جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4604

 طب سوزني و اثراتش 

طب سوزني که به زبان چيني به آن «ژن جيو» گفته مي‌شود، مهم‌ترين شاخه طب سنتي چين است که با فروکردن سوزن‌هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن که گذرگاه‌هاي انرژي دانسته مي‌شوند، باعث تسکين درد و يا درمان مشکل خاصي از بيمار مي‌شود. براساس تئوري طب سوزني، اين نقاط خاص روي مسيرهاي خاصي از بدن با نام گذرگاه قرار دارند که در زبان چيني به آن «چي» (انرژي حيات) گفته مي‌شود.

پس از آنکه طب سوزني نيز به مانند ساير روش‌هاي طب سنتي در دنيا، از سيستم‌هاي پزشکي و بهداشتي چين حذف و طب کلاسيک جديد جايگزين آن شد، در زمان مائو به دليل کمبود پزشک در چين، مجدداً بر سر زبان‌ها افتاد. طب سوزني از اواخر قرن بيستم توسط پژوهشگران مورد پژوهش جدي علمي قرارگرفته‌است، هم از جهت نحوه اثر آن و پايه‌هايش و هم از جهت اثرهاي باليني‌اش. در گذشته‌هاي نه چندان دور توافقي ميان پزشکان و درمانگران بر علمي بودن و موثر بودن اثرهاي ناشي از درمان طب سوزني حاصل نمي‌شد، اما اکنون با آزمايش‌هاي باليني گوناگون بر اثبات‌پذيري درمان و تسکين بيماري‌هاي مختلف ديگر اثر طب سوزني چيزي فرا‌تر از دارونما گشته‌است.

طب سوزني در چه مواردي مؤثر است؟

تاثيرگذاري طب سوزني براي اين درد‌ها و بيماري‌ها بيشتر است: تهوع ناشي از شيمي درماني، سردرد، فيبروميالژي (درد مزمن در نقاط اتصال عضلات)، درد زايمان، درد کمر، قاعدگي دردناک، ميگرن، آرتروز، درد دندان، بيماري آرنج تنيس بازان.

هنوز به طور دقيق مشخص نشده که طب سوزني چرا و چگونه ميزان درد را کاهش مي‌دهد. مطالعات متعدد نشان داده است که طب سوزني روي برخي از افراد، اثري کم دارد و يا بي‌اثر است. هر چند که نوع درمان استفاده شده براي برخي از افراد موثر نيز بوده است.

طب سوزني چطور باعث کاهش وزن مي‌شود؟

در مکتب طب سنتي چين گفته مي‌شود چاقي معمولا به خاطر عملکرد ضعيف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن ميزان مواد‌غذايي هضم شده که وارد دستگاه گردش خون مي‌شوند، ايجاد شده و با بيماري‌هايي چون بالا رفتن قند خون، چربي خون، فشار خون، افزايش اسيداوريک و درد مفاصل خود را نشان مي‌دهد. در اين روش، نقاط حساس با سوزن‌هاي مخصوص هدف گرفته مي‌شوند تا کانال‌هاي انرژي تميز شود و تعادل خون و «چي» تنظيم شده و با تخريب مستقيم سلول‌هاي چربي، تعداد سلول‌هاي چربي در بدن کمتر شود و اشتهاي فرد کاهش و در ‌‌نهايت وزن کاهش يابد. سوزن‌ها حدود 40 دقيقه در نقاط خاص بدن باقي مي‌مانند تا باعث تحريک‌‌ همان نقاط شده و کانال‌هاي انرژي فعال شوند و همچنين گردش خون شتاب مي‌گيرد و گرماي بدن‌‌ رها مي‌شود تا کاهش وزن اتفاق بيفتد.

خطرات طب سوزني

چنانچه شما براي شروع درمان با طب سوزني، نزد يک پزشک متخصص برويد، خطرات استفاده از اين روش درماني بسيار کم است، اما لازم است از برخي خطرات و عوارض جانبي احتمالي آن نيز آگاه باشيد:

درد، خونريزي يا کبودي در بخش‌هاي سوزن خورده

صدمه به اعضاي داخلي همچون ريه (در صورتي که سوزن با فشار و به صورت عميق وارد شود)

بيماري‌هاي عفوني مانند هپاتيت و ايدز (در صورت استفاده از سوزن‌هاي آلوده و استفاده شده)

بدن هر فرد، براي درمان، به نوع خاصي از طب سوزني پاسخ مثبت مي‌دهد، اما شرايطي وجود دارد که ممکن است عوارض را در بعضي افراد افزايش دهد:

چنانچه از داروهاي رقيق کننده خون استفاده مي‌کنيد، ممکن است کبودي بيشتري داشته باشيد و حتي دچار خونريزي شويد.

در برخي از انواع طب سوزني، پالس‌هاي خفيف الکتريکي از طريق سوزن به بدن منتقل مي‌شود که ممکن است در عملکرد قلب برخي افراد که از ضربان ساز استفاده مي‌کنند، تداخل و اشکال ايجاد کند.

زايمان زودرس، عارضه‌اي است که در اثر تحريکات برخي از انواع طب سوزني بر خانم‌هاي باردار ظاهر شده است.

طول سوزن‌ها چقدر است و تا چه عمقي در بدن فرو مي‌روند؟

اين سوزن‌هاي استيل که ضد‌زنگ هم هستند، معمولا به نازکي موي انسان بوده، استرليزه و يک‌بار مصرف هستند و طولشان بين يک تا 10 سانتي‌متر، متفاوت است. برعکس سوزن‌هاي توخالي که براي آمپول زدن استفاده مي‌شوند، سوزن‌هاي طب سوزني تو پر هستند و متخصص طب سوزني هر کدام از اين سوزن‌ها را، با توجه به ميزان چربي زير‌پوستي که سوزن‌ها نياز دارند در آن فرو مي‌برد، در عمق 7 ميلي‌متري نقاط مختلف بدن قرار مي‌گيرند و بعضي اوقات لازم است که تمام طول سوزن وارد بدن شود.

در مناطقي از بدن که عضله کمي روي استخوان قرار دارد (مثل پيشاني و دست) فقط نوک اين سوزن‌ها وارد بدن مي‌شود، اما در مناطقي که عضله زياد دارد (مثل کفل‌ها و بالاي پا) سوزن تا عمق بيشتري وارد مي‌شود. طول مدت زماني که سوزن در بدن بيمار باقي مي‌ماند، بستگي به پزشک و نحوه درماني دارد که براي بيمار انجام مي‌شود؛ گاهي اوقات فقط يک يا 2 ثانيه لازم است که سوزن در بدن بيمار باقي بماند و ممکن است هدف، ايجاد يک سوراخ ريز و خروج يک قطره خون باشد تا از اين طريق بدن بتواند خود را از «چي» مهاجم خلاص کند.

آثار طب سوزني در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشند، اما بسياري از مردم از آن به عنوان يک عامل موثر و مثبت ياد مي‌کنند. به هر حال، مطالعات مختلف نشان داده‌اند که طب سوزني تاثيرات مطلوبي دارد؛ همچنين اين درمان براي افرادي که صبر بيشتري براي دريافت جواب دارند، جواب بهتري مي‌دهد. از آنجا که عوارض جانبي طب سوزني بسيار کم است، امتحان کردن آن به شما توصيه مي‌شود. چنانچه دچار درد يا بيماري‌هايي که توضيح داده شد هستيد، شايد بد نباشد اين روش را هم براي تسکين درد‌ها و آرامش بيشتر امتحان کنيد.

جام جم


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته