جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4612

 آيت الله هاشمي:
 با انسجام ملي در مذاکرات زودتر به نتيجه خواهيم رسيد 

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سخنراني خود در کنگره «حماسه اقتصادي و نقش متخصصان در دولت جمهوري اسلامي ايران» با بيان اينکه "حماسه سياسي به عهده مردم بود و مردم بسيار خوب آن را خلق کردند"، خاطرنشان کرد: حماسه سياسي به تصريح رهبري، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سياسي کوتاه نيامدند و انتخابات جالبي را برگزار کردند.

به گزارش ايسنا، اين عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه با بيان اينکه "کسي در انتخابات گذشته ترديدي نداشت"، تصريح کرد: مردم همچنان نشان دادند که در صحنه هستند. وي با اشاره به موضوع حماسه اقتصادي، گفت: البته حماسه اقتصادي مثل حماسه سياسي نيست که در کوتاه‌مدت انجام شود. آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه با بيان اينکه "سند چشم‌انداز 20 ساله، بر اساس حرکت دانش‌محور بنيان شده است"، افزود: مجلس در اين رابطه بايد مقررات لازم را فراهم کند و دولت هم بايد مديريت شايسته‌اي داشته باشد.

رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام با اشاره به اينکه "تحريم‌ها و مديريت‌هاي نامناسب، مشکل اصلي براي تحقق حماسه اقتصادي است"، خاطرنشان کرد: دولت موفق شد در مذاکرات هسته‌اي گام اول را درست بردارد؛ اگرچه انتقاداتي هم نسبت به دولت وجود دارد و نمي‌توان گفت چرا عده‌اي انتقاد مي‌کنند، ولي بايد دانست که گام اول، گام کوچکي نيست، زيرا طرف مقابل ما قدرت‌هاي اول جهان هستند و تحريم‌ها هم ناشي از تصويب شوراي امنيت است.

مذاکره‌کنندگان بايد احساس پشت‌گرمي کنند

وي با اشاره به اينکه "مواجهه با 1+5 بايد توسط يک دولت انجام شود"، تاکيد کرد: اين مذاکرات سخت، فني، پيچيده و چندوجهي است که مذاکره‌کنندگان بايد احساس پشت‌گرمي کنند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين افزود: مجلس سنا به دنبال تصويب تحريم‌هاي جديدي بود که کاخ سفيد در مقابل آن ايستاد، زيرا آنها فهميدند که تحريم ايران به نفع اقتصاد و امنيت جهان نيست.

وي با بيان اينکه "اگر انسجام ملي در اين مذاکرات وجود داشته باشد، زودتر به نتيجه خواهيم رسيد"، تصريح کرد: غرب با مشاهده اختلاف در کشور، فشارها را بيشتر خواهد کرد؛ البته حزب جمهوريخواه در آمريکا هم نمي‌خواهد دموکرات‌ها موفق شوند زيرا در آمريکا انتخابات در پيش است و جمهوريخواهان نمي‌خواهند دموکرات‌ها اين مساله پيچيده جهاني را حل کنند.

ايران مي‌تواند نقطه قابل اعتمادي براي حفظ منطقه باشد

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به وجود ناامني‌ها و خشونت‌ها در منطقه خاورميانه نيز گفت: ايران در منطقه، يک وزنه بزرگ است و اگر دنيا اجازه دهد، ايران مي‌تواند نقطه قابل اعتمادي براي حفظ منطقه باشد.

در مذاکرات امتيازي نداده‌ايم

آيت‌الله هاشمي در ادامه به مذاکرات هسته‌اي با گروه 1+5 اشاره کرد و افزود: ما در اين مذاکرات امتيازي نداده‌ايم. البته اسرائيل به آمريکا مي‌گويد که ايران همه کشورهاي 1+5 را دست انداخته است. ما اميدواريم در ادامه، غرب از خود بي‌اعتمادي نشان ندهد زيرا اگر غربي‌ها حسن‌نيت نشان دهند و بخواهند مسئولانه مساله هسته‌اي حل شود، زمان زيادي نياز نيست.

وي افزود: آنها به ما مي‌گويند که به ما اعتماد ندارند، در حالي که رهبر ما فتوا داده است که ما به دنبال ساخت بمب هسته‌اي نيستيم. آنها از ما شفاف‌سازي مي‌خواهند که ما در اين راستا هم عمل کرده‌ايم. ما اجازه بازديد از مکان‌هاي مورد نياز آژانس را داده‌ايم اما آنها بايد بدانند اگر هدفشان باج‌خواهي است، به هدف خود نخواهند رسيد.

نياز نداريم چيزي را مخفي کنيم

رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام در ادامه يادآور شد: در اين مدت شش ماهه، آنها به دنبال سنجش اعتماد هستند. ما هم به دنبال سنجش اعتماد آنها هستيم. ما اگر ببينيم آنها نسبت تعهدات خود کوتاهي مي‌کنند، به آنها اعتماد پيدا نمي‌کنيم. ما نياز نداريم چيزي را مخفي کنيم و من مطمئنم دولت و رهبري از اعتمادسازي ابايي ندارند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه به ترکيب کابينه دولت اشاره کرد و با بيان اينکه "دولت موفق شده است در تشکيل کابينه گام‌هايي بردارد"، خاطرنشان کرد: اگرچه نسبت به انتخاب کابينه منتقداني هم وجود دارد.

اگر مذاکرات سريع‌تر به نتيجه برسد، راه‌هاي دسترسي به منابع آغاز مي‌شود

وي همچنين گفت: اگر مذاکرات سريع‌تر به نتيجه برسد، راه‌هاي دسترسي به منابع آغاز مي‌شود و اگر منابع آزاد شود، ما به سرعت مي‌توانيم برنامه‌هاي خود را تکميل کنيم. راه درست اين است که تلاش مضاعف کنيم و در کنار تلاش خود، هم شفاف‌سازي و هم اعتمادسازي کنيم. به گفته اين عضو مجلس خبرگان رهبري، اگر غرب بخواهد با انصاف رفتار کند، ما به هدف خود مي‌رسيم و حماسه اقتصادي آغاز مي‌شود.

در سال‌هاي اخير از سند چشم‌انداز عقب مانديم

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين اضافه کرد: مديران لايق و متخصصان ارزشمند مي‌توانند حماسه اقتصادي را خلق کنند. رييس تشخيص مجمع مصلحت نظام افزود: با اين وجود، دولت به دنبال حل اين مشکلات است. ما بايد از دولت حمايت کنيم تا به اين وسيله عقب‌ماندگي از سند چشم‌انداز 20 ساله را جبران کنيم، زيرا در سال‌هاي گذشته از اين برنامه عقب افتاده‌ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته