جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4615

 راه‌هاي سم زدايي از بدن در روزهاي آلوده 

توليد آلاينده‌ها و سموم متعدد يکي از چالش‌هاي دنياي صنعتي است، موادي که روزانه انسان و ساير موجودات زنده را مورد هدف قرار داده است. تصفيه سمومي ناشي از آلودگي‌هاي صنعتي، هوا و مسموميت با فلزات سنگين مانند سرب، جيوه، کادميوم و آرسنيک نيازمند شناسايي تازه‌ترين راه‌هاي مقابله دراين زمينه است. اين سموم از کجا وارد بدن ما مي‌شوند؟

به گزارش سلامت نيوز به نقل از روزنامه آرمان؛ با استفاده از چه روش‌هايي مي‌توان اين عناصر مضر را از بدن خارج کرد؟ بطور کلي سموم موجود در بدن به دو گروه عمده تقسيم مي‌شوند. بخش بزرگي از اين سموم مثل مواد به جا مانده از سموم گياهي و آفت کش‌ها، فلزات سنگين ناشي از آلودگي هوا، انواع دخانيات و آلودگي‌هاي صنعتي از خارج وارد بدن انسان مي‌شوند. دسته دوم سمومي هستند که از تجزيه مواد غذايي و داروها در بدن توليد مي‌شوند.

منابع توليد سموم

قطعا مصرف سيگار يکي از راه‌هايي است که بدن را مورد هجوم مواد سمي قرار مي‌دهد. اما راه‌هاي ديگري نيز وجود دارد که به راحتي مي‌تواند مواد سمي را وارد بدن کند. هوايي که تنفس مي‌کنيم و غذايي که مي‌خوريم، نوشيدني‌ها و داروها نيز مي‌توانند از راه‌هاي ورود مواد سمي به بدن باشند. همچنين فشارهاي جسمي و روحي که شيوه زندگي مدرن به انسان تحميل مي‌کند، سمومي را در بدن توليد مي‌کند. لوازم آرايشي و بهداشتي نظير اسپري‌هاي ضد عرق، لامپ‌هاي فلورسنت و قند تصفيه شده ازجمله منابعي است که مواد سمي در آن به وفور يافت مي‌شود.

همچنين قند بالاي موجود در نوشيدني‌هاي غيرالکلي، علاوه بر آسيب به دندان‌ها مي‌تواند کربنات سديم زيادي را به بدن وارد کند. مواد نگهدارنده و مواد افزودني موجود در غذاهاي کنسرو شده ازجمله سمومي هستند که به طور روزمره به بدن انسان وارد مي‌شوند.

از طرفي فلورايد و کلر موجود در آفت کش‌ها به راحتي با آب مخلوط شده و وارد بدن انسان مي‌شوند. همچنين تابش امواج مغناطيسي به بدن از طريق تلفن همراه که امروزه به سادگي در دسترس همگان يافت مي‌شود، سبب مي‌شود سمومي در بدن انسان توليد شده و به ارگان‌هاي بدن آسيب برسانند.

سم زدايي چيست؟

وقتي سموم و آلاينده‌ها وارد بدن مي‌شوند، ابتدا کبد و سپس کليه‌ها اقدام به جذب آن‌ها از طريق خون مي‌کنند و در مرحله بعد به کمک مکانيسم‌هاي مختلف اين سموم را به خارج از بدن هدايت مي‌کنند که به اين روند، پاکسازي خون يا سم زدايي گفته مي‌شود.

سم زدايي به هضم بهتر غذا و کسب انرژي کمک مي‌کند و سبب مي‌شود که فرد احساس بهتري نسبت به قبل داشته باشد.

بهبود روند سم‌زدايي

عواملي چون مصرف روزانه و مداوم انواع سبزيجات و ميوه‌هاي تازه مي‌تواند نقش بسزايي در تسريع و بهبود روند سم زدايي داشته باشد. مثلا رژيم‌هاي غذايي مملو از فيبر، کربوهيدرات و آنتي اکسيدان مي‌تواند سبب افزايش انرژي، افزايش سوخت و ساز بدن و تسريع فرآيند سم زدايي در بدن گردد. فيبرها با افزايش حرکات روده و از سوي ديگر با اتصال به سموم موجود در روده‌ها در فرآيند دفع سموم از بدن نقش مهمي دارند.

ميوه‌هايي نظير سيب سبز، مرکبات به خصوص ليمو ترش، سبزيجات تازه نظير تربچه، کلم بروکلي، دانه‌هاي روغني مانند گردو و بادام، جلبک‌هاي سبز خوراکي نظير کلرلا ولگاريس ( Chlorella vulgaris)، اسپيرولينا پلاتنسيس (spirulina platensis) و نوشيدني‌هايي نظير چاي سبز از بهترين منابع طبيعي جهت دفع سموم از بدن هستند. از جمله ترکيبات موثر ديگر در فرآيند سم زدايي، کلروفيل رنگ دانه سبز موجود در گياهان است که درفرآيند فتوسنتز گياهان نقش دارد و اعتقاد بر اين است که اين ماده با توجه به شباهت ساختار مولکولي اش به هموگلوبين خون مي‌تواند در حفظ سلامت انسان موثر باشد. کلروفيل مي‌تواند موجب پاکسازي جريان خون، از بين رفتن بوي بد دهان، بي اثر شدن مواد سرطان زا و جلوگيري از فساد دندان‌ها گردد.

کلروفيل با کمک به دفع سمومي نظير استالدهيدها (عامل خستگي و خماري) و هيستامين‌ها (عامل آلرژي و حساسيت) اثرات مثبتي در زندگي فرد مي‌گذارد. جلبک‌هاي سبز از غني ترين منابع کلروفيل در دنيا به شمار مي‌روند و يکي از دلايل پرمصرف بودن ريزجلبک‌هاي خوراکي در کشور ژاپن اثرات پاک کنندگي آن‌ها است. کلروفيل، فيبرها و ترکيبات پلي ساکاريدي ويژه موجود در اين جلبک‌ها با فلزات سنگين، سموم باقي مانده از حشره کش‌ها و داروها و ساير آلاينده‌هاي موجود در بدن پيوند برقرار کرده و آن‌ها را از طريق مدفوع دفع مي‌کنند. تحقيقات نشان داده است که مصرف مداوم جلبک کلرلا ولگاريس حداقل به مدت 1 ماه و به مقدار 2 تا 3 گرم در روز، بهبود روند پاکسازي بدن از سموم را به دنبال دارد.

از سوي ديگر فيبرهاي گياهي در هضم بهتر مواد غذايي موثر بوده و با کمک به افزايش حرکات طبيعي روده و برطرف نمودن مشکلاتي نظير يبوست (که باعث ماندگاري طولاني مواد زايد در روده‌ها مي‌گردد) موجبات سلامتي دستگاه گوارش را فراهم مي‌آورند. يک مطالعه باليني در دانشگاه توياما در کشور ژاپن که روي 30 بيمار مبتلا به مسموميت با فلزات سنگين انجام شده است، نشان مي‌دهد که مصرف روزانه 6 گرم ريزجلبک کلرلا ولگاريس مي‌تواند در کاهش درجه مسموميت خوني افراد تاثير به سزايي داشته باشد. انتخاب مواد غذايي نامناسب، مشکلات گوارشي و استرس مي‌تواند ميزان سم را در بدن افزايش دهند.

اين گردش دايمي سموم در بدن، مي‌تواند صدمات جبران‌ناپذيري را به سيستم ايمني وارد کند. همچنين تمامي ارگان‌هاي حاضر در فرايند سم‌زدايي شامل روده‌ها، کبد، کليه‌ها، پوست و دستگاه تنفسي مي‌توانند به سرعت از مواد سمي انباشته شوند. با استفاده از يک رژيم مناسب سم‌زدايي مي‌توان از اين ارگان‌ها حفاظت کرده و به آن‌ها در دفع مواد سمي بدن کمک کرد، پيشنهاد هاي ما را دنبال کنيد:

1. مصرف انواع مواد غذايي حاوي فيبر در رژيم غذايي

2.مصرف روزانه چاي سبز به همراه چند قطره آب ليموي تازه براي محافظت از کبد

3. مصرف مواد غذايي طبيعي حاوي ويتامين C. اين ويتامين با توليد گلوتاتيون (يک آنتي‌اکسيدان قوي) در بدن به دفع سموم کمک مي‌کند.

4.خوردن حداقل 8 ليوان آب در روز. چرا که آب به طور طبيعي تمام مواد اضافي بدن، سموم و ناخالصي‌ها را از راه‌هاي مختلف نظير ادرار و عرق به بيرون مي‌فرستد.

5. زندگي بدون استرس و سرشار از انرژي مثبت

6. تنفس عميق و ورود اکسيژن به بدن

7. سونا راه مناسبي براي افزايش تعريق و خروج سموم از بدن است

8.ورزش و فعاليت بدني؛ يک ساعت ورزش در روز بهترين راه براي کمک به سم زدايي است. در هنگام ورزش تنفس تندتر و جريان خون سريع تر شده و در نتيجه تعريق بيشتر و حجم ادرار افزايش مي‌يابد.

9. مصرف سير، کلم، جعفري، ترب سياه، کنگر فرنگي، چغندر قند و مارچوبه در رژيم غذايي نيز به بدن کمک مي‌کنند تا سموم و مواد زايد به‌ويژه آلودگي‌هايي مانند سرب و جيوه از بدن خارج شوند.

10. ميوه‌هاي قرمز رنگ جزو ميوه‌هاي سم زداي فوق‌العاده محسوب مي‌شوند. در بين ميوه‌هاي قرمز توت فرنگي خواص زيادي دارد. اين ميوه سرشار از پتاسيم است و مي‌تواند به تميز شدن کبد کمک زيادي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته