جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4616

 رئيس قوه قضائيه:
  اجازه سوءاستفاده از تحريم را به کسي نمي دهيم 

 
رئيس قوه قضاييه از نهادهاي متولي هدايت جريان اقتصادي کشور خواست، به گونه اي عمل کنند که بسترهاي فساد اقتصادي براي سودجويان و سوء استفاده‌کنندگان فراهم نشود. به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با توجه به برخورد اخير دستگاه قضا با عوامل جريان اقتصادي ناسالم اظهار کرد: دستگاه قضا به پرونده متهمان اقتصادي با دقت و سرعت رسيدگي مي‌کند تا چنانچه اموالي از مردم حيف و ميل شده باشد به آنان بازگردانده شود.

رئيس دستگاه قضا با طرح اين پرسش که چرا بايد چنين وضعي پيش آيد، تاکيد کرد: دستگاه هاي اجرايي بايد دقت بيشتري به خرج دهند تا بستر دست‌درازي به اموال مردم و فساد اقتصادي شکل نگيرد و کار به برخورد قضايي نکشد؛ به عبارت ديگر چاره اساسي، شناسايي و از بين بردن سرچشمه فساد است.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه بارها پيش از اين نيز اعلام کرده‌ايم، دستگاه قضايي از فعاليت اقتصادي «سالم و قانونمند» حمايت مي‌کند، تصريح کرد: سرمايه‌گذاري و فعاليت اقتصادي سالم آن است که بر مبناي قانون شکل بگيرد نه اينکه با سوء استفاده از حفره‌هاي امنيتي ـ اقتصادي ناشي از شرايط کشور به سودجويي منجر شود.

رئيس دستگاه قضا باتوجه به ايجاد برخي التهاب‌هاي اقتصادي به دليل تحريم‌ها، گفت: دستگاه قضايي به کسي اجازه سوء استفاده در اين زمينه را نمي‌دهد و در مورد اخير نيز، چند ماه متهم زيرنظر بود و مهلت مناسب براي بازگرداندن اموال مردم داده شد اما از آنجا که اقدامي صورت نگرفت منجر به برخورد و رسيدگي قضايي شد.

آيت الله آملي لاريجاني دربخشي ديگر از سخنانش با يادآوري سه مناسبت قيام 19 دي سال 1356 مردم قم، نامه تاريخي حضرت امام خميني (ره) به گورباچف (رهبر وقت اتحاد جماهير شوروي) و مراسم اربعين امسال در کربلا، به ارائه تحليلي در اين زمينه پرداخت و اظهار کرد: اين حوادث را مي‌توان دانه‌هاي «يک رشته واحد» دانست و به راز ماندگاري اين سه رويداد در بستر تاريخ توجه کرد. رئيس دستگاه قضا با توجه به برآورد رسانه‌هاي غربي از حضور 20 تا 30 ميليوني عاشقان اهل بيت(ع) در مراسم اربعين امسال در کربلا تأکيد کرد: جاي توجه جدي است که چه عنصري پس از 1400 سال اينطور انسان‌ها را به خود جذب مي‌کند؟

رئيس قوه قضاييه افزود: اگر واقعه عاشورا را از بعد مادي ارزيابي کنيم، حادثه کوچکي به نظر مي‌رسد که چيزي بيش از نبرد 72 تن در يک صحرا نيست، اما همين رويداد به ظاهر کوچک 1400 سال بعد، در يک مناسبت 30 ميليون انسان را به سمت «قبله آمال عقيده‌شان» روانه مي‌کند.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه حوادث مادي هرگز اين چنين ماندگار نمي‌ماند افزود: آنچه باقي مي ماند معنويتي است که با فطرت انساني پيوند داشته باشد.

رئيس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به نامه تاريخي حضرت امام(ره) به گورباچف گفت: در آن نامه حضرت امام(ره) به سران اتحاد جماهير شوروي توجه دادند که مشکل نظام کمونيستي فقط اقتصاد نيست و اگر به «در باغ سبز غرب» چشم دوخته‌اند، اشتباه مي‌کنند. در چند جاي اين نامه تعبير زيبايي با اين مضمون که «حقيقت جاي ديگري است» به چشم مي‌خورد و حضرت امام(ره) صراحتاً آنان را به ايمان به خدا و منشأيي که همه موجودات به آن شوق طبيعي و فطري دارند، فراخواندند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته