز آموزش مديريت دولتي در راستاي وظايف و ماموريت‌هاي خود و با تکيه بر ذخائر علمي دانشگاهها و تجارب ارزشمند نظام اجرايي کشور، اين جشنواره را برگزار مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته