جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/10/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4621

 خبر پزشکي 

 آيا مصرف قهوه باعث كم آبي در بدن مي شود؟

مترجم: ساجده كياني فر

بر اساس يك تحقيق انجام شده در بريتانيا قهوه برخلاف آنچه قبلا تصور مي‌شد باعث دي هيدراسيون بدن (كم آبي) نمي شود.در اين مطالعه، که در دانشگاه بيرمنگام انجام شده است، محققان توده بدن و سطح آب را همراه با نمونه خون و ادرار اندازه گيري كردند.نتايج اين تحقيقات نشان داد که تفاوت معني داري بين سطح هيدراسيون (آب رساني) در کساني که قهوه مي نوشيدند و کساني که به جاي قهوه، آب مصرف كردند وجود ندارد.

حجم ادرار و غلظت آن نيز در طي يک دوره 24 ساعته بررسي شد و هيچ مشخصه روشني از دست دادن آب بدن مشاهده نشد.

يافته ها نشان مي دهد که قهوه نظير هر مايع ديگري به سطح آب رساني روزانه بدن كمك كرده است.استفن كيلر، محقق پزشكي كه انجام مطالعه را به عهده داشت، مي گويد: مصرف متوسط قهوه - چهار فنجان در روز- در وعده هاي رايج منجر به تفاوت هاي قابل توجهي در دامنه وسيعي از مشخصه هاي هيدراسيون در مقايسه با مصرف همان ميزان آب نشده است.

منبع:www.netdoctor.co.uk

اين ماده‌ غذايي را در زمستان با احتياط مصرف کنيد

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران؛ پزشکان مصرف انواع ادويه‌جات به ويژه فلفل را براي افرادي که دچار پوست حساس و آکنه پوستي هستند معمولا ممنوع اعلام مي‌کنند.

گفتني است، اما در فصل زمستان مصرف انواع فلفل‌ها به ويژه فلفل قرمز مي‌تواند سبب تقويت سيستم ايمني بدن و در نتيجه افزايش مقاومت بدن در برابر ابتلا به انواع بيماري‌هاي فصلي مانند سرماخوردگي و آنفلوآنزا شود.

پزشکان همچنين دريافته‌اند که در ترکيبات شيميايي فلفل قرمز مواد خاصي وجود دارد که خاصيت تسکين‌دهندگي درد را دارد و در نتيجه مي‌تواند به عنوان يک مسکن به کار رود.پزشکان توصيه مي‌کنند افراد مبتلا به آکنه مصرف فلفل قرمز را بسيار کم و محدود در رژيم غذايي خود در فصول سرد سال قرار دهند و در عين حال کنترل دقيقي بر وضعيت پوست خود داشته باشند.

70 درصد سلامتي به مسائل روحي رواني و اجتماعي مرتبط مي‌شود

معاون بهداشت وزير بهداشت گفت: افزايش اميد به زندگي، ارتقا سلامت جسمي روحي و معنوي و بهبود کيفيت زندگي ماموريت‌هاي جديد حوزه بهداشتي است که مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از ايسنا؛ دکتر علي اکبر سياري در گردهمايي معاونين بهداشتي و مديران توسعه شبکه دانشگاههاي عوم پزشکي کشور که در بندرعباس برگزار شد، گفت: متاسفانه همه دغدغه‌ها به سمت سلامت جسمي معطوف شده است اين درحالي است که 70 درصد سلامتي به مسائل روحي رواني و اجتماعي مرتبط مي‌شود.

وي با اشاره به کمبود نيرو در بخش بهداشت يادآور شد: براي مرتفع ساختن کمبود نيروي انساني در حوزه بهداشت با اخذ مجوز در زمينه بکارگيري نيروي انساني به صورت قراردادي، پيمان مديريت و استخدام رسمي بهورز تمهيداتي صورت گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته