جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4621

 سرمقاله 

 فرصت ها ماندگار نيستند

حميدرضا عسگري

اوضاع خاورميانه درپي انقلاب‌هاي عربي به كلي متحول شده و بي ثباتي آن بيش از هرزمان ديگر كشورهاي منطقه را نگران كرده است. خصوصاً كه اعتراضات كنوني رنگ و بوي اختلافات فرقه‌اي و مذهبي به خود گرفته است و هيچيك از كشورهاي منطقه از آتش آن آرامش ندارند.

رشد و گسترش توان گروه‌هاي تروريستي و افزايش روزانه تعداد نيروهاي منتسب به آنها، موجي از نگراني را در كل جهان به وجود آورده است. غرب و ساير كشورهاي دنيا مي‌دانند كه با تقويت قواي تروريست‌ها، هيچ حاشيه امنيتي براي منافع آنها در داخل و خارج از سرحددات مرزيشان متصور نيست.

اما براين باوريم كه راه حل اين معضلات كنوني تنها ازعهده كشورهاي منطقه ساخته است و تصميم گيري از دور براي عبور از اين بحران كارساز نخواهد بود. درحال حاضر اوج تحولات منطقه كه به موجب آن امنيت و ثبات خاورميانه متزلزل گرديده، درسوريه درحال رخ دادن است. جايي كه گروه‌هاي تروريستي درپي تشكيل دولتي مستقل براي خود هستند و هر روز برتعدادشان افزوده مي شود.

نيروهايي كه درابتدا خود را در قالب معترضان معرفي مي‌كردند، امروز جداي از داعيه حكومت سوريه، مردم اين كشور را نيز مورد هدف قرار داده‌اند و به قول خود درحال جاري كردن حكومت حق هستند!!. حال حمايت كنندگان غربي و كشورهاي منطقه كه فرياد دموكراسي خواهي درسوريه را سرمي‌دادند سكوت اختيار كرده و چشم به تحولات و درگيري‌ها ميان ارتش سوريه با مخالفان مسلح، زد و خوردها ميان مخالفان سوري و گروه‌هاي تكفيري، اعلان جنگ القاعده به حكومت سوريه و مخالفان سوري، و خلاصه درانتظار معجزه‌اي براي بازشدن كلاف سردرگم ناامني‌ها هستند.

اما همانطور كه گفته شد، هيچ راه حل مناسبي جز ديپلماسي منطقه‌اي ميان كشورهاي صاحب نفوذ دراين تحولات چاره ساز نخواهد افتاد. درحال حاضر جداي از ملاحظات سياسي دو كشور ايران و عربستان صاحب نفوذان اين تحولات هستند. ايران به واسطه رابطه نزديكي كه با حكومت دمشق و حزب ا... دارد، و عربستان به عنوان اصلي ترين حامي گروه‌هاي مخالف مسلح، مي‌توانند در فروكش كردن آتش اين ميدان تاثير گذار باشند.

به زعم برخي كارشناسان سياسي درواقع تحولات سوريه موجب رويارويي ايران و عربستان در ميدان قدرت منطقه اي گرديده است. به طوري كه هركدام درجهت حفظ پايگاه نفوذ خود و شكست جبهه مقابل درتلاش هستند.

شايد به توان به تحولات اخير به چشم فرصتي براي مساعي ميان طرفين نگاه كرد. درگيري‌ها درشهرهاي سوريه و عراق ميان نيروهاي القاعده و ارتش حكومتي موجب ناامني، كشتار و تفرقه‌هاي فرقه اي و قبيله اي گرديده است و آتش آن به حدي سرخ هست كه تا مدت طولاني توان سوزاندن امنيت منطقه را داشته باشد. اما قطعاً ميز مذاكرات بيش از توپ‌ها و موشك‌ها تاثيرگذار خواهد بود.اگر از جبهه‌هاي جنگ و خاك ريزهاي درگيري‌ها در سوريه و عراق كمي دورشويم و به سمت همنشيني تهران و رياض حركت كنيم، مسلماً هزينه‌هاي سياسي و جاني براي تمام كشورهاي منطقه كاهش خواهد يافت. نمي‌توان از روابط مكدر شده ايران و عربستان به راحتي گذشت. آنچه مسلم است رياض به عنوان قدرتي منطقه‌اي نقش بسزايي در تحولات موجود در كشورهاي اسلامي دارد. لذا آنچه مي‌تواند بيش از هرروش ديگري آتش اختلافات را فروكش كند، رايزني‌هاي ديپلماتيك ميان ايران و عربستان خواهد بود. بارها ثابت شده كه بهبود شرايط اين دوكشور امنيت و ثبات را براي ساير كشورهاي همسايه به همراه داشته است.

رياض بااين تفكر كه نبايد جايگاه و نفوذ خود را درمنطقه به ويژه درحوزه‌هايي همچون سوريه، لبنان ومصر از دست بدهد، قصد خودنمايي و عرض اندام در تحولات منطقه‌اي دارد.ازسوي ديگر نزديكي و بهبود روابط غرب با ايران، به نوعي براي عربستاني كه به عنوان اصلي ترين شريك آمريكا محسوب مي‌شود، كمي سنگين تمام شده است. عربستان معتقد است رهايي ايران اززير بارفشار تحريم‌هاي هسته‌اي و رسيدن به يك توافق مورد وثوق با 1+5، اين فرصت را به تهران مي‌دهد تا درمياديني همچون سوريه با رايزني‌هاي ديپلماتيك شرايط را به نفع خود تغيير دهد. فرصت مناسبي است تا كشورمان باتوجه به بالاگرفتن سطح اختلافات و درآستانه برگزاري مذاكرات ژنو2، درجهت ابراز حسن نيت خود در تحقق صلح و آرامش منطقه، مقامات سعودي را به مذاكره دعوت كند و براي رايزني‌هاي مستقيم پيرامون تحولات موجود ميز مذاكرات را مهيا سازد. نبايد فرصت‌ها را از دست داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته