جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4605

 سرمقاله 

 بيماري هاي اخير تنفسي خوزستان و هشدار‌هاي زيست محيطي كشور

علي رمضاني

درحدود چند هفته گذشته نزديک به 20 هزار نفر از مردم اهواز، آبادان، هويزه و کارون راهي بيمارستان‌ها شدند و طبق آمار سازمان بهداشت جهاني، اهواز يكي از آلوده‌ترين شهرهاي جهان بوده و صنايع کلان اين استان يکي از منابع اصلي انتشار آلاينده‌ها هستند. اين امر در حالي است كه هر چند علل بروز بيماري‌هاي تنفسي و تشخيص علت اصلي بروز اين بيماري زمان براست اما آنچه مشخص است نظريه هاي مختلفي در مورد صاعقه و گرد افشاني گياهان، اثبات تاثير مستقيم آلاينده‌اي صنعتي در تشديد بيماري‌هاي تنفسي، تشکيل رعد و برق در ارتفاع پايين، تشکيل اوزون در ارتفاع نزديک به سطح زمين، وجود دکل‌هاي چيني و صنايع فولاد، كربن‌ بلاك، چاه هاي در حال فوران گاز و نفت در مركز شهر..در ايجاد مشکلات تنفسي براي شهروندان مطرح شده است. در اين بين با درك درستي ازاين امربايد به چند نكته توجه كرد.

نخست اينكه لزوم حمايت مديريت بحران در راستاي رفع مشکل آلودگي هواي خوزستان در حالي مطرح است كه وزارت نيرو و نفت و ساير سازمان هاي مسئول زيست محيطي و كشوري بايد با نصب شبکه‌هاي پايش باران‌هاي آلوده و سيستم هشدار از قبل با استفاده از سيستم‌هاي ماهواره‌اي هشدارهايي را به مردم دهند.

دوم اينكه بروز بيماري‌هاي تنفسي همراه با بارندگي‌هاي اخير، پديده‌اي جديد در کشور است و بايد هر چه زودتر «نوع» و «منشاء» پديده‌ي آلودگي بروز بيماري‌هاي تنفسي در سطح ملي مورد بررسي گيرد و هيات دولت راهكار هايي براي جلوگيري از رخ دادن اين وضعيت ايجاد كند. در كنار اين امر هم بايد توجه داشت كه اكنون هشت کلانشهر آلوده در سطح کشور داريم، و احتمال بروز اين امر در سراسر كشور و جود دارد .

سوم اينكه باران هاي ميكروبي و مشكلات تنفسي اخير در خوزستان در حالي است كه در سالهاي گذشته به مساله گرد و غبار در كشور توجهي شايسته نشد. اكنون بايد توجه داشت اكه مساله باران هاي مضر همچون مساله گرد و دغبار مسئله اي منطقه اي نگردد و پيامدهاي ان توسعه نيابد.

آنچه مشخص است همه فرضيه ها در دست بررسي هستند و تا کنون هيچ کدام از آنها در مورد علل بروز حمله هاي تنفسي در خوزستان به مرحله اثبات نرسيده است.در اين شرايط بايد توجه داشت كه به راستي كشور ما در چه شرايظي است كه شهرهاي ما در رديف شهرهاي آلوده جهان قرار ميگيرد ؟.به راستي چه بر سر محيط زيست كشور آورده ايم كه مواجه به نوع جديدي از باران هاي ميكروبي و يا مضر هستيم؟ در كنار اين هم بايد توجه داشت كه بايد محيط منطقه اي كشور و نقش عوامل خارجي و منطقه اي در هر گونه بروز رخدادهاي منفي زيست محيطي كشور مورد توجه قرار داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته